Sekce: Podnikání

Město ve městě. V New Yorku se staví nej realitní projekt USA

Nová čtvrť Hudson Yards vyjde na 25 miliard dolarů
Datum: 17. 06. 2016 17.00 / Autor: Pavel Hejkrlík
V americkém New Yorku probíhá stavba celé nové čtvrti, která vyjde na nejméně 25 miliard dolarů. V těsném sousedství Manhattanu v blízkosti řeky Hudson roste největší realitní projekt současné Ameriky. První část se otevřela na konci května.

Až bude celá nová čtvrť postavena, bude v ní nových šestnáct mrakodrapů, ve kterých bude skoro 1,2 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch, bytů a obchodů. Součástí budou i restaurace, markety, kavárny, hotel, kulturní prostory nebo škola pro 750 dětí. A aby toho nebylo málo, celá čtvrť se nestaví na zemi, ale na speciálních vyvýšených platformách, které zastřešují jeden z nejvíce využívaných železničních uzlů. Pod celým Hudson Yards tak budou jezdit vlaky.

Celý projekt je dítětem miliardáře a developera Stephena Rosse, jehož společnost Related Companies společně s Oxford Properties a městem New York celý obří komplex staví. Jde v současnosti o největší soukromý developerský projekt v USA.

“Je to poměrně náročný projekt, postavit uprostřed historického New Yorku novou čtvrť,” tvrdí miliardář Stephen Ross, předseda společnosti Related Companies. “Projekt by se mohl stát novým srdcem New Yorku. Lidé dlouhá léta uvažovali, jak revitalizovat oblast West Side na Manhattanu, přemýšleli, jaké by to bylo postavit uprostřed New Yorku zcela novou čtvrť. A nyní stojíme na místě, kde vznikne město ve městě,” pyšní se Ross. Celý komplex má být dokončen asi do roku 2024. Podívejte se na detaily v přiloženém videu.

Po desetiletích plánů se konečně kope

Okolí řeky Hudson působilo dlouho jako neutěšený prostor. Již v padesátých letech existoval projekt na zvelebení, přičemž součástí měl být tehdy největší mrakodrap světa. Projektu však nedaly banky zelenou, a tak upadl do zapomnění. O revitalizaci se pokusili v 80. letech i sportovní vlastníci týmů New York Jets a New York Yankees, kteří u Hudsonu chtěli vybudovat svůj svatostánek. Opět k ničemu nedošlo.

V novém tisíciletí myšlenku oživil Michael Bloomberg, který chtěl u Hudsonu vystavět obří sportovní komplex, kam chtěl přitáhnout olympijské hry v roce 2012. Nic nevyšlo, až se do věci vložil Ross. Stavba započala 4. prosince 2012, první věž či mrakodrap s kancelářemi o výšce 273 metrů byla otevřena na konci letošního května v komplexu 10 Hudson Yards. Do 10 Hudson už míří první nájemníci – například L’Oreal USA, Boston Consulting Group nebo německý výrobce softwaru SAP.

Samotného Rosse netrápí ani tak velikost projektu, jako fakt, že jde o transformaci části města, která tam zůstane po desetiletí. Pokud projekt uspěšně zvládne, podepíše se i na jeho bohatství, zatímco při startu v roce 2012 činil Rossův majetek asi 4,5 miliardy dolarů, od té doby si trojnásobně polepšil.

Ceny luxusních apartmánů však v USA za poslední rok poklesly někde až o pětinu, což by podle Rosse mohl být problém. Polovina komerčních prostor je už ale dopředu vyprodána novým zájemcům. Ross chtěl velkou část komplexu nabídnout Číňanům ,ale vzhledem ke zpomalení čínské ekonomiky panují obavy, zda to bude platit. Větší profil miliardáře Stephena Rosse přinese MontyRich o víkendu.  

Další články
Lifestyle

Kam za odpočinkem? Historický penthouse v New Yorku za $10 milionů, nebo sídlo v Miami za $32 milionů?

Střešní byt s výhledem na New York, nebo raději prostorné sídlo u vody pod palmami v Miami?
Článek
Podnikání

Kdo jsou největší realitní magnáti světa?

Mezi miliardáři, kteří vydělali na nemovitostech, dominují Asiaté
Článek
Podnikání

Elegantní král newyorských realit

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.