MLM aneb Legenda o pasivním příjmu

Sekce: Podnikání Datum: 19.06.2014 Autor:
Obrovský potenciál globálního projektu. Stabilita a jistota rychle se rozvíjející společnosti působící po celém světě. Vydělávejte peníze tím, že dáte vydělat dalším. Komu by se to nelíbilo?

 
Lákavé věty znějí vždy hodně podobně. Někdy je za vším čisté podvodné „letadlo“, kdy jde čistě o vytažení peněz z kapes důvěřivcům, kterým se namluví, že když do letadla nastoupí (rovná se odevzdají nemalou finanční sumu za vstupní poplatek), koupí si skvělou příležitost vydělávat ohromné balíky peněz každý měsíc. Jindy zase „solidní a poctivé“ MLM, kdy člověk nakupuje předražené zboží a snaží se vytvořit pod sebou strukturu dalších nešťastníků, kteří budou toto předražené zboží nakupovat – a společně snít svůj sen o pasivním příjmu.

Pyramida lží a letadlo pana Ponziho
 
Tyto systémy používají pro nalákání dalších a dalších členů stále stejnou strategii. Princip je vždy stejný. Úžasný (alespoň podle slov těch, kteří vás do pyramidy lákají) produkt, který prostě musí fungovat (ale neptejte se, jak), kterému prostě musíte věřit (kdo nevěří, je „ovce“, co si šlape po štěstí), perfektní systém zajišťující „pasivní příjem“, takže časem budete jen přehrabovat peníze doma vidlemi.
 
Ve skutečnosti se pak často ukáže, že celý ten úžasný systém je jen jedna velká podvodná pyramida, která musí zákonitě jednoho dne spadnout. Ti, co jsou u zrodu, případně v pár horních liniích a mají žaludek na to, aby do systému natahali další důvěřivce, vydělají třeba i dost peněz. Těm zbývajícím zbydou obvykle jen oči pro pláč a pocit, že byli podvedeni.
 
Jediným zdrojem příjmu jsou tu vklady členů pyramidové struktury – ti pak mají za úkol sehnat další důvěřivce ke vstupu do pyramidy a zaplacení členského vkladu v řádu desítek tisíc. Z těchto peněz jsou vypláceny provize stávajícím členům. Jde tak jen o přelévání peněz od jedněch k druhým, žádné nové hodnoty se v pyramidě nevytvářejí.
 
Problém je, že pyramida se nutně musí časem zhroutit – množství nových účastníků potřebných pro uživení pyramidové struktury roste s každou další úrovní exponenciálně a za chvíli tak převyšuje množství lidí na Zemi. V pyramidové hře tak vydělávají ti nahoře – kdo stáli u zrodu projektu a pak možná první dvě úrovně struktury pod nimi, kdo do projektu vstoupili na úplném začátku. Ostatní mohou jen (marně) doufat.
 
Na podobném principu funguje i tzv. letadlo. V případě letadla nejde o „obchodní model“ (zaplať za vstup do podnikání a pak prodávej náš produkt – platbu za vstup do podnikání), ale o „zhodnocení investic“. „klienti“ jsou lákáni na skvěle zhodnocenou investici, ve skutečnosti však provozovatel systému jejich peníze nijak neinvestuje. „Zisky“, které investoři očekávají, vyplácí z vkladů těch, co do systému vstoupili později – jde o tzv. Ponziho schéma. Takové letadlo může vydržet letět docela dlouho – jak ukázal případ amerického makléře Bernarda Madoffa, který tímto stylem dokázal zpronevěřit 65 miliard dolarů a dlouhou dobu byl považován za váženého a solidního finančníka, který dokáže zhodnotit peníze svých klientů.

Nepříjemná pravda o MLM
 
Na podobném principu, jako fungují podvodné pyramidové modely, ale funguje i „legální“ MLM, v poslední době začali vyznavači tohoto obchodního systému razit spíše pojem „network marketing“ neboli síťový marketing, používá se také pojem referenční marketing. Zastánci teorie „pasivního příjmu“ a toho, že MLM je fungujícím modelem pro podnikání a vydělávání peněz, argumentují tím, že je rozdíl mezi funkčním a „poctivým“ MLM a pyramidou. Do jisté míry mají pravdu. MLM může být funkční a přinést ve výsledku i nějaké ty pasivní příjmy, pyramidový systém je jen způsob, jak vylákat z důvěřivých lidí peníze slouží ke zbohatnutí těch pár šťastlivců, co byli na počátku a jsou tak na vrcholu celé pyramidy.
 
