Sekce: Podnikání

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (3.)

Datum: 17. 11. 2015 19.00 / Autor: Milan Charvát
Investiční akce podzimu je za námi. Kdo 2. Českou investiční konferenci nestihl, nebo patří mezi ty, kteří se rádi vzdělávají neustále, nemusí smutnit. Ve spolupráci s organizátory, Lenkou Schánovou a Danielem Gladišem, a hosty konference jsme si pro Vás připravili seznam knih, které by neměly správnému investorovi v knihovně chybět.

Třetí knihu doporučil Daniel Gladiš, CEO Vltava Fund, který říká, že "tajemství úspěchu v investování je přežít prvních 30 let, kdy se učíte. Teprve dalších 30 let zkušenosti zúročujete.”

Jeho investiční filozofii nejvíce ovlivnily: 

Berkshire Hathaway Letters to Shareholders, 1965–2012.

Co o nich říká?

Proč vaši investiční filozofii zrovna ovlivnila tato kniha?

DG: Warren Buffett je největším žijícím investorem a také obrovským zdrojem ke studiu. Na rozdíl od většiny ostatních významných investorů o svých investicích a o své investiční filozofii pravidelně a obsáhle píše a Letters to Shareholders jsou jeho celoživotním dílem psaným v průběhu pěti desetiletí. Stejně jako Buffett i já jsem začínal kdysi studiem děl Benjamina Grahama. Od něj je potom k Buffettovi jen kousek. Buffettův investiční přístup je mi blízký. Od koho jiného by se měl člověk učit, když ne od těch nejlepších?

V čem konkrétním se vaše investiční filozofie změnila po přečtení této knihy?

DG: Má investiční filozofie se stále vyvíjí a upravuje. Od Buffetta jsem se naučil, že investování je potřeba dělat co nejjednodušeji  a že je potřeba být velmi trpělivý. Dále to, že je potřeba se soustředit na to, co je podstatné. Buffett říká, že dobrý investor musí umět jen dvě věci – ocenit společnost a správně pohlížet na pohyby trhu. Na to se snažím zaměřit a ostatní věci spíše považuji za okrajové.

Jaké jsou podle vás nejdůležitější myšlenky této knihy?

DG: U investování nejde ani tak o jednotlivé myšlenky, jako spíše o celkový přístup. Největší hodnota této knihy je právě v tom, že správným směrem formuje charakter investora. Přitom to nedělá abstraktně nebo akademicky, ale velmi srozumitelně a na základě selského rozumu. Více než půl století praxe a hromadění zkušeností je promítnuto do skoro 700 stran knihy. Je to opravdový poklad.  

Pro jakého investora je tato kniha vhodná? Pro začínajícího investora nebo spíše investičního odborníka?

DG: Pro všechny. Začínajícímu investorovi pomůže v orientaci a zřejmě ho tím uchrání před největšími chybami. Nedocenitelnou studnicí poznání je však i pro zkušené profesionální investory. Buffettovy dopisy akcionářům čtu všechny znovu každé dva roky a pokaždé v nich najdu něco, co mi do té doby unikalo. Některé věci člověku dojdou až tehdy, když se spojí se zkušenostmi nabytými v praxi.

Jsou v knize nějaké myšlenky, se kterými nesouhlasíte? 

DG: Ne. Naopak. Na mnoha místech v knize je s odstupem času vidět, že Buffett měl zpravidla vždy pravdu, i když to tak třeba v té době nevypadalo.


Daniel Gladiš vystudoval VUT Brno. V letech 1993–1998 byl ředitelem společnosti Atlantik finanční trhy, a. s., člena Burzy cenných papírů Praha, kterou založil. Pracoval pro zahraniční institucionální investory. V letech 1999–2004 byl ředitelem ABN AMRO Asset Management (Czech), a. s., a podílel se na akvizicích tří českých penzijních fondů. V roce 2004 založil investiční fond Vltava Fund SICAV, jehož je dodnes directorem. Vltava Fund je hodnotově orientovaný, v souladu s fundamentální analýzou spravovaný, investiční fond kvalifikovaných investorů. Daniel Gladiš je autorem knihy Naučte se investovat.
Další články
Podnikání

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (4.)

Článek
Podnikání

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (5.)

Článek
Podnikání

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (1.)

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.