Sekce: Podnikání

Miliardář Pavol Krúpa: Jen blázen si může myslet, že porazí trh

Jak na úspěšné dealy v byznysu i investicích
Datum: 08. 06. 2016 15.00 / Autor: Pavel Hejkrlík
Úspěšný slovenský miliardář Pavol Krúpa v exkluzivním rozhovoru pro magazín MontyRich popisuje, proč nakoupil akcie problémové NWR a kde vidí další investiční příležitosti. Kromě toho se vyznává z obdivu k Warrenu Buffettovi i nájezdníku Carlu Icahnovi a touze koupit v ČR banku.

Podle čeho vyhlížíte dobrou investiční příležitost? Na co se při vstupu do firem koukáte?

Základ toho, že můžu dělat tento oportunistický byznys, je, že máme více sektorů podnikání. Máme energetiku, nemovitosti, správu aktiv a investiční byznys. Pokud nám něco vyjde hůře, můžu být klidný, protože hlavní byznys stojí na pevných základech. Další projekty nám generují důležité cash-flow a umožňují nám pracovat s návratností a výnosem. Tím pádem si můžu dovolit i spekulativnější operace. Kupuji však vždy, když je cena podhodnocená, ať už sentimentem, nebo kvůli situaci na trhu. Vždy jde ale o zdravé firmy. Je jen jediná výjimka a tou je OKD, u které víme, že jsme šli do průšvihu, který musíme napravit.

Jaké jsou vaše tipy a doporučení pro investory?

Prvním pravidlem je, že trh neporazíš. Jestli si někdo myslí, že s milionem, deseti nebo i miliardou porazí trh, tak je mimo. Na růst a pokles spekulují velcí světoví hráči jako Goldman Sachs a další. Ti můžou najednou vše prodat a všichni budou koukat. Krásný příklad je ČEZ na konci loňského roku, kdy jej začaly prodávat velké fondy. Za měsíc šla cena akcie ČEZ o 120 korun dolů a všichni koukali. Podobně i bankovní tituly byly v lednu vyprodávané. Trh neporazíte, ale má určitý vývoj. Když cena ropy stoupala, tak byla v minulosti ropná krize, dnes když je rekordně nízko, tak je to zase šok.

Nějaký váš konkrétní příklad? Pokud vím, vydělali jste desítky milionů na akciích O2.

Jeden z příkladů zdravé firmy, do které jsme investovali, byla právě O2, kde jsem přesvědčený, že PPF je výjimečný vlastník. Rozdělení operátora a CETIN byl nutný krok, ve světě téměř jedinečný, ale firma to potřebovala. Tehdy velké světové fondy musely vyprodávat akcie O2, protože společnost dočasně vypadla z důležitého indexu. Vzali jsme si příklad z působení PPF v České pojišťovně, kde jednala jako majoritní vlastník dobře. Viděli jsme, že pokles byl způsoben výprodejem fondů, a tak jsme se drželi pravidla když ostatní prodávají, ty nakupuj. Pan Kellner navíc vše zhodnocuje aspoň dvojnásobně, tak jsme naskočili do vlaku, který nám skvěle vydělal a stále vydělává peníze, protože akcie dál držíme. To byl ukázkový příklad investice na základě informací.

Co aktuální situace okolo OKD/NWR? Arca Capital vlastní zhruba čtyři procenta akcií NWR. Jaké jsou další možné scénáře vývoje?

OKD je v insolvenci, správce má nyní dobu na to, aby se mu přihlásili věřitelé OKD a přezkoumal se majetek firmy. Pokud to půjde standardně, tak podle věřitelů se buď rozhodne o konkurzu, nebo reorganizaci. Naznačuje se, že by se šlo pravděpodobně cestou reorganizace, ale to se zatím nedá říct. Záleží, zda bude dostatek prostředků a věřitelé ji schválí.

Nabídli jste, že byste OKD koupil. Do hry později vstoupil se zájmem i uhlobaron Pavel Tykač s René Holečkem a odboráři, zájem o část OKD by měl i Paukner. Všechno velká jména, kdo bude mít navrch?

