Sekce: Podnikání

4 tipy, jak získat investorské peníze na rozjezd svého podnikání

Datum: 30. 01. 2017 20.00 / Autor: Zdravko Krstanov
V dnešním dynamickém a konkurenčním prostředí nestačí mít pouze dobrý nápad. Přimět někoho, aby do vašeho byznysu nalil peníze, je extrémně těžké. Přesto existuje několik povahových rysů, které jsou pro investory velmi atraktivní, a pokud jimi budete disponovat, máte značné šance na úspěch.

1. Perfektní znalost čísel

Kolik činí produkční náklady? Jaká je zisková marže? Jak objemné musí být prodeje, aby se návratnost dostavila v plánovaných termínech? To je jen zlomek otázek, na které byste měli být schopni odpovědět. Na reakci „to bude vědět náš účetní“ zapomeňte. Jestliže je váš byznys v raných fázích, je zcela nutné znát veškerá dostupná čísla. Investoři své peníze nesvěří někomu, kdo neví, co se ve firmě po finanční stránce děje.

2. Porozumění silným stránkám

Jako zakladatel či spoluzakladatel musíte rozumět silným a slabým stránkám svého podnikání. To platí i pro zaměstnaneckou sféru. Pokud jste plnohodnotným vůdcem, poznáte přesně chvíli, kdy musíte najmout novou kapacitu na něco, co nezvládáte. Klíčem k úspěchu je mít správné lidi na správných pozicích. Váš úkol je takové lidi vést a vytvořit prostředí, kde se budou moci plně rozvíjet. Investor musí cítit, že vás nemusí vodit za ruku.

3. Sdílené hodnoty

Vést lidi znamená značnou zodpovědnost, protože zaměstnanci jsou zrcadlem vašeho byznysu. Vytvořte firemní kulturu postavenou na poctivém chování a lidé zvenčí si toho všimnou. Dbejte na to, aby mezi jednotlivými odděleními panovala přátelská atmosféra. Všichni ve firmě musí cítit, že hrají za jeden tým. Nedávná slova ředitele společnosti LinkedIn, kterým předcházely špatné ekonomické výsledky, dobře demonstrují výše zmíněné. "Jsme stále ta stejné firma jako den před oznámením výsledků. Já jsem ten stejný ředitel a vy jste ten stejný tým". Jakmile investoři budou vědět, že máte neměnnou vizi a solidní firemní kulturu, máte napůl vyhráno.

4. Dostatek sebevědomí

Ať už podnikáte kdekoli, všechny dny růžové nebudou. Přesto je nutné udržet týmovou morálku a zdravou úroveň sebevědomí. Zůstaňte klidným, protože váš psychický stav se přimo odrazí na vašem týmu. Udržte si optimismus a dohlédněte, aby každý pracoval. Svěšené hlavy nikomu nikdy nepomohly. Jak říkával úspěšný podnikatel Conrad Hilton: „Úspěch vychází z akce. Úspěšní lidé se nenechají zastavit. Dělají sice chyby, ale nikdy se nevzdají bez boje.“ Skleslý a negativně naladěný zakladatel firmy žádné peníze nepřiláká.

Další články
Podnikání

Walt Disney: 7 lekcí pro úspěšný rozjezd podnikání

Článek
Podnikání

Chcete peníze pro svůj projekt? Poradíme vám, jak je získat

Efektivní využití crowdfundingu
Článek
Podnikání

3 tipy na podnikání, které není sexy, ale nese své ovoce

Toto nejsou cool startupy
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.