Sekce: Podnikání

Je SkyNet za rohem? Umělá inteligence v hledáčku velkých hráčů

Investice do firem zabývajících se vývojem umělé inteligence jsou na prudkém vzestupu
Datum: 11. 04. 2016 18.00 / Autor: Pavel Hejkrlík
Investice do firem zabývajících se vývojem umělé inteligence jsou na prudkém vzestupu. Prim v oblasti hraje podle mnohých společnost DeepMind, jejíž software už dokázal porazit nejlepšího světového hráče ve hře go. Pozadu nezůstávají ani další giganti – Facebook, IBM či Microsoft.
Umělá inteligence láká. A nejde jen o samořiditelné auta a drony.

Již od dob zakladatele prapočítače Alana Turinga a jeho Turingova testu se vědci snaží zkonstruovat přístroj, který by dokázal napodobovat funkce lidského mozku a sám myslet. S rozvojem moderních technologií se tento okamžik stále více přibližuje. Boom je tak velký, že vizionář Elon Musk i nejznámnější investor na světě Warren Buffett oba shodně varovali před příliš rychlým a nekontrolovaným vývojem umělé inteligence. Roboti mohou podle známého britského vědce Stephena Hawkinga přinést konec lidstva v dnešní podobě.

“Myslím, že v otázce umělé inteligence musíme být velmi obezřetní. Pokud bych si měl tipnout, co je největším ohrožením lidstva, je to právě tato technologie. S ní vypouštíme démona,” varoval i Musk. Jejich obavy vedly k vytvoření neziskové organizace Open AI, která má k dispozici investici ve výši miliardy dolarů.

Umělá inteligence se totiž stává další oblastí, kam v čím dál hojnější míře míří peníze od velkých technologických firem. Objem investiční aktivity v oblasti vývoje umělé inteligence dosáhl loni v posledním čtvrtletí celkem 24 obchodů, což bylo nejvíce v historii. Letošní první čtvrtletí trend potvrdilo, když překonalo pětiletý rekord s 27 investicemi. Nejvíce peněz pak do odvětví nateklo v posledním čtvrtletí roku 2014, kdy investice dosáhly celkem 201 milionů dolarů. Podívejte se na hlavní hráče v odvětví a na co sází.

 

Firmy, které vyvíjí vlastní AI

Facebook

Do vývoje AI mohutně investuje i největší sociální síť světa Facebook. Například umělá inteligence pomáhá nevidomým, když jim přes aplikaci popíše, co se nachází na obrázku, který “vidí”. A slepci pak hlas z aplikace sdělí například, že na fotce je matka se dvěma dětmi stojící u auta.

Kromě toho AI ve službách Facebooku vytváří mapy hustoty osídlení populace a přístupu k internetu. Navíc AI by měla být schopná popsat, co je pro uživatele Facebooku důležité a podstatné. Už v roce 2010 firma představila systém schopný rozpoznávat tváře z fotografií.

Apple

Apple nedávno koupil start-up zabývající se umělou inteligencí Emotient, který by měl do budoucna vyvíjet software schopný rozpoznávat tváře a zkoumat reakce lidí na reklamy. Loni si Apple pořídil firmu Vocal IQ, pomocí níž by rád upgradoval hlas své asistentky Siri.

Google

Google udělal pořádný krok k umělé inteligenci již v roce 2014, když koupil start-up geniálních britských matematiků, který se dokáže sám učit, což demonstroval na příkladu vlastního hraní počítačové hry Arkanoid. Od doby akvizice Googlem inženýři dál pracují na vývoji pod podkličkou. A výsledky na sebe nenechávají dlouho čekat – na začátku letošního roku dokázal program ve strategické hře go (která je složitější než šachy) porazit nejlepšího světového hráče, Jihokorejce Lee Sedola. A rozhodně nešlo o náhodu, počítač vedl už 3:0 a zápas nakonec skončil přesvědčivě 4:1.

Microsoft

Projekt Microsoftu Oxford si klade za cíl rozpoznávat obličeje a emoce. Program již prý dokáže na základě mimiky a výrazu sdělit, jaké emoce osoba prožívá. V budoucnu by třeba mohl automaticky editovat fotky, podle toho, jak na ně čtenáři reagují.

IBM

IBM je vlastníkem jednoho z nejvýkonnějších počítačů na světě – Watsona. Za další milník si firma stanovila schopnost vykládat význam textů, videí, fotek i mluveného slova. K lepším výsledkům se firma spojila s výrobcem grafických procesorů nVidia.

Skype

Skype, který patří pod Microsoft, nabízí uživatelům překlady do celkem šesti jazyků v reálném čase. Další mají brzy následovat, systém má ve finále porozumět, co kdo říká, a převést to rovnou do přeloženého textu.

Salesforce

Kromě velkých a zavedených hráčů na trhu působí například i menší firma MetaMind, kterou získala firma Salesforce. MetaMind vyvíjí software, který by měl být schopný na základě přečtení textu dokázat odpovědět na dílčí otázky ke smyslu textu a jeho porozumění.  

Další články
Lifestyle

Revoluční harddisk? Umělá DNA prý dokáže uložit všechna data světa

Revoluční technologie může přinést zvrat v kapacitě úložišť
Článek
Podnikání

Umělá kůže i nanoboti. Jak čeští miliardáři investují do biotechnologií

Kellner, Komárek i Janeček investují do vědců
Článek
Podnikání

Který z technologických gigantů bude mít navrch?

Lednová investiční konference Montyrich Ambassadors
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.