Sekce: Podnikání

7 rad Warrena Buffetta akcionářům Berkshire Hathaway

Datum: 16. 08. 2015 23.58
S každou účetní uzávěrkou zasílá Buffet pár rad svým akcionářům a příznivcům investování. Svých 7 dnes již legendárních rad se drží zuby nehty. Soudě dle výsledků Berkshire Hathaway není naškodu si je čas od času připomenout.

1. Držte se dál od Bitcoinů a podobných chimér

U Buffetta nic překvapivého, obecně je odpůrcem investování do technologií, kterým nerozumí. Nicméně hlavní problém má Warren s tím, že v Bitcoinech nevidí žádnou fyzickou hodnotu. Stejné pravidlo lze aplikovat i na další  tržní "boomy" s efektním nástupem, které však nemají dlouhodobou perspektivu.

"Držte se od nich dál, jedná se o přelud. Jde o způsob přenosu peněz, funguje to i anonymně. Šekem taky můžete přesouvat peníze. A stojí kvůli tomu šeky spoustu peněz? Ne. Doufám, že Bitcoiny se stanou do budoucna lepším prostředkem přenosu peněz, nicméně u toho to zůstane. Představa, že Bitcoiny mají nějakou vyšší vnitřní hodnotu je pro mě pouze vtip."

2. Přestaňte předstírat, že jste experti

"Pokud investujete do věcí, kterým nerozumíte, jenom hazardujete." Tuto ověřenou radu rozdává poměrně často. Proto Buffett neinvestuje do technologií, zlata ani aerolinií. Na druhou stranu sám toto pravidlo začátkem minulého týdne porušil, když učinil jeden z největších obchodů ve své kariéře při zakoupení výrobce leteckých turbín a dalších součástek Precision Castparts Corp. za 37,2 miliard dolarů.

3. Když trhy padají, nakupujte - neprodávejte

V loňském roce díky nepovedeným účetním uzávěrkám v IBM a Coca Cole ztratil Buffett během několika málo dní 2 miliardy dolarů. Zkušeného investora to nikterak nevyvedlo z míry, zachoval chladnou hlavu. Pravda, pořád držel zbývající aktiva v celkové hodnotě cca 63 miliard.

"Investoři, jež podnikají zbrklé kroky málokdy uspějí. Rád nakupuji, když trhy letí dolů a ještě raději nakupuji, když padají ještě hlouběji. Kdybyste mi řekli, že v příštím týdnu trhy spadnou o 500 bodů, koupil bych úplně stejné trhy a společnosti jako včera. Neumím totiž předpovědět, jak se trhy v budoucnu zachovají. Zato vím, jak vybrat společnosti, které je dobré držet po dlouhou dobu.

4. Zaměřte se na úspory, nikoliv na rychlé zbohatnutí

"Myslím, že největší chybou je neosvojení si návyku spořit peníze. Zde platí pravidlo čím dříve, tím lépe. Protože spoření je prostý návyk. Naproti tomu se lidé snaží rychle zbohatnout. Paradoxně je snazší mít se dobře pomalu."

5. Investujte selských rozumem, neposlouchejte rady zadarmo

"Není nic jednoduššího. Vložte 10% prostředků do krátkodobých vládních dluhopisů a zbývajících 90% do cenově příznivého S&P 500 (akciový fond 500 největších amerických společností). Věřím, že dlouhodobé výsledky takové politiky budou lepší než dosáhnou penzijní fondy či individuální investoři, jež vám navíc radí za provizi."

6. Zbavte se špatných návyků, dokud jste mladí

“Pozoruji lidi se sebedestruktivními návyky v mém věku či dokonce o 20 let mladší a ti jsou skutečně beznadějně polapeni. V mládí máte poměrně velkou šanci identifikovat a následně zlomit své špatné návyky. V mém věku je již naprostá většina chování otázkou zvyku."

7. Neriskujte co máte a potřebujete proto, co (zatím) nemáte

Za svůj úctyhodný věk měl dle svých slov Warren možnost vidět mnoho společností, které vsadily vše pro vidinu většího zisku. Stejná pravidla platí v osobním životě. “Pokud riskujete něco, co je pro vás důležité kvůli něčemu, co pro vás důležité není, nedává vaše chování žádný smysl.”

Další články
Podnikání

11 miliard dolarů: Warren Buffett ví, jak vydělat na Trumpově prezidentství

Článek
Investování

Buffettovy reality aneb proč se Věštec z Omahy další krize neobává

Článek
Podnikání

Zkrotit peníze podle Warrena Buffetta? Přečtěte si 10 tipů od legendy

Pravidla věštce z Omahy
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.