Sekce: Podnikání

Saúdská Arábie dá svůj ropný business na burzu za 2,5 bilionu dolarů

A banky se předhánějí, která bude u toho
Datum: 13. 06. 2016 14.00 / Autor: Tomáš Menčík
Saudi Aramco, saúdskoarabský ropný kolos a největší firma na světě, se chystá na burzu. Pro začátek jen 5procentní krajíc, ale i tak by se mělo jednat o zdaleka největší IPO v historii.

Spekuluje se o podílu za 150 miliard dolarů (celková valuace firmy by měla být 2,5 bilionu dolarů), zatímco aktuálně největší IPO je Alibaba s hodnotou 25 miliard dolarů. Je jasné, že až to přijde, tak to bude velké téma nejen pro investory, ale také pro investiční banky, které budou transakci zprostředkovávat.

Mezi investičním bankami se patrně strhne velký souboj. U transakcí nad 10 miliard dolarů platí emitent obvykle 2% poplatek. Jenže u privatizací to bývá méně a k poklesu poplatku povede i samotná velikost transakce a snaha bank se „zaháknout“ v pouštním království s vidinou dalších transakcí na mnoho let dopředu. Proto se může celkový poplatek dostat až pod 1 %. I tak by se ale mohl vyšplhat na částku kolem 1 miliardy dolarů. A to si nebudou chtít nechat ujít i ti největší hráči na trhu.

A co víc. Saúdská Arábie veřejně deklarovala záměr transformovat hospodářství směrem od ropy k větší diverzifikaci. To bude obnášet spoustu úvěrů a poradenství. A pokud budou investiční banky v království známé, cestu k těmto transakcím jim to usnadní. Ostatně sami představitelé Saúdské Arábie prohlásili, že pokud nějaká banka chce uspět v IPO poradenství, musí se zavázat i k financování nějakých velkých infrastrukturálních projektů a musí mít v tamním regionu prokazatelnou historii podnikání. Jasná pobídka pro banky, že pokud chtějí uspět v megatransakci, musí být aktivní a být připraveny spolupracovat dlouhodobě.

Ovšem nebudou to mít jednouché. Ani ty malé, ani velké banky. Dojednat obchod se Saudi Aramco je oříšek. Vždyť jen dostat se na schůzku s generálním ředitelem Amin Nasserem obnáší mnohdy měsíce domlouvání, hodiny čekání, a to vše bez zaručeného úspěchu. Pokud někdo má větší šanci než ostatní, pak je to banka JPMorgan. Její spolupráce se Saúdskou Arábií se datuje od 30. let minulého století a je její téměř výhradním věřitelem. Dokonce se jí přezdívá „královská banka“ a v minulých měsících hrála zásadní roli při zprostředkovávání 10miliardové půjčky saúdské vládě. CEO JPMorgan Tom Dimon sice cestoval do Saúdské Arábie naposledy loni, ale šéfové korporátního a investičního bankovnictví tam jezdí pracovně pravidelně.

Ačkoli IPO neproběhne dříve než za rok, velká hra už se rozehrává. Kdo uloupne největší krajíc z miliardy dolarů a vstupenku na další transakce?

Další články
Podnikání

Život po éře petrodolarů. Saúdové vytváří investiční megafond

Dva biliony dolarů na investiční nákupy
Článek
Podnikání

Ceny ropy klesají, ekologové se bouří, že se bude pálit

Rozpory v OPECu mezi Venezuelou, Čínou a Saúdy ženou ceny ropy na minimum
Článek
Podnikání

Trpělivost a dobrý partner – základ úspěchu v Saúdské Arábii

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.