Sekce: Podnikání

Americké společnosti dál tíží nízké ceny ropy

Co dalšího odhalila výsledková sezóna?
Datum: 14. 05. 2016 18.00 / Autor: Ing. Jiří Šimara, CYRRUS

Právě v těchto dnech končí zámořská výsledková sezóna, v rámci níž odtajnily svá čísla za uplynulý kvartál nejvýznamnější burzovně obchodované společnosti z USA. Hned na úvod je nutno podotknout, že očekávání před zahájením reportů byla na velmi nízkých úrovních. V průměru se odhadovalo, že čisté zisky firem spadajících do akciového indexu S&P 500 poklesnou v meziročním srovnání o více než 10 procent, přičemž na úrovni tržeb dojde k redukci o dvě procenta. Pokles čistých zisků byl predikován v jedenácti z celkových šestnácti segmentů amerického korporátního sektoru. Nejhorší vývoj se očekával v ropném a energetickém sektoru, následoval průmysl a odvětví základních materiálů.

Rozsah negativních revizí byl nejcitelnější za poslední roky s tím, že ještě na začátku roku se očekávalo, že čisté zisky poklesnou pouze o jedno jediné procento. I díky tomu, že odhady byly takto skepticky nastaveny, se většině firem podařilo je překonat. Konkrétně jsme byli svědky toho, že 75 procent firem z S&P 500 předčilo reportovanými čísly očekávání na úrovni čistého zisku a 54 procent na úrovni tržeb. Jde tak o mírně lepší průběh výsledkové sezóny oproti té předchozí, která byla sice co do úspěšnosti naplňování predikcí na úrovni čistého zisku obdobná jako ta současná, ale na úrovni tržeb bylo pouze 46 procent společností schopno překonat nastavené laťky.

Celkově čisté zisky firem za první čtvrtletí poklesly o 8,9 procenta na 227 miliardy dolarů při 2,4procentní redukci výnosů na 2 150 miliard dolarů. Nejvýraznější propad hospodaření byl patrný v ropném sektoru, který reportoval dokonce čistou ztrátu převyšující jednu miliardu dolarů oproti 13 miliardám čistého zisku z prvního čtvrtletí předchozího roku. Viníkem těchto výrazně negativních čísel je samozřejmě propad cen ropy na světových trzích. Citelný pokles zisků a tržeb vykázal i segment základních materiálů a technologické společnosti. Příznivý vývoj hospodaření vykázaly pouze tři sektory, a sice zdravotnictví, spotřebitelské služby (media, maloobchod, turistika) a telekomunikace.

Výsledková sezóna dopadla v očích investorů lehce pozitivně, ovšem jen díky velmi pesimisticky nastaveným úvodním odhadům. Ač nedošlo k realizaci černých scénářů, nemají nově zveřejněná data sílu zapůsobit jako katalyzátor pro růst akciových trhů. Hospodářské výsledky za druhý kvartál začnou společnosti zveřejňovat zhruba od poloviny července a už nyní je zřejmé, že se nadcházející série reportů nebude od té aktuálně končící příliš lišit.

Znovu zde bude výrazně cítit dopad meziročního poklesu cen ropy a silnějšího dolaru. Aktuálně platné odhady počítají s poklesem čistých zisků firem z S&P 500 o necelých šest procent a již nyní je zřejmé, že se bude znovu opakovat jev postupného poklesu očekávání spolu s tím, jak se bude zahájení výsledkové sezóny blížit. Trend klesajícího čistého zisku by se měl zastavit až v posledním kvartále letošního roku, kdy již nebudou v meziročním srovnání negativně působit nízké ceny ropy a dalších významných komodit.  

Další články
Podnikání

Ceny ropy klesají, ekologové se bouří, že se bude pálit

Rozpory v OPECu mezi Venezuelou, Čínou a Saúdy ženou ceny ropy na minimum
Článek
Podnikání

Soros sází na zlato. Bojí se světové ekonomiky

Známý finančník využívá přiznivého pákového efektu
Článek
Podnikání

Fed dál ponechá sazby nízko, čeká se na referendum o Brexitu?

Americká centrální banka brzdí své odhodlání k vyšším úrokům
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.