Sekce: Podnikání

Komu patří a jak vypadá nejdražší dům světa?

Ledová místnost se sněhem, heliporty, lázně…
Datum: 14.06.2016 08:30 / Autor: Zuzana Černá
Luxus, luxus a ještě jednou luxus. V nejlidnatější zemi světa stojí dům, který je nejdražším soukromým majetkem na světě.

Na jihu indického města Bombaje stojí dům, který lze jen těžko přehlédnout. Okázalost totiž z tohoto 27patrového věžáku čiší na první pohled. 

Dům stojí v luxusní ulici Altamont Road. Při svých 27 patrech měří 170 metrů. Stropy jsou totiž abnormálně vysoké, takže ve srovnání jsou ekvivalentně vysoké 60patrové domy. Tuto výšku pak drží pohromadě obdivuhodná konstrukce, navržená tak, aby odolala i zemětřesení o síle 8 stupňů Richterovy škály.

Nejdražší dům světa je pojmenován Antilla, podle bájného ostrova v Tichém oceánu. O jeho nevšední architektonický návrh se postarala chicagská kancelář Perkins & Will. Hodnota stavby se pak odhaduje na jednu až dvě miliardy dolarů.

A není se čemu divit. Uvnitř se totiž nachází devět výtahů, tři heliporty, 6 parkovacích pater s kapacitou až pro 168 vozů, bazény, kaple pro modlení, lázně, kino s padesáti sedadly, taneční sál, tělocvična, vnitřní a vnější bar, terasovité zahrady s nádherným výhledem na Arabské moře rozkládající se na třech patrech a také místnost celá z ledu s opravdovým sněhem. Ta v Indii určitě přijde vhod, teploty v létě tu totiž nezřídka přesahují 40 °C. 

Majitelem Antilly je Mukesh Ambani, nejbohatší muž Indie a 36. nejmocnější muž světa. Abmani je magnátem, držícím mimo jiné největší podíl společnosti Reliance Industries Limited, a jeho vlastnictví činí přes 20 miliard dolarů. 

Samotnou stavbu domu ale provázely nemalé potíže a spekulace. 

Pozemek totiž dříve patřil sirotčinci Currimbhoy Ebrahim Khoja Yateemkhana, který poskytoval vzdělání znevýhodněným dětem.  Jeho odhadovaná cena byla přes 22 milionů dolarů, Ambani jej ovšem zakoupil za pouhé 3 miliony. Nastaly soudní spory o to, zda předchozí vlastník měl vůbec právo pozemky prodat, navíc se přidaly pře o ilegální parkoviště a námitky indického námořnictva. V Bombaji totiž nebylo dovoleno stavět na budovách heliporty. Ty také vadily i Ministerstvu životního prostředí, jelikož podle něj nesplňovaly hlukové limity. 

Napřed se tedy předpokládalo, že rodina v domě vůbec nebydlí. Podle některých za to mohlo i to, že rozložení neodpovídá indickému tradičnímu učení. Nicméně Ambani později potvrdil, že jeho rodina tam žije od září 2011. O jejich komfort a údržbu domu se stará 600 zaměstanců, kteří zde mají i vlastní relaxační místnost.

Podívejte se, jak vypadá Antilla zvenku i zevnitř:

Další články

Nejdražší & nejluxusnější módní značky světa

Článek

Nejdražší ulici světa najdeme v malém francouzském městě Épernay. Proč zrovna tady?

Článek

Komu patří české pivo (1.)

Článek

Chcete každé ráno pořádnou dávku inspirace?

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se již k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.