Informace o tom, že se o OKD zajímá pan Tykač – na to říkám proč ne, když to OKD pomůže. Vnímám to pozitivně, stále jsme minoritní akcionář NWR a pokud se OKD oživí, bude to dobře. To, že má pan Tykač podporu odborářů, znamená, že je přesvědčil o tom, že tam výrobu dokáže a chce udržet, což by bylo dobré i pro nás. Ve hře jsou tři zájemci, nejsme s nikým v konfliktu. Tvrdím, že pokud naše nabídka a akce vyprovokovala někoho dalšího, je to jen dobře pro OKD a horníky. Z pozice minoritního akcionáře zaměříme svoji činnost na proces restrukturalizace, analýzu a nápravu chybných rozhodnutí bývalého i stávajícího managementu a uplatnění náhrady škod a udržení OKD ještě nějakou dobu v činnosti. K další činnosti stejně potřebujeme specialistu na uhlí, který má zkušenosti s tímto byznysem. Ať už to bude pan Paukner, nebo pan Tykač. Uvidíme, jaký bude vývoj. Zda půjde o prodej pohledávek, v tom případě do toho jako akcionář máme co mluvit. Pokud dojde k prodeji podniku, o tom by rozhodoval správce, uvidíme, za jakou cenu by prodával.

Prodej by byl asi méně výhodný vzhledem nízkému majetku a obřímu dluhu vůči společnosti Ad Hoc Group.

Pokud by se neuznala pohledávka NWR vůči OKD ve výši třináct miliard korun, tak se celý poměr uspokojování věřitelů změní. Zbylý dluh by činil kolem pěti miliard korun a majetek pod správou NWR má hodnotu kolem sedmi miliard. Ale zatím jde pouze o předčasné domněnky, záleží, jak dopadne přihlašování a uznávání pohledávek. Je spousta věřitelů, kteří mají vůči NWR pohledávky, ale řada z nich může existovat na základě nevýhodných smluv, které také správce nemusí uznat. Je třeba počkat na přezkoumání pohledávek.

Naznačujete tedy, že celá řada pohledávek je uměle vytvořených a navýšených, aby z toho vytáhli ještě poslední zbytky peněz?

Jde o obchody v rámci NWR a OKD, kde mohly být dodávky služeb a výrobků fakturovány za nestandartních, možná i nevýhodných podmínek. Dále jsou zde závazky z obchodního styku, které vznikly dodavatelům za dodávky služeb a výrobků, u kterých máme vážné podezření, že i tyto služby a výrobky mohly být nadhodnocené. Z těchto obchodních vztahů může správce řadu z nich popřít. Uvidíme, jak dopadne trestní šetření, podali jsme na NWR trestní oznámení za porušení péče řádného hospodáře a krácení daně a směřujeme to k tomu, abychom upozornili, že vnitropodnikové financování bylo nestandardní a za nelegitimních podmínek. Pokud začnou policie a státní zástupce konat, tak je možné, že ta pohledávka bude zneplatněná, pokud se dojde k tomu, že byl spáchán trestný čin.

Kolik procent z těch přibližně 17 miliard dluhů takto nemusí být správcem uznáno?

To bych už spekuloval, možná že neuzná celý dluh, pokud se prokáže trestný čin, ale to je třeba nechat na policii a státním zástupci.

Co by čekalo OKD v případě reorganizace? Jak dlouho může vůbec těžba na Ostravsku fungovat?

To je na delší a hlubší analýzu, ale některé doly ještě mohou fungovat dále. Paskov je třeba uzavřít v blízké době. OKD ještě může těžit třeba šest let, pokud bude řízena firma rozumně, pokud zvládne prodávat uhlí a dojde k revizi obchodních vztahů. Bude samozřejmě nevyhnutelná účast státu, v tomto stádiu už jsou bohužel realizovány pouze kroky, aby nebyl negativní dopad na kraj náhlý, ale byl rozmělněný třeba do pěti let.

Chcete vědět víc?

Jaké to bylo, když dělal byznys se Stanislavem Grossem či Tomášem Chrenkem? V kterých firmách nyní vidí investiční přílěžitost? Proč by Arca Capital měla v ČR ráda banku? Kterých osobností z nejvyšších pater byznysu si váží? Chcete vědět, jak Pavol Krúpa začínal? To vše a mnohem více se dočtete v červnovém čísle časopisu MontyRich.
 

Další články
Podnikání

Miliardář Krúpa vstoupil do společnosti Top Pelet

Článek
Podnikání

Nájezdník Krúpa táhne proti Bakalovi: Z OKD odteklo přes 100 miliard!

Aktivistický nájezd na těžařskou NWR
Článek
Podnikání

Investiční fondy českých a slovenských miliardářů, aneb není fond jako fond

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.