Sekce: Podnikání

Zakladatel Skype: Lidé s titulem se často bojí riskovat, a to je špatně

Datum: 03.02.2017 19:30 / Autor: Zdravko Krstanov
Niklas Zennström, mnohými zapomenutý muž technologického světa, je otcem nadčasové aplikace Skype. Nyní se věnuje především venture kapitálu, čímž získává zkušenosti z druhé strany. Jaké jsou byznysové zásady muže, který nás naučil telefonovat přes internet?

Zennström je zakladatelem hned několika společností (KaZaA, Altnet, Joltid), zdaleka největší disrupci však způsobil online komunikační aplikací Skype. Začínajícím podnikatelům radí, aby nezaháleli, tvořili co nejdříve a v žádném případě se nebáli chyb, které dříve či později udělají. “Mou největší chybou bylo, že jsem nezačal podnikat dříve,” uvedl v souvislosti s tím, že před podnikáním strávil devět let v roli zaměstnance.

Častým problémem mnoha firem je prý fakt, že nabírají nové lidi na základě vysoškolského vzdělání. “Přijmete někoho s MBA, se skvělým životopisem… a někdy je to prostě příliš perfektní. Později zjistíte, že takový člověk není ochoten riskovat.”

Přitom jedině vůle vstoupit do neznáma může vést k disrupci a objevení neobjeveného. “Když jsme rozjížděli Skype, žádný z analytiků nám nevěštil velkou budoucnost…Google na tom byl v začátcích podobně.”

A co trh? Zennström startupistům radí, aby mysleli globálně, a to od prvního dne. “Založili jsme firmu v Lucembursku, developery jsme měli v Estonsku a následně jsme se přestěhovali do Londýna. Internet nezná hranic.”

Je také důležité nespoléhat se pouze na lokální partnery. Ti globální jsou pro velký tržní podíl základem. “Musíte cestovat po světě, abyste nalezli správné partnery. My strávili nějaký čas v Číně, Brazílii, Japonsku i v USA.”

Další články

Podnikání po česku: Často jen jako přivýdělek

Článek

Proč se tak často ti nejbohatší rodí z těch nejchudších?

Článek

D1 – Špatné, ale očekávané

Článek

Chcete každé ráno pořádnou dávku inspirace?

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se již k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.