Cargill – firma, která vygenerovala 3x více miliardářů než celá ČR

Největší soukromou firmu v USA stále ovládá rodina zakladatelů

Sekce: Podnikání Datum: 14.09.2016 Autor: Pavel Hejkrlík
Společnost Cargill je hegemon, který funguje již přes 150 let. A jelikož jej vlastníci nikdy neuvedli na burzu, trpělivou prací dokázala rodina firmu vytáhnout až do pozice největší americké soukromé firmy podle tržeb. I díky tomu Cargill vygeneroval rekordních čtrnáct miliardářů z jedné rodiny.
největší soukromou firmu v USA, kterou stále ovládá rodina zakladatelů

Zemědělský a potravinářský gigant Cargill je největší americkou soukromě vlastněnou společností podle tržeb. Firma, která byla založena v Minnesotě před více než 150 lety, je stále ovládaná potomky zakladatele a jelikož ji nikdy neuvedli na burzu, plody její činnosti dělaly postupně z členů rodiny dolarové miliardáře. Na rozdíl od firem, jejichž akcie se obchodují na burzách, si mohou dopřávat luxusu, že nemusí každé čtvrtletí reportovat akcionářům a méně tak podléhají tlakům na krátkodobé výsledky a mohou se v klidu soustředit na dlouhodobý byznysplán.

A ten jim jde skvěle. Firma za 32 let zveřejňování žebříčku největších amerických soukromých firem nebyla na prvním místě jen dvakrát. Dědicové zakladatele Wiliama W. Cargilla stále firmu ovládají ze zhruba 88 procent. Potomků z rozvětvené rodiny zakladatele je už přes sto, přesto však do žebříčku dolarových miliardářů proniklo čtrnáct z nich (viz Miliardáři z Cargillu).

Jen pro srovnání – Česko má jen pět dolarových miliardářů. Díky tržbám přesahujícím 130 miliard dolarů ročně je firma větší než ekonomiky Kuvajtu, Peru nebo Vietnamu. Konglomerát Cargill zaměstnává 143 tisíc lidí v 67 zemích světa. 

Dobývání Divokého západu

Rodinnou firmu založil William W. Cargill, potomek skotského kapitána, který emigroval do New Yorku. Mladý William se vydal z východního pobřeží hledat štěstí na Divoký západ. Dorazil do Iowy, kde v roce 1865 odstartoval byznys s jediným přepravníkem na obilí.

Miliardáři z Cargillu
(pořadí ve světě, hodnota majetku v miliardách dolarů)

  219. Pauline MacMillan Keinath 5,7

  308. Whitney MacMillan 4,7

  435. Gwendolyn Sontheim Meyer 3,6

  527. Austen Cargill II. 3,2

  527. James Cargill II 3,2

  527. Marianne Liebmann 3,2

  1198. Lucy Stitzer 1,5

  1198. Katherine Tanner 1,5

  1198. Sarah Chaney 1,5

  1198. Alexandra Daitch 1,5

  1694.    Wiliam MacMillan 1,0

  1694.    Martha MacMillan Bennet 1,0

  1694. Cargill MacMillan III 1,0

  1694. John MacMillan 1,0

V té době se vydávaly tisíce lidí hledat nové štěstí na západě a osadníci potřebovali jíst. Cargill postupně expandoval, nakupoval další a další dopravní prostředky, zakládal mlýny a jatka a budoval základy pozdější podnikatelské říše. Po smrti zakladatele v roce 1909 převzal otěže firmy zeť John MacMillan.

Právě rodiny Cargillů a MacMillanů tvoří základ rodinného klanu. Cargill-MacMillan je aktuálně čtvrtou nejbohatší rodinou v USA. Firmu až do roku 1995 vždy řídil někdo z rodiny, posledních dvacet let se ale střídají najatí manažeři. Většina z dědiců-miliardářů žije podle Forbesu na rančích v Montaně, médiím se vyhýbají. “Každý ví, že vydělávají obrovské peníze, ale nikdo neví přesně jak,” říká k tajnůstkářství firmy zemědělský analytik portálu Morningstar Michael Tian.

