Co by vám poradil Vlk z Wall Street? Přestaňte se vymlouvat!

Umělé překážky jsou naším největším nepřítelem

Sekce: Podnikání Datum: 26.09.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Vlk z Wall Street, respektive jeho předloha Jordan Belfort, není samozřejmě vzorem ideálního podnikatele. Ačkoli jeho podvodné jednání a klamání klientů odsuzujeme, samotný příběh je v určitých směrech velmi inspirativní. Přečtěte si několik tipů, kterou mohou v pozitivním světle ovlivnit vaše podnikání.

Sestavte loajální tým

Vaši lidé nemusí mít doktorát z ekonomie, ba dokonce ani vysokou školu jako takovou. Co by však mít měli, je víra ve vás. Víra v to, na čem všichni každý den pracujete, víra ve firemní vizi. Jakožto ředitel byste nikdy neměl být ve funkci stroje na příkazy, ale raději v roli mentora a člověka, ke kterému ostatní vzhlíží. 

Zjednodušte vše, co se dá

Jordan Belfort uspěl, poněvadž byl schopný vysvětlit firemní strategie tak, jako by jej poslouchalo malé dítě. Jakmile není excelová tabulka absolutní nutností, vyhněte se jejímu používání. Po celou dobu porady si musíte být jisti, že všichni všemu rozumí. Mnohdy je nejlepším řešením fixa, magnetická tabule a graf o jedné křivce. 

Studujte historii

Belfort sám řekl: “Velmi věřím v to, že každý, kdo nestuduje chyby z minulosti, je odsouzen k jejich opakování”. Tuto myšlenku pronesla již celá řada lidí, přesto se v žádném případě nejedná o klišé. Zjistěte, jaké chyby v minulosti udělali vaši konkurenti – jaké kampaně se jim nepovedly, jaké produkty se nesetkaly s úspěchem, popřípadě o jaké služby nebyl zájem. Vždy se pokuste analyzovat příčiny těchto chyb a na tomto základě plánujte. 

Vytvořte silnou firemní kulturu postavenou na výsledcích

Ať už máte startup o pár lidech, nebo středně velký podnik, nikdy nepodceňujte faktor firemní kultury. Vždy se snažte, aby se vaši lidé do práce těšili a měli důvod o ní v soukromí mluvit v dobrém světle. Zohledněte názory každého člena týmu. Kritizujte mezi čtyřma očima a chvalte veřejně. 

Měli byste také odložit některé korporátní přežitky – pakliže někdo svou činnost zvládne za polovinu stanoveného času, nedržte jej na pracovišti další hodiny zbytečně. Jestliže se někomu podaří udělat solidní obchod, odměňte jej několika procenty navíc. Dejte všem najevo, že v případě snahy a skvělých výsledků si mohou vydělat více, než kolik mají ve smlouvě.

Přestaňte se vymlouvat!

Pokud vašemu nápadu nebrání fyzika, většinou se nebude jednat o nic nereálného. Říct si, že něco nejde, je však mnohem snažší, a tak spousta z nás končí u slov. Těmto skeptickým myšlenkám se braňte všemi silami. Ptejte se sami sebe – stavěli si úspěšní lidé před sebe stejné překážky?

“Jediná věc, která stojí mezi vámi a vaším snem, je ta stupidní historka, kterou si ospravedlňujete, proč něco nejde” – Jordan Belfort

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Recenze: Vlk z Wall Street

Sekce: Byznys Datum: 09.02.2014 23:49
Vlk z Wall Street už několik týdnů dominuje kinům v České republice. Je opravdu tak dobrý, jak ocenění a návštěvnost našeptává?

3 zajímavá fakta o Wall Street, která jste neznali

Sekce: Byznys Datum: 20.03.2016 08:00
Wall Street primárně evokuje svět investičních bank, šílených financí a makléřů, kteří jezdí ve vypůjčeném Lamborghini, o víkendu konzumují kokain v kilogramech a užívají si s dívkami lehkých mravů.…

Kateřina Zychová: Práce na Wall Street byla úžasným světem

Sekce: Osobnosti Datum: 08.07.2016 17:00
Kateřina Zychová patřila mezi úzkou skupinku lidí ze střední a východní Evropy, kteří v devadesátých letech pronikli na Wall Street. „V programu jsem tam byla jediným ‚exotem‘ ze střední a východní…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…