Sekce: Podnikání

Petr Krčil: Nízké sazby ženou lidi do investic do akcií

Jak na investice, prozradí další ročník České investiční konference
Datum: 22. 09. 2016 14.00 / Autor: Pavel Hejkrlík
Chcete se dozvědět více o investování od tuzemských špiček v oboru? V Praze se ve dnech 10. a 11. listopadu koná třetí ročník České investiční konference, kde vystoupí řada českých a slovenských portfolio manažerů a investorů, kteří se podělí o své tipy, jak na akcie.

Třetí ročník České investiční konference se uskuteční již za necelé dva měsíce v prostorách hotelu Pyramida v Praze. Na akci vystoupí řada předních investorů z ČR i Slovenska a jeho součástí jsou i následné praktické workshopy. MontyRich přináší rozhovor s jedním z řečníků – Petrem Krčilem, předsedou představenstva a investičním ředitelem Art of Finance.

Můžete se stručně představit? Jaké máte investiční zkušenosti?

Více než 20 let jsem v bance ABN AMRO zajišťoval kurzové riziko pro firmy nejdůležitějších Čechů a  Slováků a prováděl správu jejich aktiv.

Petr Krčil, předseda představenstva a investiční ředitel Art of Finance

Vystudoval obor finance a úvěr na VŠE v Praze a je držitelem makléřské licence. Zastával vedoucí pozice (Chief Dealer) v ABN AMRO Bank a The Royal Bank of Scotland, kde řídil prodej zajišťovacích produktů vůči kurzovému a úrokovému riziku pro nejvýznamnější klienty banky v České republice a na Slovensku (včetně služeb pro 8 ze 100 největších českých miliardářů). Roční objem samostatně realizovaných transakcí dosahoval 12 miliard eur. Má přes 20 let zkušeností s obchodováním na peněžních trzích a správou aktiv s vynikajícími výsledky.

Jakým způsobem a komu investujete peníze? Jaká je minimální částka a podmínky pro investování? Celkový kapitál ve správě?

Naše investiční společnost Art of Finance funguje krátce – 1 rok – máme ale klienty, o kterých všichni sní. Do našich fondů vložilo prostředky 14 českých miliardářů. Dále špičkoví lidé z nejrůznějších oborů. Minimální částka pro investici je ekvivalent 125 000 euro. Aktiva ve správě převyšují 400 mil. korun.

Podle čeho vybíráte tituly a nástroje? Jaká je vaše investiční filosofie?

Naše investiční filozofie je jednoduchá – nakupovat podhodnocené měny a dluhopisy. Držíme se výhradně nejjednodušších produktů. Věříme na zásadní podhodnocení středoevropských měn. Forexový trh je na rozdíl od akciového "zero sum game", a proto je mnohem obtížnější dosahovat dlouhodobě dobrých výsledků. Upřímně bych poradil předat tuto starost někomu, pro koho je to radost.

Investujete do dluhopisů a hlavně měn – proč?

Protože mě to baví a dlouhodobě dosahuji výborných výsledků. V současném prostředí nulových úrokových sazeb jsou obchody s měnami ještě zajímavější. Pokud se například podaří vydělat na pohybu devizového kurzu 2 procenta během měsíce, je to výnos, na který si investor do českých státních dluhopisů musí počkat 7 let. 

Na které trhy/země se zaměřujete?

Česko, Polsko, Maďarsko.

Co podle vás bude dominovat akciovému trhu do konce roku? Pokusíte se o výhled na příští rok?

Myslím, že to bude pořád stejné, spousta lidí bude zaklínat Fed ohledně sazeb. Fed bude muset nakonec udělat "coming out" a přiznat, že sazby nezvedne buď vůbec, nebo jen kosmeticky. V roce 2017 očekávám další významný nárůst akciových trhů, neboť prostředí nulových a záporných sazeb doslova nutí investory nakupovat akcie. 

Čína, dluhy jižního křídla eurozóny, nebo Brexit? Co bude mít největší dopad?

Všechny tyto faktory se přeceňují a slouží spíše ke znejišťování investorů. Podle mých zkušeností se dlouhodobé obavy většinou nenaplní a úder případně přijde z nečekané strany. V Číně jsem nikdy nebyl, ale myslím, že obavy o tamější ekonomiku jsou přehnané. V čele ECB stojí Ital, který zajistí, aby dluhy Jihu byly postupně snižovány prostřednictvím záporných nebo symbolických úrokových sazeb. Brexit nikomu zásadně neuškodí. Dlouhodobě  největší riziko představuje rozpad EU a samotného eura, pokud země EU nepřijmou kroky k zásadnímu omezení imigrace.

Kde vidíte na trhu aktuální příležitosti?

Největší příležitost leží na dosah ruky, příští rok se koruna významně zhodnotí.

Co byste poradil začínajícím investorům?

Brát s rezervou to, co do nich pumpují média, a dělat si vlastní názor. Petr Krčil povede rovněž pro účastníky konference workshop, který se bude zabývat vývojem české koruny v příštím roce v návaznosti na hlavní světové měny. 

Během prvního dne konference budou mít účastníci možnost poslechnout si strategie úspěšných manažerů a investorů v rámci přednášek, které nabídnou neotřelé pohledy na svět akcií. Druhý den pak někteří z nich povedou vybrané workshopy.  Více informací o konferenci ZDE

Další články
Podnikání

Daniel Gladiš: Akcie jsou nejlepší dlouhodobou investicí

Jak na akcie prozradí další ročník České investiční konference
Článek
Podnikání

Branislav Soták: Tuzemští investoři jsou příliš konzervativní

Jak na akcie, prozradí další ročník České investiční konference
Článek
Podnikání

Brexit investory vystrašil. Jak postupovat dál?

Lidé na trhu nyní hledají hlavně garantované investice
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.