Sekce: Podnikání

Miliardář platí vědce, aby vymýšleli produkty , které pomáhají lidem

Datum: 30. 11. 2016 17.30 / Autor: Pavel Hejkrlík
Manoj Bhargava je netypický miliardář. Dvanáct let žil v klášteře jako mnich, poté díky výrobku 5-hour Energy vydělal miliardy dolarů. Nyní peníze utrácí za vynálezy, pomocí kterých chce ze světa udělat lepší místo pro život.
Manoj Bhargava.

Bhargavovo úsilí o lepší svět je součástí výzvy Billions in Change a je o něm k vidění i dokument třeba na portálu Youtube. “Pokud máte bohatství, je vaší povinností pomoci těm, kteří na tom tak dobře nejsou,” říká miliardář a dává k dobru historku: “Slepý muž jde vstříc studni a z dáli jej pozoruje další muž. Když slepý spadne do studně, čí je to vina? Pokud vidíte něco, co můžete změnit nebo tomu zabránit, je vaší povinností to udělat,” věří Bhargava, který sám odkázal 99 procent svého jmění po smrti na charitu.

Ve společnosti Stage 2 Innovations nechává vědce a inženýry vymýšlet nové vynálezy s jednou jedinou podmínkou: univerzální použitelnost a prospěšnost pro všechny. “Je to nejlépe financovaný dům na hraní pro vědce, co si můžete představit. Naším úkolem je dodat produkty, které mohou přímo ovlivnit lidstvo,” tvrdí jeden z inženýrů.

 

“Pokud vymyslíte něco cool, co ale nemá praktické využití, nebudeme to vyrábět. Nemám o to žádný zájem, nechci být cool,” trvá na přínosu vynálezů Bhargava a nehodlá v tom ustoupit ani o píď.

Vynálezy, které změní svět

V současné době se zajímá o tři hlavní oblasti – vodu, energie a zdraví. Podle něj je na řadě míst planety nedostatek pitné vody. V rámci projektu Rain vymysleli jeho vědci přístroj, který dokáže během minut změnit slanou vodu na pitelnou. Zvládne tisíc galonů za hodinu (3 785,4 litrů). V plánu je, že by se několik stovek těchto jednotek dalo na obří lodě, které by na volném moři takto získávaly pitnou vody, kterou by dopravovaly na břeh, kde by bylo potřeba.

 

V rámci programu Free Electric zase představil něco jako hybridní kolo, na němž člověk sedí a šlape. Za hodinu šlapání podle Bhargavy vyrobí energii na dalších 24 hodin. “To je dnes vším. Máte vlastní energii, bez jakéhokoli znečištění použitelnou pro miliardy lidí,” říká hrdě miliardář.  

Pro lepší zdraví pak v rámci projektu Renew řeší cirkulaci krve, kterou pomocí přístrojů z nohou zpětně tlačí do těla. “Špatná cirkulace stojí za celou řadou chorob, jdeme proto přímo k zárodku,” popisuje jeden z vědců David Lane.

Do kláštera a zpět

Bhargavova cesta k miliardám a filantropii byla velmi klikatá. Narodil se v indickém městě Lucknow a za Velkou louži do USA se vydal ve čtrnácti letech. Střední školu navštěvoval v Pennsylvánii a na vysokou se v roce 1972 vydal na Princeton. Strávil na ní však pouhý rok, po němž odjel zpět do Indie, kde následujících dvanáct let žil jako mnich v hinduistickém ašrámu. Dost možná právě to stojí za jeho mimořádnou empatií a touze pomáhat. Na začátku devadesátých let se ovšem vrací zpět do USA a přejímá rodinný podnik Prime PVC, později přejmenovaný na Prime Conduit, z něhož vybuduje podnik s tržbami přes dvacet milionů dolarů a následně jej prodá.  

S penězi zakládá firmu Living Essentials. V roce 2004 uvedla na trh nápoj 5-hour Energy s řadou aminokyselin a vitamínů pro okamžité povzbuzení v minibalení. Bhargava tehdy totiž dobře přepokládal, že řada lidí, kteří potřebují dobít baterky, nechce nutně vypít půl litrový energy drink. Jak říká sám Bhargava: “Dostal jsem nápad a za dva měsíce už bylo zboží na regálech obchodů.” Malé a praktické balení se stalo velkou výhodou i po obchodní stránce. Díky malým rozměrům jej totiž prodejci dávali často v obchodech na prominentní místa ke kasám a prodeje tím raketově rostly.

“Nemluvme, ale pojďme věci skutečně dělat,” snaží se inspirovat další Bhargava.  

Další články
Podnikání

Jak chce jediný miliardář z Nepálu obnovit zničenou zemi

Od zemětřesení již postavil tisíce nových domů
Článek
Podnikání

Sean Parker: Miliardář se srdcem hackera, o kterého se už v jeho patnácti zajímala FBI

Na důvěryhodnosti mu nepřidala ani pověst "pařmena"
Článek
Podnikání

Sarathbabu Elumalai - Ze slumu šéfem firmy FoodKing

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.