Sekce: Podnikání

Recenze: Jak myslí Steve Jobs

Knih o zakladateli Applu bylo zejména po jeho smrti napsáno mnoho. Jaká je ta od Leandera Kahneyho?
Datum: 16. 08. 2015 21.00 / Autor: Milan Charvát
Blázen, despota, elitář, ale také génius, vizionář či fenomén. Steve Jobs za svou obdivuhodnou kariéru získal mnoho přízvisek a jen těžko se někdy vytvoří jednotný názor. Nesporným faktem však zůstává, že Steve Jobs dokázal velké věci.

První věc, kterou si člověk musí ještě před otevřením této knihy uvědomit, je to, že autor je sám velkým fanouškem Applu, takže může v otázce produktů docházet k určitému zkreslení.

Druhou důležitou věcí je, že tato kniha patří mezi ty, které byly napsány ještě před Jobsovou smrtí, konkrétně na začátku roku 2009, takže hlavním produktovým hitem je tu iPod. O iPhonu se kniha zmiňuje pouze okrajově jako o možném hitu. Na iPad a další pozdější hračky se nedostává vůbec. O to v knize vlastně ale ani nejde, nejdůležitějším obsahem je analýza Jobsovy osobnosti, i když jen do roku 2009.

I tak se kniha ve své poslední kapitole věnuje Jobsovu boji s rakovinou a možným následkům. Jako nejvážnějšího kandidáta na Jobsovo místo vidí Tima Cooka, což se později ukázalo jako správný odhad. Zároveň se řeší budoucnost Applu bez Steva Jobse a možná podobnost s obdobím po roce 1985, kdy musel Jobs z Applu odejít. Apple sice pár let držel správný kurz, ale v polovině devadesátých let začal mít velké problémy, utápěl se v chaosu a kdyby ho Jobs nepřišel v roce 1997 zachránit, pravděpodobně by zbankrotoval.

Každopádně co se týká vykreslení osobnosti Steva Jobse, kniha se věnuje kladným i "záporným" vlastnostem. Proč uvozovky? Protože i zdánlivě negativní vlastnosti se tu dávají do souvislostí a vysvětlují jejich účel. Například Jobsovy náhlé výbuchy vzteku, to vlastně nebyla žádná náhoda, ale promyšlená strategie, jak z lidí dostat to nejlepší. A to se opravdu dařilo.

Celkově kniha jednoduše a srozumitelně popisuje nejdůležitější body úspěchu Steva Jobse, potažmo Applu jako takového. Čtenář se při čtení dokáže na děj koukat Jobsovýma očima a pochopí, proč se to či ono dělo a jaký to mělo smysl.

A jaké tipy nám autor například předkládá?

- Zaměstnejte se. Vyhrňte si rukávy a pusťte se rovnou do práce.

- Buďte despota. Někdo musí rozhodnout. Jobs byl v Applu jednočlennou diskuzní skupinou.

- Nedělejte kompromisy. Jobs byl posedlý dokonalostí svých produktů.

- Spojujte se pouze se špičkovými hráči, idioty vyhoďte. Talentovaní zaměstnanci jsou konkurenční výhodou.

- Nadchněte se pro svou práci.

- Soustřeďte se na produkty a nikdy nezapomínejte na zákazníka.

Nakonec musím napsat, že kniha není vůbec špatně napsaná a velmi dobře se čte. Takové ideální čtení na víkend, 276 stran není mnoho. Každopádně každý podnikatel, který se snaží měnit svět kolem sebe, určitě knihu a její obsah ocení.

Hodnocení: 9/10

Kniha: Jak myslí Steve Jobs (v originále Inside Steve´s brain)

Autor: Leander Kahney

Vydává: Computer Press

Další články
Podnikání

Veďte firmu jako Steve Jobs!

Článek
Podnikání

Jak vytvořit skvělou prezentaci? Dělejte to jako Steve Jobs

Článek
Podnikání

Steve Jobs: Vytvořil jsem největší jablko na světě

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.