Sekce: Podnikání

Miliardář Mark Cuban: „Myslíte si, že škola je k ničemu? Pak jste pitomci!"

Excentrický miliardář je zastáncem vzdělávání
Datum: 30. 09. 2016 08.30 / Autor: Zdravko Krstanov
Škola je k ničemu? Velmi populární názor, který se v posledních letech těší velké oblibě, zejména u generace současných dvacátníků. O to nepříjemnější je pak srážka s realitou, kdy zjistí, že v nich nový Jobs nebo Gates nedřímá a jejich produkt, pakliže nějaký vůbec mají, podobnou revoluci ani zdaleka nezpůsobí. Je tedy škola ve vztahu k podnikání nutností nebo ztrátou času?

Mark Cuban (jmění 3,2 mld USD) je superstar mezi podnikateli a jeden z nejvýraznějších miliardářů. Vlastní basketbalový tým Dallas Mavericks a je investorem v úspěšném pořadu Shark Tank, kde se podnikatelé snaží prezentací svého projektu získat investici. Cuban spoluzakládal internetové rádio broadcast.com, za které Yahoo zaplatilo přes 5 miliard dolarů. Je znám svými  vysoce upřímnými výroky, které rozdělují lidi na jeho zaryté fanoušky a stejně zaryté odpůrce.

Co byste řekl lidem, kteří radí vykašlat se na školu?“, otázal se redaktor v nedávném video interview. „Jsou to idioti,“ odvětil klidným hlasem miliardář. Proč?

Účetnictví, finance či marketing. To je jen malý výčet oborů, o kterých byste měli mít jako začínající podnikatelé minimálně základní přehled. Účetnictví je jazykem byznysu. „Pokud nerozumíte účetnictví, tak už jste dávno daleko za konkurencí,“ vysvětluje Cuban. Napadne vás námitka, že si takové lidi můžete najmout, což je nepochybně pravda. Komu ale budou zodpovědní? Vám. K čemu taková zpětná vazba bude, je jasné. Druhou věcí je, že v raných fázích svého podnikání nechcete a nemůžete zbytečně vyhazovat peníze. Navíc za věc, kterou se při troše snahy naučíte. Svou aktivitou můžete dramaticky snížit vstupní náklady.

„Naučil jsem se, jak se učit,“ tvrdí Cuban a považuje tuto schopnost za jednu z nejdůležitějších. „Pokud máte v byznysu nějakou jistotu, tak je to ta, že se neustále mění. A jakmile jednou ztratíte krok a přestanete se učit, někdo vám nakope zadek a pošle vás k zemi,“ vysvětluje.

V naší zemi se za studium na státních školách zatím pořád školné neplatí. Máte tedy možnost osvojit si kýžené základy, a to zdarma. Důležité není, zda školu dokončíte a budete se pyšnit titulem, nebo ne. Základ je, že jste se naučili disciplíně, kterou použijete v podnikatelských začátcích. „Pokud jste disciplinovaní a zaplatíte si čtrnáctidenní online kurz marketingu a účetnictví, pak školu skutečně nepotřebujete,“ dodává k tématu podnikatel. Většina lidí však takovou domácí morálku nemá a k činnosti potřebuje stimulující prostředí.

Nepatříte-li do skupiny extrémně nadaných samouků, rozhodně školu nezavrhněte. Lekce jako podniková ekonomika, marketing, účetnictví a tak dále zařaďte do svého hledáčku. Mark Cuban je přesvědčený, že je to pro vás jedině dobře.

Další články
Podnikání

Je vysoká škola k ničemu nebo k nezaplacení? Věčné dilema rozluštěno

Palčivá otázka současné generace
Článek
Podnikání

Čas - nejcennější věc v životě bohatých a vlivných. Možná na něj vyděláváte rychleji, než si myslíte

Článek
Podnikání

Mark Zuckerberg: Stvořitel třetího největšího státu světa

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.