Sekce: Podnikání

Soros sází na zlato. Bojí se světové ekonomiky

Známý finančník využívá přiznivého pákového efektu
Datum: 14. 06. 2016 14.00 / Autor: Pavel Hejkrlík
Muž, který dokázal dostat na kolena britskou libru, věří zlatu. Společnost George Sorose nakoupila za více než 264 milionů dolarů akcie jednoho z největších světových těžařů zlata – Barrick Gold. Ukazuje to na další zlatou rally?
Miliardář a úspěšný investor, který umí i položit měnu - George Soros.

Světoznámý investor a miliardář George Soros se bojí toho, kam směřuje světová ekonomika. Údajně i proto začal častěji chodit do kanceláře a osobně dohlíží na obchody, zejména na sázky na propady trhů či indexů. Sorosovi, kterému je 85 let, dělá starosti hlavně Čína, ale i stav amerických akcií. V prvním čtvrtletí se zbavoval akcií amerických firem, když prodal celkem třetinu objemu svých pozic. Celková hodnota peněz zainvestovaných do amerických akcií v jeho držení poklesla na 3,5 miliardy dolarů.

Místo nich sází na zlato a jmenovitě těžaře. Pokud totiž roste cena žlutého kovu, akcie těžařů se svezou ještě o o něco více. Nakoupil proto více než milion akcií fondu SPDR Gold Trust, který sleduje ceny zlata a za 264 milionů akcie Barrick Gold, největšího světového těžaře zlata. I podle dalšího známého investora Jeffa Gundlacha čeká zlato růst až k ceně kolem 1400 dolarů za unci.

Podle maďarského investora připomíná Čína stav americké ekonomiky v letech 2007 až 2008 a čínské banky potřebují peníze na zahlazení ztrát a odepsání špatných úvěrů a Soros očekává tvrdé čínské přistání.

Kam dává (nebo naopak stahuje) peníze George Soros se určitě vyplatí koukat. Miliardy totiž dokázal vydělat jak na růstech, tak hlavně na propadech měn, jako tomu bylo v roce 1992, kdy vsadil deset miliard dolarů na pád libry. Ten skutečně přišel a “Mighty George” inkasoval přes miliadu zisku. Později to v menším měřítku předvedl ještě s thajským bahtem v roce 1997 a s japonským jenem v roce 2013. I díky tomu má majetek přes 24,5 miliardy dolarů.
 

Další články
Podnikání

Americké společnosti dál tíží nízké ceny ropy

Co dalšího odhalila výsledková sezóna?
Článek
Podnikání

Fascinující drahý kov, který neustále překvapuje: Zlato a jeho zlaté kuriozity

Článek
Podnikání

Investice do zlata: Je lepší zlatá cihla, mince nebo papírové zlato?

Jak investovat do zlata a nemuset kupovat trezor
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.