Sekce: Podnikání

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (2.)

Datum: 12. 11. 2015 12.00 / Autor: Milan Charvát
Investiční akce podzimu je za námi. Kdo 2. Českou investiční konferenci nestihl, nebo patří mezi ty, kteří se rádi vzdělávají neustále, nemusí smutnit. Ve spolupráci s organizátory, Lenkou Schánovou a Danielem Gladišem, a hosty konference jsme si pro Vás připravili seznam knih, které by neměly správnému investorovi v knihovně chybět.
Po deset dní se můžete těšit pokaždé na jednu z 10 knih, na které investiční odborníci nedají dopustit, ovlivnily jejich strategie a jednoduše byste si je měli přečíst i vy!
 

č. 2. Lewis, Michael: The Big Short: Inside the Doomsday Machine

Druhou knihu doporučil Jakub Skryja, portfolio manažer z Verdi Capital.

Proč jste vybral právě tuto knihu jako nejzajímavější?

JS: V době sepisování článku bylo léto, proto jsem vybral méně vážnou knihu s investiční tematikou, u které se pobavíte.

V čem vidíte hlavní přínos této knihy?

JS: Tato kniha není přímo o prezentaci investiční filozofie autora. Zabývá se atmosférou v investičních bankách a mimo ně těsně před poslední finanční krizí. Hlavní přínos této knihy vidím v poodhalení nekalých zákulisních praktik investičních bank, jejich touhy vydělat za každou cenu a parazitování na nevědomosti investorů a běžných lidí pomocí důmyslného zneužití finančních derivátů.

Mě osobně kniha naučila přistupovat k informacím více analyticky a objektivně. Zdroj informace, který má možnost informaci zpeněžit, není Váš přítel, ale s větší pravděpodobností se snaží podáním informace pouze se sám obohatit.

Jaké jsou podle vás nejdůležitější myšlenky této knihy?

JS: Kniha vypráví o „outsiderech“ mimo investiční banky, kteří předpověděli finanční krizi mnohem dříve, než přišla. Snažili se na ní sami vydělat, ale častokrát narazili právě na investiční banky. Ty s nimi zpočátku odmítaly obchodovat, aby nedošlo k odhalení finančního podvodu, který banky vědomě vytvořily. Myslím, že kniha dobře ilustruje, jak by měl investor přistupovat k informacím a nakládat s nimi. Nevěřit slepě nikomu, užívat selský rozum, provádět vlastní výzkum a ujistit se o pravdivosti informací z více zdrojů. Váš broker/banka tu nejsou proto, aby Vám pomohli vydělat investováním, ale především proto, aby vydělali oni sami, Vy jste vždy na druhém místě. Pokud situace eskaluje, velcí hráči se snaží zachránit sami sebe, nebojí se hrát nečistou hru, zneužít či potopit méně informované.

Pro jakého investora je tato kniha vhodná? Pro začínajícího investora nebo spíše investičního odborníka?

JS: Myslím, že je vhodná pro všechny investory. Možná jen úplně začínajícím investorům bych doporučil strávit půl hodiny u internetu a nastudovat si, proč poslední finanční krize vznikla.

Jsou v knize nějaké myšlenky, se kterými nesouhlasíte? 

JS: Pro tuto knihu není myslím tato otázka relevantní, autor pouze barvitě popisuje několik příběhů kolem finanční krize, neprezentuje své názory.


Jakub Skryja je portfolio manažerem ve společnosti Verdi Capital, která se zabývá správou aktiv. Dříve ve Verdi působil jako analytik long/short akciového hedge fondu a předtím pracoval ve společnosti PricewaterhouseCoopers Audit jako asistent auditora. Jakub vystudoval matematické modelování na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, v ročníkových pracích se zabýval stochastickými modely úrokových měr a optimalizací alokace aktiv. Investiční proces zakládá na fundamentální a kvantitativní analýze, zaměřuje se na likvidní investice ve střední a západní Evropě a v USA.
Další články
Podnikání

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (1.)

Článek
Podnikání

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (3.)

Článek
Podnikání

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (4.)

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.