Sekce: Podnikání

Kde odpočívají esa světového byznysu, když nevydělávají miliardy?

Datum: 02. 12. 2016 12.00 / Autor: Pavel Hejkrlík
Podle zprávy Knight Frank Wealth Report 2016 jsou jachty mezi miliardáři stále oblíbenější, především pro boháče žijící na pobřeží Pacifiku ale i v Evropě. “Ve světě, kde mají ti nejbohatší přebytek peněz, ale nedostatek drahocenného času, představují super-jachty vítanou možnost, jak si odpočinout v soukromí a trávit čas s rodinou a přáteli,” uvádí zpráva. Podívejte se kdo, z technologických vizionářů a top byznysmenů neodolal paláci na vodě.

Miliardáři a jejich hračky

Ruský miliardář Andrej Mělničenko je vlastníkem největší plachetnice s největší plachtou na světě. Jeho Sailing Yacht A je dlouhá 143 metrů a v žebříčku největších soukromých jachet zabírá devátou příčku. Pro ruského oligarchu ji postavily hamburské loděnice Blohm + Voss. Interiér se může pyšnit opulentním zařízením například z z francouzského krystalu, nabízí třeba čtyři velké ložnice, které mají plochu 232 metrů čtverečních. Pro hosty je připraveno šest luxusních suit. Kromě toho jsou samozřejmostí tři bazény, přičemž jeden má prosklené dno a přímo pod ním je disco klub. Na palubě nechybí helikoptéra ani superrychlý člun.

Larry Ellison
Svou jachtu si zakladatel a šéf softwarového výrobce Oracle pojmenoval po jednom japonském válečníkovi z 16. století. Vyrobila ji firma Feadship na základě návrhu designérských studií De Voogt Naval Architects a Sinot Yacht Design. Ty vytvořili nejen exteriér ale i interiér ve stylu Art Deco, přičemž studia vybírala i porcelán a příbory. Zvláštností jsou velká okna po stranách, díky nim jsou kajuty neobyčejně prosvětlené.Na jachtu se vejde až 18 hostů, dispozici mají kromě velkých pokojů, i saunu, lázně nebo vlastní kinosál. Ellison si navíc může zahrát basket ve vlastní tělocvičně na lodi.

Laurene Powell Jobs
Ještě za svého života se vizionář Steve Jobs rozhodl, že si také pořídí jachtu. Pověřil proto legendárního designéra Philippa Starcka, aby ji načrtl. Následně pro něj společnost Feadship vyrobili jachtu Venus, které se však sám Jobs nedočkal, protože zemřel na rakovinu slinivky rok před jejím dokončením. Sám se však na jejím interiéru podílel, přičemž například jednotlivé kabiny musely být perfektně odhlučněny. Fanoušky značky Apple i Steva Jobse určitě nepřekvapí, že hlavní řídící panel lodi je tvořen několika 27 palcovými monitory iMac.

Spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen je velkým milovníkem jachet a má jich hned několik. Na jachtě Tatoosh, kam se vejde až dvacet hostů, mají k dispozici kino, bazén, nahrávací studio či telocvičnu. Na jeho druhé superjachtě - Octopus se vejde až 26 hostů, kteří mají k dispozici například střešní bazén s proskleným dnem, které vede přímo nad discoklub. Navíc má k dispozici dva helipady a dokonce miniponorku pro deset lidí. Na této jachtě pořádá v Cannes u příležitosti filmového festivalu každoroční párty.

David Geffen
Tuto jachtu koupil spoluzakladatel filmového studia Dreamworks v roce 2010 od Larryho Ellisona, již od roku 2006 však vlastnil půlku jachty. Rising Sun byla v roce 2004 postavena v loděnicích Lürssen. Na celkem pěti podlažích je k dispozici 82 kajut a je možnost si ji pronajmout, ovšem zkušenost s podobnými plavidly je nutností. K dispozici ja například  i vinný sklípek, nebo venkovní jacuzzi a hřiště na streetball.

Druhý nejbohatší Francouz a vládce luxusního impéria LVHM Bernard Arnault si tuto jachtu pořídil v loňském roce, přičemž letos prodal svou předchozí chloubu - jachtu Amadeus. Společnost Feadship, která vytváří superjachty na míru, design interiéru má na svědomí firma Zuretti Interior Design. Celkem pojme 16 hostů  a 27 členů posádky. Sám Arnault má privátní palubu. Symphony je vstřícná k přírodě, neboť spotřebuje o 30 procent méně paliva než konkurenční jachty. Není na pronájem.

 

Další články
Podnikání

Modelky, šampaňské a moře. Toto je pět nejdražších jachet na světě

Vrchol sladkého života
Článek
Lifestyle

Luxusní jachta Annaliesse/Delma vás dostane na kolena

Článek
Lifestyle

Khalilah - První karbonová superjachta na světě

49 metrů karbonového kompozitu, který svým designem nedává tradiční konkurenci šanci
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.