Sekce: Podnikání

Zvedne Fed na konci roku sazby?

Na co se připravit a jak na tom vydělat?
Datum: 07.09.2016 17:00 / Autor: Pavel Hejkrlík
Kam zamíří výše základních úrokových měr stanovená americkou centrální bankou Fed? Odhodlá se ke zvýšení sazeb, nebo ještě bude pokračovat ve velmi uvolněné měnové politice? Případné zvýšení sazeb je příležitostí pro včasné investory.

Šéfka amerického Fedu Janet Yellenová se vyjádřila na sympóziu centrálních bankéřů k možnosti zvyšování úrokových sazeb v USA. Toto téma bylo od prvního navýšení sazeb z konce minulého roku v očích investorů poněkud upozaděno a pravděpodobnost brzkého zvýšení se stále snižovala. Výše zmíněný proslov ale dal spekulacím nový směr a šance na akci ze strany Fedu raketově vzrostly. Nyní se dle agentury Bloomberg pravděpodobnost zvýšení sazeb do prosincového zasedání pohybuje kolem 62 % oproti zhruba 36 % před měsícem. 

Co to znamená pro investory na kapitálových trzích?

První příležitostí je samotná měna – americký dolar. Česká koruna je, a minimálně do poloviny příštího roku bude, navázána na společnou evropskou měnu euro. Jelikož v Evropě probíhá poměrně masivní kvantitativní uvolňování (eur je na finančních trzích stále více), mělo by euro postupně ztrácet svou sílu, a to hlavně vůči dolaru, který je navíc podporován kroky podnikanými Fedem. Tato situace vede k tomu, že dolar bude relativně vzácnější než euro, tedy zjednodušeně za dolar dostaneme víc eur (eurocentů), a tím pádem i korun. Právě kvůli těmto potenciálním kurzovým ziskům se jeví jako velmi atraktivní investice v amerických dolarech.

Druhou příležitostí je v současné době finanční sektor. Samotné spekulace o brzkém zvýšení úrokových sazeb dokázaly za necelé čtyři obchodní dny zajistit americkému finančnímu sektoru téměř 2% nárůst. V kontextu uplynulých měsíců a let, kdy se pod bičem zvyšující se regulace a nízkým úrokovým sazbám akciím finančního sektoru dařilo méně, je teď příležitost nastoupit do těchto pozic před potenciálně významným růstem.

Dle mého názoru je v současnosti vhodná doba pro vytvoření pozic v portfoliu, které budou v amerických dolarech a neměla by mezi nimi chybět ani silná americká banka, například Citigroup. Samozřejmě z hlediska diverzifikace je vhodné vytvořit si více pozic v rámci dolarového portfolia s tím, že zajímavé sektory pro investice zmiňovali moji kolegové v předchozích komentářích makléře. Osobně se určitě nebráním ani zbrojařskému a automobilovému průmyslu.

Vývoj pravděpodobnosti růstu úrokových sazeb na prosincovém zasedání

Zdroj: Bloomberg

Autorem textu je makléř Martin Kycelt ze společnosti Cyrrus. 

Další články

K lepším výsledkům stavebnictví přispívají i rekordně nízké sazby hypoték

Článek

Petr Krčil: Nízké sazby ženou lidi do investic do akcií

Jak na investice, prozradí další ročník České investiční konference
Článek

Daniel Gladiš: Akcie jsou nejlepší dlouhodobou investicí

Jak na akcie prozradí další ročník České investiční konference
Článek

Chcete každé ráno pořádnou dávku inspirace?

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se již k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.