Sekce: Podnikání

Vznikne liga obřích bojujících robotů? Podívejte se na video

Technologie a netradiční souboj jeden na jednoho
Datum: 11. 05. 2016 18.00 / Autor: Pavel Hejkrlík
Souboj muž proti muži – nejčistší forma boje. Jsou na něm postaveny (a také náležitě zaplaceny) souboje v boxerském ringu, ale i v řadě dalších bojových umění až po show wrestlingu. Nově by se diváci mohli dočkat i soubojů obřích ovladatelných robotů.

Už od počátku vývoje počítačů a dalšího navázaného technologického rozvoje je snaha o vytvoření rozličných robotů. A tak se v posledních letech vyvíjí zvláštní “běhací robopsi” například z dílny Boston Dynamics, v Japonsku zase uvedli loni do provozu “robo recepční”, která dokáže lidem vysvětlit základní informace. Zejména nadšenci se pak vrhli na stavění menších robotů určených k vzájemným soubojům. Počátky lze najít v univerzitních týmech a jejich laboratořích a postupně se z tohoto odvětví stal, zejména v USA a Japonsku, určitý minikult a nabízí i vlastní turnaje, kterých se učastní jak jednotliví nadšenci, tak i celé rodinné klany. Více v přiloženém videu.

 

Zdá se však, že nyní se zamíří výš, a to pořádně. Kalifornský startup MegaBots, který vyvíjí velké tunové ovladatelné roboty, získal investici 2,4 milionu dolarů. Plánem je vytvoření celosvětové ligy, ve které by se robomonstra mohla utkat. Trio zakladatelů společnosti Gui Cavalcanti, Matt Oehrlein a Brinkley Warren se netají ambicemi udělat zatím z projektu téměř v plenkách divácký spektákl podobný Formuli 1.

Již si na to najali právnickou firmu Latham Watkins, kterou zastupuje Christopher Brearton, který je ve službách Mezinárodního olympijského výboru a má zkušenosti s profisoutěžemi jako NBA, NFL či MLB. Místo a přesný termín nového zápasu nejsou ještě známy, zástupci MegaBots stále hledají zemi, kde by se zápas mohl uskutečnit, případně kde by se v budoucnosti konaly turnaje.

V loňském roce se MegaBots dohodla na zápase proti japonskému výrobci Suidobashi Heavy Industries. Do boje dal vlastní stroj Kuratas, MegaBots svůj MkII. Pro případnou ligu již vyvíjí nové verze bojujících hydraulických robotů, kteří váží několik tun.

  

V minulosti dokázala firma získat asi 550 tisíc dolarů díky crowdfundingové kampani, další milion vynesl prodej suvenýrů a zisk ze vstupného za vystoupení. Mezi investory v tomto kole patřily firmy Azure Capital PartnersAME Cloud ventures, Autodesk a Maveron.

„Je zde velký potenciál na divácky vděčné akce, které budou přitahovat zájem diváků. Podobně je to vidět v případě závodní série Nascar či wrestlingu," uvedl partner Azure Capital Michael Kwatinetz. Překážkou nové ambiciózní ligy může být jen fakt, že na světě není mnoho firem a inženýrských týmů, schopných podobné megaroboty stavět. 

Další články
Podnikání

Makléři zbyteční a údržbáři k nezaplacení? Podívejte se, zda právě vaši práci nahradí robot!

Nové technologie s námi i proti nám
Článek
Podnikání

Po zhlédnutí tohoto videa pochopíte, jak efektivně roboti nahrazují lidskou práci

Článek
Podnikání

Zakladatel populárního 9gag.com Ray Chan radí, jak vytvořit milionový byznys

A nehledejte v tom žádné složitosti
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.