Sekce: Podnikání

Miliardář Warren Buffett: Z Harvardu mě vyhodili po deseti minutách… naštěstí

Datum: 11.11.2016 13:30 / Autor: Zdravko Krstanov
V útlém věku disponoval obdivuhodnou znalostí finančních trhů. Neustále se vzdělával a četl. Přesto na Harvardu neprošel ani skrze úvodní pohovor. Proč je za tento “neúspěch” Warren Buffett dnes rád?

Věštec z Omahy neměl dle svých slov školu nikdy přiliš v lásce. Na univerzitu se nechtěl ani hlásit, přesto na popud svého otce studoval hned na několika. Finálním stupněm vzdělání měla být Harvard Business School. V roce 1950 se proto vydal do Chicaga na vstupní pohovor. Po deseti minutách byl požádán, aby odešel.

“Bylo mi 19, vypadal jsem na 16 a emočně jsem byl na devíti letech,” vzpomínal v roce 1998. Harvardu, který se snaží vychovávat budoucí světové lídry, nebyl do akcií nadšený mladík dost dobrý. 

V horkém létě si tak listoval katalogem vysokých škol, když vtom jej zaujala Columbia University. Nebyl to však věhlas, který jej k ní dostal, nýbrž jméno Benjamin Graham. Autor knihy Inteligentní investor a v té době také vyučující na Columbii.

Inteligentního investora četl Buffett několikrát a Benjamin Graham pro něj představoval ztělesnění boha. Dostal se na tamější univerzitu a nabídl, že bude pro Grahama pracovat zdarma. Později jej označil za nejlepšího učitele v historii financí a jeho knihu doporučuje jako základ každému, kdo se alespoň částečně o investování zajímá.

Příběh Warrena Buffetta demonstruje, že mnohdy zdánlivě nejlepší volba nemusí být zdaleka tou nejlepší. Pakliže by býval na Harvard nastoupil, Berkshire Hathaway by pravděpodobně v dnešní podobě neexistovala.

Zajímavost: Warren Buffett převzal Berkshire Hathaway v roce 1964. Pokud byste tou dobou do firmy investovali tisíc dolarů, vaše investice by dnes měla hodnotu okolo deseti milionů dolarů.

Další články

11 miliard dolarů: Warren Buffett ví, jak vydělat na Trumpově prezidentství

Článek

PRODAT: Warren Buffett radí, kdy pustit akcie k vodě

Ješitnost se nevyplácí
Článek

Arabský Warren Buffett? To je saúdský princ Al-Valíd bin Talál

Článek

Chcete každé ráno pořádnou dávku inspirace?

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se již k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.