Sekce: Podnikání

Co by vám poradil Vlk z Wall Street? Přestaňte se vymlouvat!

Umělé překážky jsou naším největším nepřítelem
Datum: 26. 09. 2016 15.30 / Autor: Zdravko Krstanov
Vlk z Wall Street, respektive jeho předloha Jordan Belfort, není samozřejmě vzorem ideálního podnikatele. Ačkoli jeho podvodné jednání a klamání klientů odsuzujeme, samotný příběh je v určitých směrech velmi inspirativní. Přečtěte si několik tipů, kterou mohou v pozitivním světle ovlivnit vaše podnikání.

Sestavte loajální tým

Vaši lidé nemusí mít doktorát z ekonomie, ba dokonce ani vysokou školu jako takovou. Co by však mít měli, je víra ve vás. Víra v to, na čem všichni každý den pracujete, víra ve firemní vizi. Jakožto ředitel byste nikdy neměl být ve funkci stroje na příkazy, ale raději v roli mentora a člověka, ke kterému ostatní vzhlíží. 

Zjednodušte vše, co se dá

Jordan Belfort uspěl, poněvadž byl schopný vysvětlit firemní strategie tak, jako by jej poslouchalo malé dítě. Jakmile není excelová tabulka absolutní nutností, vyhněte se jejímu používání. Po celou dobu porady si musíte být jisti, že všichni všemu rozumí. Mnohdy je nejlepším řešením fixa, magnetická tabule a graf o jedné křivce. 

Studujte historii

Belfort sám řekl: “Velmi věřím v to, že každý, kdo nestuduje chyby z minulosti, je odsouzen k jejich opakování”. Tuto myšlenku pronesla již celá řada lidí, přesto se v žádném případě nejedná o klišé. Zjistěte, jaké chyby v minulosti udělali vaši konkurenti – jaké kampaně se jim nepovedly, jaké produkty se nesetkaly s úspěchem, popřípadě o jaké služby nebyl zájem. Vždy se pokuste analyzovat příčiny těchto chyb a na tomto základě plánujte. 

Vytvořte silnou firemní kulturu postavenou na výsledcích

Ať už máte startup o pár lidech, nebo středně velký podnik, nikdy nepodceňujte faktor firemní kultury. Vždy se snažte, aby se vaši lidé do práce těšili a měli důvod o ní v soukromí mluvit v dobrém světle. Zohledněte názory každého člena týmu. Kritizujte mezi čtyřma očima a chvalte veřejně. 

Měli byste také odložit některé korporátní přežitky – pakliže někdo svou činnost zvládne za polovinu stanoveného času, nedržte jej na pracovišti další hodiny zbytečně. Jestliže se někomu podaří udělat solidní obchod, odměňte jej několika procenty navíc. Dejte všem najevo, že v případě snahy a skvělých výsledků si mohou vydělat více, než kolik mají ve smlouvě.

Přestaňte se vymlouvat!

Pokud vašemu nápadu nebrání fyzika, většinou se nebude jednat o nic nereálného. Říct si, že něco nejde, je však mnohem snažší, a tak spousta z nás končí u slov. Těmto skeptickým myšlenkám se braňte všemi silami. Ptejte se sami sebe – stavěli si úspěšní lidé před sebe stejné překážky?

“Jediná věc, která stojí mezi vámi a vaším snem, je ta stupidní historka, kterou si ospravedlňujete, proč něco nejde” – Jordan Belfort

Další články
Podnikání

Recenze: Vlk z Wall Street

Článek
Podnikání

3 zajímavá fakta o Wall Street, která jste neznali

Dost bylo krachů
Článek
Podnikání

Kateřina Zychová: Práce na Wall Street byla úžasným světem

První Češka, která po revoluci pronikla na Wall Street, radí
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.