Jenže... hranice mezi MLM systémem a pyramidou je někdy velice tenká. Otázkou je, zda v praxi vůbec existuje. S trochou nadsázky se dá říct, že MLM není úplný podvod – když se člověk bude hodně snažit, nějaké peníze vydělat může – jen přijde o kamarády (které všechny chce proměnit ve své zákazníky) a stojí ho to spoustu času a úsilí, které je jen u pár „šťastlivců“ zaplaceno vysokými příjmy z provizí za prodej produktů. „Slibovali mi spoustu peněz, na prezentaci nám cpali do hlavy, jak si budeme plnit své sny, jak budeme mít pasivní příjem – v praxi to fungovalo tak, že jsem se svým blízkým snažil udat produkty, které za moc nestály a daly se snadno mnohem levněji koupit v první drogerii,“ říká Petr, který absolvoval svou MLM zkušenost s jednou z velkých firem, které v tomto oboru působí na českém trhu již řadu let.
 
Zklamání z vystřízlivění ze snu o zbohatnutí prostřednictvím MLM, vyvolané tím, že člověk zjistí, že se snaží vnucovat lidem produkt, o který není zájem, je ale to nejmenší – a pokud se špatná zkušenost s MLM obejde jen s ním, může být člověk rád, že narazil na „poctivé“ MLM – byť ne funkční podle jeho představ. Na českém trhu působí řada projektů (a každou chvíli se objevují nové), které jsou ve své podstatě pyramidovým či letadlovým podvodem, ale dokážou to docela sofistikovaně maskovat. A díky tomu dokázaly zlákat dost lidí.

Pokračování článku ZDE...
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

MLM aneb Legenda o pasivním příjmu

Sekce: Byznys Datum: 19.06.2014 12:18
Obrovský potenciál globálního projektu. Stabilita a jistota rychle se rozvíjející společnosti působící po celém světě. Vydělávejte peníze tím, že dáte vydělat dalším. Možnost zajímavé investice…

Základem pasivního příjmu je správný investiční manažer. Víme, jak jej vybrat

Sekce: Investování Datum: 03.01.2017 18:00
Velmi mnoho lidí si uvědomuje, že by měli investovat a mají i chuť investovat. Současně však nechtějí sami vybírat konkrétní investice. Důvody mohou mít různé. Nechtějí se pouštět do něčeho, kde se…

Aston Martin DB6 Vantage: Legenda jde do prodeje

Sekce: Lifestyle Datum: 29.10.2014 12:00
Komu by se nelíbily klasické britské vozy. Je spousta lidí, kteří preferují modernu, ale když jde o Aston Martin z poloviny 60. let, rychle mění svoje preference. Auto je krásné snad z každého úhlu.…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Andrea Lauren a její fantastický příběh, jak se z Česka dostat do epicentra bankovnictví v Londýně

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Po vzoru své maminky se vydala do světa bankovnictví. Velkou část kariéry strávila v bankovním epicentru Londýna, pracovala pro giganty jako JPMorgan nebo HSBC. Po dlouhých letech v zahraničí se…

Do postele bez notebooku aneb 5 tipů, jak efektivně zvýšit kvalitu svého spánku

Sekce: Byznys Datum: 23.02.2017 21:00
Většina zdatných podnikatelů potvrdí, že bez odpočinku se dlouhodobě fungovat nedá. Jak si tedy dopřát kvalitní a zdravý spánek?

Pravidla vyjednávání – nikdy nedělejte kompromisy

Sekce: Rady a tipy Datum: 23.02.2017 20:00
Jak často se dostáváte do situací, kde se střetávají vaše zájmy s okolními? A jak často volíte útok či únik? Následující článek by vám měl pomoci přenést vyjednavačské techniky jak do běžného života,…