Kouzelníci s přísadami

Cargill v potravinářském byznysu vyrábí vše, na co si člověk vzpomene. Firma má pod kontrolou celý distribuční řetězec, od chovu dobytka, přes porážky na jatkách, až po výrobu ingrediencí a obchodování s komoditami.

Dodává například vajíčka i maso pro síť McDonalds, kukuřičný sirup pro Coca-Colu, obilí a mouku do pečiva vyráběného po celých Spojených státech. Cargill patří mezi čtyři největší producenty vepřového a krocaního masa, krmiv pro zvířata, ale i soli a zmíněné mouky. Většina toho, co lidé nejen v USA jedí, ať už jde o sladké tyčinky, zmrzlinu, nebo jogurty, s vysokou pravděpodobností obsahuje nějakou ingredienci z Cargillu.

“Je otázkou, zda opravdu chceme, aby tak velká část světové distribuce potravin byla pod kontrolou jediné firmy, o které se navíc skoro nic neví,” říká Mary Hendricskonová, profesorka rurální sociologie z University of Missouri. “Přece jen jde o to, co jíme.”

V centrále firmy v Minnesotě má Cargill tým vědců, kteří navíc vymýšlejí způsoby, jak například z kukuřičných produktů a odpadu extrahovat látky, které se dále použijí na výrobu lepidel, barev či skla. Prodeje této divize rostou patnáct z posledních šestnácti let tempem patnácti procent každý rok. Cargill renovoval obří inovativní laboratoř, kde vyvíjí přísady do jídel, dochucovadla či konzervanty. Byznys s podobnými “chuťovkami” odpovídá za více než padesát miliard z tržeb rodinného klanu.

Ve velikosti je síla

Cargill se nikdy od roku 1938 nepropadl do ztráty, miliardové zisky ovšem začala firma realizovat až v tomto tisíciletí. Cargill vlastní největší světovou flotilu asi 550 lodí, které dodávají produkty firmy do více než šesti tisíc přístavů. Nejde však jen o jídlo, ale firma přepravuje i uhlí nebo železné rudy. Mantra Cargillu zní: “Z míst s nadbytkem do míst potřeby.” Desítky let pak dodržuje pravidlo, že 80 procent zisku firma dále investuje.

Podle některých kritiků stojí firma za růstem cen potravin. “Stojí Cargill za růstem cen potravin? Odpověď zní ne. Nejsme dost velcí, abychom mohli ceny zvýšit, i kdybychom chtěli,” bránil firmu Page. Pravdou ovšem je, že ceny potravin vyhnaly nahoru i nárůsty v cenách hnojiv, kde je Cargill také významným hráčem.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Nejbohatší rodinný klan na světě: Cargill – MacMillan a jejich zemědělské impérium

Sekce: Byznys Datum: 10.03.2015 12:00
S nejbohatšími lidmi a rodinami na světě jsou tradičně spojována jména jako Rockeffeller, Rothschild nebo Oppenheimer. Pokud však jde o počet rodinných příslušníků, kteří mohou být označováni za…

CNN Money: V Číně žije výrazně více miliardářů než v USA

Sekce: Byznys Datum: 06.11.2015 10:00
Počet dolarových miliardářů se v Číně letos oproti loňskému roku zdvojnásobil a vzrostl na 596 byznysmenů. Poprvé v historii tak Čína v množství miliardářů překonala Spojené státy, informoval britský…

Štiky v českém byznysu: Strojaři i internetový prodejce

Sekce: Byznys Datum: 27.10.2014 08:08
Žebříčků firem, podniků a podnikatelů, které jsou založeny na různých anketách nebo sestavovány jen z přihlášených firem, je v Česku hned několik. Objektivní hodnocení a srovnání firem na základě…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…