Sekce: Podnikání

Není mu ani 30, po kanceláři jezdí na skateboardu a vede stamilionový startup

Zlaté vejce z Karlína
Datum: 14. 07. 2016 17.30 / Autor: Zdravko Krstanov
Michal Šmída vidí budoucnost plateb v jednoduchosti. Jeho služba Twisto vám již nyní umožňuje zaplatit za nákup na internetu zpětně, třeba až několik týdnů poté, co máte zboží v ruce. Jádrem jeho byznysu je Nikita. Ta na základě veřejně dostupných údajů určí, zda jste spolehlivý a platbu uhradíte.

“Přijdu okolo osmé, začnu kávou s kolegyní a typicky odcházím okolo osmé večerní se domů najíst. Do půlnoci mám notebook v ruce… tím byznysem prostě žiju,” vysvětluje stručně Michal s tím, že odpočinek od práce pro něj nefunguje ani na dovolené. Následně se začínáme bavit o tom, jak vlastně vznikla myšlenka na Twisto. Michal si již dlouhou dobu uvědomuje potenciál e-commerce, a tak chtěl přijít s něčím, díky čemuž bude online nakupovat více lidí. Dlouhodobě pozoroval, že dobírka stále tvoří více než třetinu nákupů a přitom je to vlastně velmi nepohodlná metoda. V hotovosti musíte zaplatit za balík, jehož obsah jste ani předtím neviděli. “Řekli jsme si, že lidem nákup online usnadníme a pokud nemají zrovna peníze, tak jim je na nějakou krátkou dobu dáme,” popisuje Michal první myšlenky na založení Twista. Na obdobném principu ve světě dobře funguje původně švédský startup Klarna, který dnes dosahuje valuace přes dvě miliardy dolarů. “Dívali jsme se na jejich model, nicméně nám vadilo to, že po každém klientovi požadují rodné číslo a na jeho bázi se rozhodují, zda platbu povolí, nebo ne.” Jelikož Twisto od klientů rodné číslo nepožaduje a platba se uskutečňuje v podstatě jedním klikem, jedná se o globálně zcela unikátní službu. 

Jak to tedy celé funguje pro zákazníka? Vyberete si nákup v některém z partnerských e-shopů (Rohlík, Mironet, Slevomat a desítky dalších), zadáte tam standardně své údaje (e-mail, adresa, telefon) a vyberete si platební metodu Twisto. Jakmile potvrdíte objednávku, daný e-shop zasílá Twistu vaše základní údaje a informace o nákupu. Pokud jste vyhodnocen jako bonitní klient, provede za vás Twisto úhradu. Poté máte 45 dnů na to částku uhradit, a to bez jakéhokoli navýšení. V případě prodloužení splatnosti hradíte Twistu poplatek, který se liší v závislosti na čase a výši dané částky.

Brutálně bystrá Nikita

Srdcem celého Michalova byznysu je systém zvaný Nikita. Jedná se o algoritmus, který je schopen vyhodnotit, zda svůj závazek zaplatíte, či nikoli.

(...)

Jak přesně funguje Nikita? Jak vypadá veřejně dostupná digitální stopa, kterou za sebou všichni zanecháváme? Proč do Michalovy firmy investovali Partners desítky milionů?  Celý článek vyšel v letním dvojčísle tištěného magazínu MontyRich. Zakoupit si jej můžete ZDE

Další články
Podnikání

Jak vypadá budoucnost dopravy, reklamy a financí? Nejen to ukáže letošní Startup Summit

Článek
Podnikání

22letý zakladatel Taxify: přes aplikace jezdí sotva 20 procent lidí, potenciál je obrovský

Další z taxislužeb na trhu nově spolupracuje s 02 Petra Kellnera
Článek
Podnikání

Recenze: Lean Startup

Kniha Erica Riese si od svého vydání vybudovala solidní renomé. Je to zasloužené?
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.