6 zaručených tipů, kterými si získáte opravdový respekt zaměstnanců

Aneb můžou vás mít i rádi

Sekce: Podnikání Datum: 09.11.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Pokud řídíte nějaký tým lidí, pravděpodobně jste již několikrát přemýšleli, co si o vás vaši podřízení říkají za zavřenými dveřmi. Jedna z charakteristik správného lídra je, že jej lidé respektují a vnímají jako vzor. Jestliže máte o tomto pochybnosti a chcete svůj vztah se zaměstnanci zlepšit, věnujte důkladnou pozornost následujícímu článku.

Úspěšný internetový podnikatel Petr Kasa (Pilulka, Kasa.cz) kdysi vysvětlil, jak je nutné mít s podřízenými zdravý vztah. „Část našeho úspěchu spočívá v tom, že o nás naši zaměstnanci neuvažují jako o debilech.“ Říkáte si, jak na to?

Správný lídr:

1) Sdílí svou vizi

Firemní vizi nikdy nezadržujte ve své kanceláři. Když vaši zaměstnanci neví, kam míříte, jak vám mohou pomoci se tam dostat? Pořádejte pravidelné porady a před organizačními záležitostmi několikrát zopakujte motto firmy. V ideálním případě jej nalepte na zeď. V každé kanceláři.

2) Sdílí firemní informace

Druhý bod plynule navazuje na první. Spousta šéfů se obává, jak jejich tým zareaguje například na špatná kvartální čísla a ze strachu z reakcí si je raději nechá pro sebe. U všech těchto prohlášení je samozřejmě nutné správné načasování, nicméně v konečném důsledku platí následující úměra – čím více informace sdílíte, tím v očích zaměstnanců roste respekt k vaší osobě. Ujistěte je, že jste všichni na jedné lodi.

3) Respektuje životy druhých

Ačkoli práce musí být prioritou, jako šéf byste měl chápat, že i vaši zaměstnanci jsou pouze lidé. Mají přítelkyně, manželky, děti a přátele, se kterými udržují vztahy. Za občasný dřívější odchod nebo odůvodněný pozdní příchod by neměl být nikdo pranýřován. Tyto výjimky se ale nesmí promítnout na výsledcích práce.

4) Jde příkladem

Řekněme, že prosazujete ve své společnosti určitou firemní kulturu. Odpoledne jste však nezdvořilý k uklízečce a s obchodními partnery mluvíte po telefonu jako v hospodě. Podobné kontradikce vás před zaměstnanci neustále snižují a díky tomu není bráno vážně to, co říkáte. Ve všech směrech si tedy udržujte určitou etickou úroveň.

5) Přijme vinu

Nesnažte se každé špatné rozhodnutí připsat podřízeným. Uvědomte si, za jakým rozhodnutím stojíte vy a akceptuje jeho důsledky, ať už jsou jakékoli. Pro budování vašeho respektu je mnohem lepší přiznat chybu než se snažit ze sebe udělat nadčlověka.

6) Má smysl pro humor 

Byznys je vážná věc, ale nesnažte si za každou cenu udržet kamennou tvář a odstup. Mějte na paměti, že krize dneška je vtipem zítřka. V žádném případě se také nedržte na uzdě při oslavách firemních úspěchů. Na rekordních tržbách má podíl každá část vašeho týmu, proto o tom dejte všem okázale vědět.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Ideál správného šéfa: Kamarád nebo vzteklý pes?

Sekce: Podnikání Datum: 21.01.2015 08:00
Každý, kdo se nově dostane do šéfovské role, nějakou dobu tápe. Má být šéf tvrdý autokratický vládce nebo kamarád? Ani jeden extrém není dobrý.

6 tipů, jak využít poker k úspěchu v podnikání

Sekce: Podnikání Datum: 27.06.2016 17:00
Vítězové pokerových turnajů a úspěšní podnikatelé mají jedno společné: I v nejisté situaci uvažují racionálně a dokáží překvapit svou strategií.

Myslíte, že si zasloužíte být milionářem? 12 tipů, které vám k tomu dopomohou

Sekce: Vzdělávání Datum: 06.08.2015 10:00
Pokud se vám opravdu zdá, že jste na miliony připraveni, máte ambice, dostatek soustředění, schopnost nehledat pro své chyby neustále nějaké výmluvy a chuť pracovat až do roztrhání těla, pak vám…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…