Sekce: Podnikání

Svoji první aplikaci prodal za 54 milionů dolarů. Ale odpočívat se nechystá!

Zdánlivě jednoduchý nápad mladíkovi otevřel dveře do světa podnikání
Datum: 27. 08. 2015 10.00
Šestadvacetiletý mormon Garrett Gee patří mezi mladé nadšené podnikatele, kteří milují svou práci a nemůžou bez ní žít. Svou první aplikaci Scan minulý rok v prosinci prodal za neuvěřitelných 54 milionů dolarů, a přesto neusíná na vavřínech, vyvíjí další aplikace a je aktivním sportovcem, bloggerem a otcem. Jak se z mladého fotbalisty stal milionář a je si jistý, že už má vyděláno?

Samozřejmě, že moc dobře ví, že jisté není nic. Garrett je i přes své úspěchy hodně skromný člověk, a i když by si mohl postavit hezký dům a chvilku si oddychnout, plánuje rodinnou cestu kolem světa a náklady s tím spojené uhradí kuriózním způsobem. K tomu ale později.

Co je Scan a jak vznikl?

Aplikace Scan, která zásadně zjednodušila používání QR kódů, se v hlavě Garretta zrodila o Vánocích 2009, kdy pod stromečkem (nebo v punčoše) našel nový smarthpone.  A začal ho intenzivně používat, což mu přineslo spoustu nápadů. Jeden z nich se stal takřka osudový.

Ostatní aplikace pro skenování QR kódů mu připadaly uživatelsky složité a „nepohodlné“, a tak se rozhodl vymyslet jednoduchou aplikaci, která používání QR kódů opravdu zjednoduší a celý proces zrychlí. To se mu a jeho dalším dvěma spolužákům z univerzity (Kirk Ouimet a Ben Turley) za půl roku povedlo.  Vyvinuli naprostý trhák – bezplatnou aplikaci Scan, která se brzy stala velmi populární a dokonce předběhla i hru Angry Birds v počtu stahování na App Store.  Co se dělo potom?

Ne všichni investoři dělají správná rozhodnutí

Garrett strávil dva roky sháněním investorů, kteří by mu zafinancovali upgrade původní aplikace. Dohromady tak sehnal investice ve výši 8 miliónů dolarů. Garrett se také společně se svými spolužáky – spoluzakladateli objevil ve TV show Shark Tank (něco jako obdoba českého „Den D“), kdy začínající podnikatelé hledají investory pro své projekty. V tomto konkrétním případě chtěl Garrett 1 milion dolarů za 5% podíl ve společnosti. Sice „sharks“ nenašli v jeho projektu takový potenciál, jaký by si představovali, ale Garrettovi to ve finále zase tak moc nevadilo. Den před odvysíláním tohoto dílu Shark Tank totiž obdrželi injekci 7 milionů dolarů od Entree Capital („parta“ investorů, kteří dovedli k exitu cca 20 firem na 5 kontinentech), a mohli si tak zatleskat.

I tímto se uspíšila éra plateb přes kódy, která výrazně zjednodušila a zrychlila platby přes internet. Když Garretta oslovili investoři z Entree Capital, jednalo se o dvacetiminutový telefonát, po kterém členové Scan, Inc. odletěli do Londýna a za 24 hodin si „plácli“. I přes počáteční nedůvěru a upozornění, že tento způsob může mít i své stinné stránky, nakonec všechno dobře dopadlo.

Modernizace aplikace přinesla další peníze

Jestli si někdo myslí, že Garrett sháněl peníze pro upgrade aplikace Scan jen kvůli tomu, aby ji mohl opět dát zdarma k dispozici, velmi se mýlil. Když už byla aplikace oblíbená a vědělo o ní hodně uživatelů, zpoplatnili ji za 2 dolary za stažení. Aplikace byla jen tři měsíce po svém uvedení instalována milionkrát a na konci roku 2012 se už jednalo o údaj 25 milionů stažení. Aplikace vydělávala cca 60 000 dolarů za měsíc, a když on a jeho partneři firmu Scan, Inc. na konci roku 2014 prodali Snapchatu za 54 milionů dolarů, měli vystaráno. Mohli se všichni věnovat svým dalším projektům.

Toto všechno se odehrálo během cca 4 let, Scan vznikl v roce 2011 a má za sebou 100 milionů stažení. V současné době se Garrett věnuje vyvíjení dalších aplikací, protože ho fascinuje fakt, že jeho myšlenky se můžou zhmotnit a přispět tak k vývoji nejen mobilních aplikací.

Po letech tvrdé práce cesta kolem světa

Nadšený fotbalista je také aktivním uživatelem sociálních sítí. Má svůj vlastní blog, na kterém popisuje úspěchy ve cvičení, popisuje své začátky a nechává nahlédnout do hlavy všem, kteří ho mají za vzor. Je činný na Instagramu (mimochodem aplikace Scan-to-gram po naskenování příslušného kódu odkazuje přímo na váš Instagram profil), „tweetuje“, fotí (a fotky přidává na Pinterest) a ukazuje tak všem lidem, že podnikatel nemusí pořád jen sedět v kanceláři, ale může vést i docela dobrodružný život.

A protože je jeho touha po dobrodružství opravdu silná, rozhodl se svět byznysu na chvilku opustit a se svou rodinou naplánoval cestu kolem světa, která bude financována z prodeje jejich majetku. I přesto, že by mohl peníze přehazovat z jednoho pokoje svého skromného bytu do druhého, zůstává nohama na zemi, protože si vydělaných peněz velmi váží a hodlá je hlavně investovat do dalšího byznysu. Hned jak se vrátí z „dovolené“, začne pracovat na svých supertajných nápadech. Už se těšíme!

Další články
Podnikání

Za první dva dny v týdnu ohlášeny investice do Indie ve výši 830 milionů dolarů

Článek
Podnikání

Neale Donald Walsch: Bezdomovec, který prodal svůj deník za 1,5 milionu dolarů

Článek
Podnikání

Trevor McKendrick – ateista, který vydělal více než sto tisíc dolarů prodejem biblí

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.