Sekce: Podnikání

Jak se stát rentiérem do 40? Tady jsou tipy od profíků II.

Návod od lidí, kterým se to skutečně povedlo
Datum: 21. 06. 2017 16.00 / Autor: Pavel Hejkrlík
Pokud toužíte po tom být rentiérem v mladém věku, nemusíte jen vyhrát jackpot v loterii. Jde to i jinak, jak ukazují příběhy a rady lidí, kterým se to povedlo.

Abyste se také dokázali stát rentiérem před čtyřicítkou, přináší MontyRich pár rad od lidí, kterým se to podařilo. Například “Mr. Money Mustache”, který měl během deseti let práce inženýra průměrný roční plat 67 tisíc dolarů a zvládl do důchodu odejít ve 30 letech. Nebo jako Jeremy Jacobson a Winnie Tseng, kterým společné roční příjmy ve výši asi 135 tisíc dolarů také umožnily odejít do důchody s miliony už kolem třicítky.

Stanovte si jasné a specifické cíle

Stanovení si data odchodu do předčasné penze je podle inženýra Joe Uda, který odešel do důchodu v 38 letech a píše o tom blog, nejdůležitější. “Aspoň vám to dá jasný cíl a časový rámec, většina lidí pracuje lépe, pokud cítí deadline za rohem.” Podle expertů je důležité vytvořit si také přibližný odhad a soupis všech očekávaných pravidelných nákladů a příjmů, ať má člověk představu již před odchodem do předčasné penze. Je proto třeba se dobře zamyslet nad tím, jaký životní styl si člověk bude dopřávat a jaká má vlastně očekávání.

Vytvořte si finanční polštář

“Ti, kdož se chtějí vydat na cestu rentiéra, by si měli dopředu připravit hotovost na nejméně jeden rok výdajů,” radí Udo. “Než jsem odešel do důchodu, měl jsem k dispozici dostatečný finanční polštář, abych v případě neočekávaných události neměl problém.” Podotýká, že jde hlavně o prevenci a v případě, že vše půjde podle plánu a nebudete muset na tyto peníze sáhnout, jedině dobře, mohou sloužit jako vítaná injekce do dalších investic.

Zkoumejte jak na to

Jsou lidé, kteří ve snaze jít do předčasné penze jdou opravdu do nejmenších detailů. Manželský pár bloggerů vystupujících na stránce Frugalwood.com popisuje, že dokáží šetřit až 70 procent svých příjmů, díky čemuž plánují jít do důchodu příští rok ve věku 33 let. Pomoci jim k tomu má neodbytný výzkum.

“Prostě jsme v tom neodbytní. Zkoumáme zboží, porovnáváme ceny, promýšlíme naše možnosti, zvažujeme, zda podobný výrobek již třeba nemáme, nebo zda si  jej nemůžeme jen od někoho půjčit a třeba ho vyzkoušet. Tímto způsobem jsme schopní najít nejlepší výrobky za nejnižší ceny,” popisují oba manželé.

Například, než se rozhodli pro dům, byli na prohlídce 270 domů, než si jeden v Cambridge, Massachusetts, sami pořídili. Podobně si dopředu zjišťovali o žrádle pro psy, než si jednoho pořídili. Někomu to může přijít za vlasy přitažené, ale díky perfektnímu plánování mají méně stresu ohledně svých financí než řada běžných lidí.

Zkuste si to nanečisto

Aby dokázal zajistit, že jeho rodina bude nadále fungovat bez jakýchkoli problémů, schovával Udo veškeré účtenky po dobu jednoho roku, než dal výpověď v práci. Díky tomu měl představu, co jej asi čeká a mohl si dělat průběžné kalkulace. Pokud už během jednoho zkušebního roku vidíte, že to nepůjde snadno, máte alespoň lepší možnost se připravit lépe. “Mějte vždy záložní plán B nebo C. Když se vám budou finance tenčit, co budete dělat? Půjdete znova do práce? Můžete srazit dále výdaje, přestěhovat se, vždy jsou možnosti, ale je dobré být připraven na více variant a prodiskutovat je s případným partnerem."

Zvykněte si utrácet nyní, abyste ušetřili později

Nakupovat, aby člověk ušetřil, může znít kontraproduktivně, ale většina “šetřílků” to takto dělá. Nejen, že dělají běžné nákupy, ale vlastně investují do produktů – zboží a služeb – které jim v dlouhodobém horizontu mohou peníze naopak ušetřit. Jako příklad mohou být například programovatelné termostaty, díky nimž se dá ušetřit na vytápění. Při dobrém plánování se toho dá hodně vymyslet, poukazují lidé, kterým se to povedlo.

Zmenšujte

“Žijte bohatě ale v malém prostoru,” doporučují Jacobson and Tseng. Od padesátých let minulého století se průměrná velikost domácností téměř zdvojnásobila. Kromě toho, že řada rodin žije v domech s více ložnicemi a koupelnami, platí navíc i za garáže či stání pro auta. Provoz všech těchto položek něco stojí, platí se z nich daně a poplatky. Pokud se člověk spokojí s menším domem či bytem, velkou část prostředků může vložit do investic a nechat pracovat za něj.

Nacházejte radost ve věcech, které příliš nestojí (nebo jsou zdarma)

Ve finále je klíčem k předčasnému odchodu do penze a životu rentiéra. “Mnoho lidí bere jako fakt, že je třeba pracovat 40 let a víc, aby člověk měl na penzi. Spousta si jich také myslí, že internetové nomádství a cestování je jen pro odpadlíky z vysokých a hipíky,” píší Jacobson and Tseng. “Přitom záleží jen na míře rychlosti tvorby úspor.”

Podle Uda je důležité si dopřát radost a něco utratit, ale nemělo by se to stávat normou. “Rád jím v restauracích, cestuji, utrácet peníze je vlastně fajn. Spousta věcí se však dá pořídit za pakatel a radost udělají také. Stačí jen hledat.”

První díl s dalšími tipy najdete ZDE

Další články
Podnikání

Stát se rentiérem do 40? Tady jsou tipy od profíků

Návod od lidí, kterým se to skutečně povedlo
Článek
Podnikání

Můžete spořením zbohatnout? Nebo je to jen nutné zlo bez přínosu?

Warren Buffett odkrývá tajemství a principy finančního světa
Článek
Podnikání

Myslíte, že si zasloužíte být milionářem? 12 tipů, které vám k tomu dopomohou

Pár chytrých rad a myšlenek na cestu k prvnímu milionu dolarů
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.