Sekce: Podnikání

Letenky jsme již zlevnili. Změní nyní český startup evropskou logistiku?

Sbohem třetím stranám
Datum: 02.05.2016 13:30 / Autor: Zdravko Krstanov
V současné době již nikdo nepochybuje o potenciálu české startupové scény. Řežáb, Mahdalíček, Dlouhý a další udělali značné zářezy v celosvětovém měřítku. Nyní by se mezi ně rád zařadil André Dravecký, který chce osvěžit způsob, jakým se řeší logistika.

ShipVio funguje na relativně snadném principu. Propojuje poptávku odesílatelů zásilek se službami dopravců. A to velmi jednoduše a efektivně. Díky přístupu přes webové stránky a aplikaci pro iOS nebo Android mohou obě strany řešit zakázky doslova během minut. A to jak z pohledu zadávání, tak sledování. Kouzlo je v tom, že odpadá třetí strana – prostředník, který službu pouze přeprodá a navýší tím oběma stranám cenu. ShipVio vždy garantuje nejnižší aktuální cenu na trhu. 

Registrace a užívání je zcela zdarma, přičemž ShipVio si neúčtuje žádné měsíční poplatky. Teoreticky tak můžete jako uživatel pouze vydělat. Jako dopravce platíte provizi za uskutečněnou jízdu, tedy ve chvíli, kdy prokazatelně vyděláte. Provize je ve výši jednotek procent a čím více dopravce jezdí, tím méně platí. Pro odesílatele je samotné užívání platformy zcela zdarma. Dopravcem může být každý, kdo má koncesi. 

Podle CEO společnosti André Draveckého se jedná na území Evropy o ojedinělý projekt. “Logistika není úplně sexy odvětví, takže zde není tolik startupů jako v jiných oblastech,” tvrdí. Zároveň přiznává, že se například v Sillicon Valley najdou startupy s podobnou vizí. Výhoda ShipVio nicméně spočívá v tom, že operuje v Evropě. Zde není logistika ani zdaleka tak automatizovaná, a proto je prý potenciál pro Draveckého službu značný.

ShipVio je prvním startupem, které získal investici od nově vzniklého nového fondu, za kterým stojí miliardář Karel Janeček. GISTin Up, který má k dispozici 700 milionů korun pro nadějné projekty, podpořil ShipVio investicí ve výši čtyř a půl milionu. Penězi však spolupráce nekončí. “GISTin pomáhá zejména se vzděláním a cennými radami. Mám přiděleného člena MainBoardu, který je se mnou v denním kontaktu a pomáhá mi se správně rozhodovat,” vysvětluje Dravecký a dodává, že bez takové podpory by měli šanci na úspěch mnohem menší. Služba vstupuje do ostrého provozu za pár dní.

Další články

Recenze: Lean Startup

Kniha Erica Riese si od svého vydání vybudovala solidní renomé. Je to zasloužené?
Článek

Startup Summit propojil startupisty a osobnosti z korporací

Článek

Není mu ani 30, po kanceláři jezdí na skateboardu a vede stamilionový startup

Zlaté vejce z Karlína
Článek

Chcete každé ráno pořádnou dávku inspirace?

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se již k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.