Sekce: Podnikání

Spolkne německý Bayer zemědělského obra Monsanto?

Rodí se největší zemědělsko-chemická firma na světě
Datum: 21. 05. 2016 17.00 / Autor: Tomáš Menčík
Německý chemicko-farmaceutický gigant Bayer podal nabídku na koupi konkurenta Monsanto, akvizicí by vznikla největší firma v oboru. Co na to akcionáři?

Nežije se lehce zemědělsko-chemickým firmám v poslední době. Cena obilí je na historicky nízkých úrovních a pěstitelé jsou za takových podmínek neochotní investovat do hnojiv a dalších chemických přípravků. A proto celý trh zažívá vlnu fúzí a akvizic a jako poslední se do kolotoče konsolidace zapojil německý chemicko-farmaceutický gigant Bayer, autor například u nás známého aspirinu. Tomu předcházelo několik gigantických transakcí. Například nedávno koupila čínská firma ChemChina firmu Syngenta (o tu se Bayer také ucházel), aktuálně se spojují Dow Chemical a DuPont. Bayer ani další německá firma BASF zatím nebyli aktivní.

Bayer ve čtvrtek podal nabídku na převzetí konkurenční firmy Monsanto, která je největší firmou v oboru na světě. Cena 40 miliard dolarů, o které se spekulovalo v dubnu, je pravděpodobně podstřelená. Podle ceny zaplacené Číňany za Syngentu by Bayer měl za Monsanto zaplatit částku spíše kolem 60 miliard eur – a to je to, co investory straší. Navíc by na zaplacení takové částky musel pravděpodobně emitovat nové akcie a prodat některá aktiva. A nemluvě o tom, že by mu hrozilo snížení kreditního ratingu a do hry ještě může vstoupit i konkurenční firma BASF. Proč to všechno podstupovat, když je to na první pohled tak nevýhodná transakce?

Druhý pohled – ten manažersky racionální – řadu věcí vysvětlí. Celému odvětví se nedaří, prostor pro organický růst je téměř nulový, náklady nelze stlačovat do nekonečna, tak jsou dvě možnosti. Buď divizi (v případě Bayeru) nebo firmu (v případě Monsanto) prodat, nebo ji zvětšit a dosáhnout úspory z rozsahu a další synergické efekty (například v oblasti výzkumu nebo prodeje). Bayer jde evidentně směrem externího růstu a vybral si sousto největší. To může kromě u investorů narazit i u regulátora.

Vzhledem k velikosti obou firem bude tato transakce velmi podrobně zkoumána v Evropě, Číně i v Severní a Jižní Americe. A tak nakonec může vše skončit tak, jak skončila snaha firmy Monsanto o koupi konkurenční společnosti Syngenta v loňském roce – neúspěchem. To by ostatně soudě podle reakcí na akciových trzích investoři velmi ocenili, protože na zprávy o snahu koupit Monsanto akcie Bayeru zareagovaly poklesem téměř o 10 procent.

Vzhledem k tomu, že zemědělská chemie je jednou z priorit firmy, je pravděpodobné, že touhu koupit Monsanto Bayer jen tak neopustí. Pokud se do „boje“ zapojí i BASF, pak to může šroubovat cenu do úrovní, které by mohly vyvolat další prodejní tlak akcionářů. Na trhu jsou ale i jiné firmy, které by také zapadly do struktury Bayeru podobně dobře a možná snadněji a efektivněji. Nicméně kombinace s firmami jako FMC, Adama nebo Nufarm by nevedla k vytvoření největší zemědělsko-chemické firmy na světě. A o to také jde.  

Další články
Podnikání

Ropné velmoci: Kolik peněz se nachází v černém zlatě?

Současný i budoucí pohled na ropné magnáty
Článek
Podnikání

Jan Laštůvka: „V byznysu jde vždycky o peníze, pro nás ale nejsou hlavní motivací“

Startup MonkeyData se chce stát globální jedničkou v e-commerce analytice
Článek
Podnikání

V čem je pražská burza jednou z nejlepších na světě?

Jak dává tuzemská burza na frak světovým velikánům
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.