Chcete peníze pro svůj projekt? Poradíme vám, jak je získat

Efektivní využití crowdfundingu

Sekce: Podnikání Datum: 14.08.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Peněz je trhu dostatek. Kdo tvrdí opak, lže. Pokud máte správný produkt, zbývá se jen rozhodnout, která cesta k financím pro vás bude tou nejvýhodnější. Může to být crowdfunding, jehož popularita v posledních letech raketově stoupá. Jak ale vytvořit tu správnou kampaň, abyste zaujali veřejnost?

Krok první: využijte data a připravte se na akci

Data se dnes skloňují ve všech pádech. A je k tomu dobrý důvod. Ať už se jedná o velký retailový obchod s tisíci produkty, nebo o vaši kampaň, data vám mohou ohromně usnadnit práci. V našem případě nebudeme pracovat s tzv. big data a oddělovat od sebe miliony údajů. Vy se raději zaměřte na projekty, které již byly úspěšně (a nebo neúspěšně) financovány a jsou vám alespoň z části podobné. Crowdfundingové prostředí je stále velice transparentní, tudíž na většině platforem bez problémů dohledáte i zakončené kampaně. Máte v úmyslu natočit dokument o nucené práci? V tom případě by bylo hloupé neinspirovat se od dokumentaristů, kterým se kýžené peníze získat podařilo. Stejným způsobem to funguje v jakémkoli jiném případě. Proto neotálejte a dostatečně dlouho (v rámci měsíců) před spuštěním kampaně si udělejte řádný průzkum.

Tou dobou se již také připravujte, že budete nuceni vystoupit v rámci kampaně ze své komfortní zóny. Jakmile se objevíte na crowdfundingovém portálu, lidé vás začnou kontaktovat a vyhledávat. Ať už jde o Facebook, e-maily, nebo telefonáty, v žádném případě komunikačně nezahálejte. Buďte upřímní a odpovídejte na každý dotaz nebo připomínku. A nenechte se nikým vyprovokovat k reakci, která by vás mohla stát příliš. Vaši nemilou odpověď může druhá strana okamžitě “nascreenovat” a umístit na příslušná místa internetu. Od té chvíle se stanete pouze tím “který je drzý na lidi”. Psychicky se proto připravte na veškeré druhy zpětné vazby.

Začátek je konec aneb boříme mýty 

“Zítra startujeme na Kickstarteru, tak to rozjedeme!” S takovým přístupem rozjedete pouze melodrama o nenaplněných snech. Umístění projektu na crowdfundingový portál je ve skutečnosti jakousi třešničkou na dortu vaší dlouhodobé snahy. Zakončením celé kampaně. Musíte se totiž ukázat světu dávno předtím. Dnešní doba vám navíc nahrává k tomu, aby vás tato propagace stála naprosté minimum prostředků.

Jak levně a efektivně propagovat svůj nápad? Jak vytvořit video, díky kterému vyberete požadovanou částku ještě před koncem kampaně? Čím se od sebe liší jednotlivé crowdfundingové platformy? Nejen to se dozvíte v zářijovém vydání byznysového měsíčníku MontyRich! Mimo jiné zde naleznete exkluzivní rozhovor se zakladatelem největší středoevropské advokátní kanceláře Jaroslavem Havlem.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Chcete koupit auto, které vám vydělá peníze? Jaguar XK120 jako skvělá investice

Sekce: Auta Datum: 17.10.2016 18:30
Okolo veteránů je již několik let poměrně rušno. Podle některých se jedná o perfektní investici, druzí je považují za bublinu. Najde se ale několik kousků, které můžeme s jistotou označit za solidní…

Chcete koupit firmu? Poradíme, jak na to

Sekce: Byznys Datum: 27.09.2016 18:00
Chtěli byste naskočit do podnikání, nedostatek volných peněz do začátku není tím hlavním problémem, ale nechcete začínat úplně z nuly? Nebo máte dobře našláplý byznys a chcete ho rozšířit? Zkuste…

Tento projekt vybral 1 milion dolarů za pouhé dva dny! A používat ho budete i vy

Sekce: Byznys Datum: 16.08.2015 11:00
Jeden z nejlepších startů na Kickstarteru v tomto roce. Za první dva dny přes milion dolarů, za čtyři již téměř dva. Vybraná částka se tak již nyní pohybuje na hranici dvacetinásobku cílové částky!
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…