Sekce: Podnikání

Dividendy: Moneta Money Bank jako alternativa Komerční banky

Proč je Moneta Money Bank zajímavá
Datum: 18. 08. 2016 10.00 / Autor: Pavel Hejkrlík
Investoři, kteří mají v oblibě tituly, které pravidelně vyplácejí dividendu, by měli své zraky obrátit směrem k Moneta Money Bank. Z bankovních titulů dlouho dominovala Komerční banka, ta však nejspíše dividendu sníží, píše ve své analýze společnost Cyrrus.

Vývoj akcií Komerční banky, který předvádí po výsledcích z 3. 8. 2016, je pro investory rozčarováním. Atraktivní dividendový titul bude muset s velkou pravděpodobností přistoupit ke snížení dividendového výplatního poměru. Přestože samotné výsledky hospodaření rozhodně nepředstavovaly zklamání, překvapením byla informace, že Česká národní banka zvýší firmě od roku 2017 požadavek na kapitálovou přiměřenost na 15,5 procenta.

Aby těmto požadavkům Komerční banka dostála, bude muset na dividendách vyplácet „pouze“ 60 až 70 procent čistého zisku oproti současným 80 až 100 procentům. To po proběhlé korekci na tomto titulu představuje při ceně 867 Kč za akcii zhruba 5,7procentní roční dividendový výnos, tedy přibližně 50 korun na akcii.

Moneta Money bank by mohla pro dividendové investory představovat zajímavou alternativu ke Komerční bance. Její hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí sice obdobně jako u Komerční banky nezklamaly ani neoslnily, nicméně v komentáři management oznámil, že ze strany ČNB nehrozí žádné další zvýšení kapitálových požadavků podobně jako u Komerční banky. Moneta Money Bank totiž není systémově důležitá banka, požadavek na kapitálovou přiměřenost jí proto zůstává na 14,5 procentech.

Cíl managementu je nastaven na 15,5 procenta, přičemž v současnosti je to dokonce 17,7 procenta. Také došlo k potvrzení dividendové politiky, kde platí závazek vyplácet minimálně 70 procent ze zisku jako dividendu. Dividendový výnos by se tak mohl pohybovat kolem 7,5 procenta, přičemž je zde stále prostor i pro vyšší dividendu.

Vzhledem k robustní bilanci a k nedávné změně ve vlastnické struktuře společnosti Moneta Money Bank by dle mého názoru mohlo dojít i k vyplacení mimořádné dividendy. V takovém případě by mohl být v příštích letech dividendový výnos v poměru k aktuálním tržním cenám akcie dokonce blízko 10 procent.

Vývoj akcií Komerční banky (bílá) a Moneta Money Bank (oranžová)Autorem analýzy je společnost Cyrrus. 

Další články
Podnikání

Pomůže prodej GE Money Bank zvednout zájem o pražskou burzu?

Na tuzemskou burzu vstoupí další bankovní hráč
Článek
Podnikání

Debut na pražské burze. Jak si vedla Moneta?

Akcie dřívější GE Money Bank nabízí zajímavou příležitost
Článek
Podnikání

V čem je pražská burza jednou z nejlepších na světě?

Jak dává tuzemská burza na frak světovým velikánům
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.