Sekce: Podnikání

Jak vytvořit skvělou prezentaci? Dělejte to jako Steve Jobs

Datum: 30. 12. 2016 21.00 / Autor: Zdravko Krstanov
Ať už prezentujte v plné univerzitní aule, nebo před investory, v obou dvou případech je nutné posluchače zaujmout. Představit myšlenky nebo produkt tak, aby vše bylo srozumitelné a zároveň zábavné, není vůbec snadné. Inspirujte se proto člověkem, který prezentování ovládal naprosto dokonale.

Vzpomeňme na jakýkoli keynote, kterého se Steve Jobs zúčastnil. Tmavá hala, minimalistická prezentace a na pódiu vizionář, jehož každé slovo posluchači doslova hltali. Nebylo potřeba statistik, grafů a desítek technologických funkcí. Níže naleznete několik tipů, které mohou vaše prezentace těm Jobsovým alespoň trochu přiblížit.

Soustřeďte se na vaši zprávu

Ačkoli se prezentuje s jasným cílem, spousta lidí má tendenci od tématu odbočovat. Něco pro pobavení a něco pro porovnání? V žádném případě. Lidská mysl nechce (a ani nedokáže) zpracovat příliš různorodých informací najednou. Výsledkem jsou poté spící a otrávené tváře, které jsou pro každého speakera strašákem. Pamatujte, že každá informace, jež přímo nesměřuje k vašemu produktu, je nadbytečná a vaší prezentaci pouze škodí.

Spojte se s publikem

 V čem Jobs vynikal, byla schopnost okamžitě vytvořit emocionální vztah s poslouchajícími. Díky tomu probudíte v lidech empatii, čímž snáz přijmou vaše sdělení a i v nečekaných chvílích vás odmění potleskem. “Dnes jsme se tu sešli, protože chceme být u zrodu něčeho fantastického.” Větou v obdobné duchu se můžete směle uvést. Řekněte lidem, že odejdou chytřejší, než přišli.

Jste v hlavní roli

Každý z nás se zřejmě dnes a denně setká se situací, kdy prezentující pouze komentuje (v horším případě čte) to, co je na plátně. Kouzlo je v tom, dělat přesný opak. Je nutné si uvědomit, že lidé přišli kvůli vám a nikoli kvůli powerpointu. Nehovořte monotónně a nebojte se dramatických pauz. Snažte se zaujmout ryze svým vystupováním a obsahem svého promlouvání. Za vámi se poté může bez problémů ukázat pouze obrázek ilustrující hlavní myšlenku. 

Přijďte perfektně připraveni

Je nutné, abyste znali obsah své prezentace natolik dobře, že byste jej mohli převyprávět bez jediného slidu. Poté si můžete říci, že jste skutečně připravu nepodcenili. Neopomeňte na sebemenší detail, jak po technické, tak příběhové stránce. Obecenstvo musí ihned pochopit, že svým oborem žijete.

Další články
Podnikání

Veďte firmu jako Steve Jobs!

Článek
Podnikání

Recenze: Jak myslí Steve Jobs

Knih o zakladateli Applu bylo zejména po jeho smrti napsáno mnoho. Jaká je ta od Leandera Kahneyho?
Článek
Podnikání

Steve Jobs: Vytvořil jsem největší jablko na světě

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.