Sekce: Podnikání

Chcete více peněz? Toto je návod, jak vyjednávat o mzdě

Základ je být slušný a připravený
Datum: 25. 08. 2016 12.00 / Autor: Zdravko Krstanov
Jako zaměstnanec chcete přirozeně dosáhnout co nejvyššího platu. Takové vyjednávání vyžaduje plán a jasnou strategii. To, co požadujete, můžete dostat jedině tak, že si o to řeknete. Klíčem k úspěchu je však způsob.

Ačkoli vám to nemusí být příjemné, nejlepší doba, kdy začít s vyjednáváním o platu, je během pohovoru. Budete tak předcházet zbytečným nedorozuměním a pozdějším debatám. Níže je několik tipů, jak na to.

– Na vyjednávání přijďte zásadně dobře připraveni. Pořádně si prostudujte trh, stejně tak výši mezd na obdobných pozicích. Znát hranice, mezi kterými se můžete finančně pohybovat, je základ.

– Při pohovoru zapomeňte na otázku týkající se konkrétní výše platu. Pakliže máte nutkání a skutečně se zeptat musíte, formulujte svůj dotaz stylem, v jakém rozmezí se zde platy nacházejí. Explicitní diskuze o přesném čísle si ponechte až na poslední pohovor, kdy budete mít jistotu, že jste přijati.

– Pakliže se vás zaměstnavatel otáže, jaká je momentální výše vaší mzdy (nebo jaká byla v poslední práci), nikdy neodpovídejte konkrétním číslem. Zde je příklad odpovědi: “Můj základní plat se pohyboval v rozmezí mezi 25 až 30 tisíci, očekávám něco obdobného”.

– Pokud musíte zmínit aktutální výši, nikdy nezapomeňte přičíst měsíční nebo roční bonusy. 

– Ohodnoťte svůj progres. “Momentálně beru přibližně 30 tisíc, ale za poslední rok jsem získal/a mnoho užitečných a prokazatelných zkušeností. V této souvislosti očekávám, že bude můj nový plat zhruba o pětinu vyšší”.

– Nikdy neříkejte, že nejste v současné práci dostatečně ohodnoceni a že šéf nezná vaši skutečnou hodnotu. Budete působit velmi neprofesionálně. Na pohovoru budou předpokládat, že jednoho dne budete nehezky mluvit i o své nové firmě.

Nebojte se a věřte si. Žádný z rozumných zaměstnavatelů v sobě nebude tuto diskuzi držet na věky. Vyjednávání je většinou zapomenuto pět minut poté, co vyjdete z kanceláře.

Další články
Lifestyle

6 důvodu, proč žádat více, než chcete dostat. A proč vám to dají.

Článek
Lifestyle

Co si kam obléct? Toto je návod, jak rozšifrovat nejčastější typy dress code

Článek
Podnikání

Pracovali jste včera? Co kdybyste za to dostali zaplaceno už dnes?

Kdy dorazí trend průběžných výplat do ČR?
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.