Sekce: Podnikání

Cloud roste až do nebes. Co čeká informační technologie?

Jak cloudový byznys hýbe celým odvětvím IT
Datum: 29. 07. 2016 15.00 / Autor: Tomáš Menčík
Cloudové služby jsou stále ještě relativně novým odvětvím, které dynamicky roste. V posledních letech žádná oblast IT nevzbudila takový zájem investorů i veřejnosti jako právě cloud.

Největší firmy v oboru jako Microsoft, Amazon, SAP, salesforce.com nebo Oracle dosahují v cloudových divizích desetiprocentních růstů tržeb. Například tržby lídra sektoru Amazonu (divize AWS) vzrostly za první čtvrtletí letošního roku meziročně o 64 procent, zároveň se jedná o nejprofitabilnější segment společnosti. Tržby salesforce.com se v uplynulém kvartále zvýšily o 27 procent, zatímco v případě cloudové služby Azure od Microsoftu dokonce o 120 procent. Celkově by odvětvové tržby podle výzkumné firmy IDC měly v roce 2016 vzrůst o třináct procent na hodnotu 38,3 miliardy dolarů, přičemž v roce 2020 jsou odhadovány na bezmála 58 miliard dolarů s průměrnou roční mírou růstu o 12,5 procenta.

  • Cloud by neměl být záležitostí jen velkých korporací, ale i malých a středních podniků. Dle predikcí by jej mělo v budoucnu využívat 64 procent z nich.

  • Cloudové služby dosahují poměrně solidní čisté ziskové marže v průměru 20 procent.

  • Komplikací celého sektoru je, že pouze minimum firem se věnuje pouze cloudingu a jejich business je široce diverzifikovaný. Největší ryze cloudovou firmou je salesforce.com. Proto je potřeba u jednotlivých firem zohlednit i další podnikatelské aktivity.

  • I s ohledem na další business společnosti je náš top pick z tohoto sektoru firma Amazon. Ta je zatím převážně online prodejce, nicméně ohromné investice do cloudu už v roce 2015 přinášely kýžené výsledky.

Sektor informačních technologií by měl v roce 2016 podle našeho názoru dosahovat nadprůměrného organického růstu. To vnímáme jako příležitost vzhledem k tomu, že valuace tohoto sektoru je na průměru celého trhu. Organický růst spolu s námi očekávanou rostoucí ziskovostí a relativně defenzivním tržním očekáváním řadí informační technologie mezi jeden z nejatraktivnějších sektorů na rok 2016.

Sektor informačních technologií by měl v roce 2016 těžit zejména z:

  • Konzervativní tržní konsenzus růstu zisků na úrovni meziroční stagnace – vzhledem k tomu, že technologické firmy mají obrovský polštář hotovosti, ochotu investovat do nových technologií a rostoucí produktivitu práce, považujeme růst zisků za faktor potenciálního pozitivního překvapení.

  • CAPEX klesá v oborech jako energetika nebo zemědělství, investice do technologií rostou.

  • Čistá marže dosahuje 21 procent, zatímco průměr S&P 500 je deset procent.

  • I v prostředí silného dolaru jsou technologické firmy schopny překvapovat na úrovni zisků.

  • Dlouhodobě dosahují technologické firmy nadprůměrného růstu tržeb (7,6 procenta, S&P 500 4,2 procenta) navzdory vysokým (a rostoucím) personálním nákladům.

  • Valuaci na úrovni P/Ee 17,6x a cash flow yield 6,1 procenta považujeme za velmi konzervativní v porovnání s ostatními sektory.

Další články
Podnikání

Cloud – cesta k nižším nákladům i spokojenějším zaměstnancům

Článek
Podnikání

Mrakodrapy až do nebes aneb když se trumfují šejkové

Souboj o nejvyšší stavbu světa nabírá na obrátkách
Článek
Podnikání

Jak v dnešní době používat moderní technologie s noblesou

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.