Sekce: Podnikání

Začínal u kopírky a vařil kávu kolegům. Dnes řídí milionové finanční impérium

Datum: 19. 10. 2016 11.30 / Autor: Zdravko Krstanov
Řídí jednoho z historicky nejstarších a současně největších burzovních obchodníků u nás. V BH Securities, kde je ředitelem a předsedou představenstva, ale kdysi začínal jako řadový zaměstnanec. Milovník rudých Ferrari, příznivec zlata Zdeněk Lepka v hlavním rozhovoru listopadového MontyRich o zhodnocování peněz, náhodě i naivitě dnešních studentů.

Mám půl milionu a přijdu za vámi s tím, že je chci zhodnotit. S bankovním úrokem se nespokojím, rád bych pět a více procent ročně. Poradíte mi, jak vydělat? 

Když chcete pět a více procent ročně, musíte přijmout fakt, že se z té minimálně rizikové sféry přesouváte do více rizikové. Z hlediska rozdělení bychom zhruba 30 procent kapitálu pravděpodobně investovali do dvou fondů, deset až patnáct procent do nějakého alternativního aktiva, kterým může být právě zlato. A zbývající část by záležela na tom, zda jste ochoten přijmout riziko ztráty části prostředků. Pokud ne, vybrali bychom bezpečnější formu, například nákup korporátního dluhopisu namísto akcií. 

A kde se vůbec nachází Češi jako investoři? 

Samozřejmě jsme se výrazně posunuli. Někdy v roce 1993 jsme s kapitálovými trhy začínali a celé to vzniklo díky kuponové privatizaci. Za tu dobu jsme prošli řadou změn a otřesů typu splasknutí internetové bubliny nebo hypoteční krize v letech 2008– 2009. Upřímně nevím, zda je současný směr správný, nebo ne, a to zejména kvůli regulacím, které dle mého názoru nejsou vždy ku prospěchu.

Jak vidíte dnešní mileniály, pro který je svět investic sexy. Mají šanci v něm uspět? 

Aby více makali a nebyli naivní. Nedávno jsem byl na jedné konferenci ve Vídni. Tam proti sobě postavili pět manažerů včetně mě a pět současných vysokoškolských studentů. Zde bylo krásně vidět, jak odlišné názory na fungování společností obě skupiny mají. Dnešní generaci by se dle slov studentů líbilo, kdyby mohli do práce na půl devátou a ve čtyři domů, aby měli čas na své koníčky. Hlavně, aby nemuseli moc pracovat, protože „v Applu a v Googlu to tak je”. Převládá pocit, že na ně všude budou čekat s otevřenou náručí. V žádném případě nebudou stát u kopírky či vařit kávu ostatním. Nedokážu to pochopit a téměř nebylo možné jim vysvětlit, že i takto někdy začíná cesta k úspěchu.

Z back office jste se přes makléře vypracoval až k členství v představenstvu v 
BH Securities. Snil jste o takové kariéře?
 

O tom jsem skutečně nesnil (smích). V dětství jsem jako určitě každý malý kluk snil o tom, že budu řidičem kamionu nebo popelářem. Poprvé jsem se s kapitálovými trhy, potažmo s kuponovou privatizací setkal v Bratislavě, kde jsem studoval střední školu. V tamní finanční skupině jsem dostal brigádu, a když se poté otevírala pobočka v Praze, kde jsem shodou náhod pokračoval ve studiu, šel jsem do oné firmy pracovat na zkrácený úvazek při škole.

Jak si v roli klienta vybrat ten správný fond?  Proč se již nemůžeme spoléhat na fundament a proč se většina dnešních finančních regulací mine účinkem? To a mnohem více čtěte v listopadovém vydání magazínu MontyRich

Další články
Podnikání

Zdeněk Lepka: Úspěch může začít i od kopírky

Článek
Podnikání

Jim Pattison je miliardář, který začínal na pumpě a dnes drží světové rekordy

Článek
Podnikání

Stáž „Tři na třetí“ s Klubem investorů

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.