Sekce: Podnikání

Chcete rychlý úspěch? Podnikejte jako rebelové

Tajemstvím úspěchu není znát pravidla, ale vědět, kdy je porušit.
Datum: 13. 08. 2015 21.35 / Autor: Tomáš Bönisch
Příliš mnoho lidí se bojí postavit za to, čemu skutečně věří. Je to dogma, většina lidí si přeje od života více, ale žije podle výsledků myšlení jiných a zapomíná na intuici následovat to, co skutečně chce. Pokud odmítáte postoje a názory přátel, okolí či byznysu, nejste chybnými články společnosti, ale unikáty, kteří mají schopnost posouvat hranice opět dál.

Všimli jste si, že čím více dodržujete pravidla, tím více jste průměrní? Většina lidí si slovo „rebel“ spojí s pubertou nebo s válečnými rebely, ale zapomíná na význam, jaký může mít pro vlastní byznys. Být rebelem znamená jít proti proudu, ignorovat zažité zvyky a vybrat si vlastní cestu.

Pokud chodíte na MontyRich pravidelně, pravděpodobně to není jen proto, že by vás zajímalo, jak žijí ostatní, ale také proto, že toužíte po inspiraci k cestě, která by vám k vašemu byznysu pomohla.

Mnoho podnikatelů se snaží dodržovat pravidla, ostatně je to po nich ze všech stran požadováno. Dodržování pravidel, ale brzdí kreativitu. Lámání pravidel umožní nahlížet na věci z různých úhlů pohledu, umožní vykročit z řady a stát se silnějším jedincem, než jsou ostatní v okolí. Možná proto je těch pravidel tolik. Pravděpodobně často přemýšlíte nad tím, jestli děláte věci správně, a čekáte na reakci okolí. Nyní však zapomeneme na názory okolí a ukážeme si, jak podnikají rebelové. Proč zrovna rebelové? Protože jen tohle je cesta, jak můžete vše dělat tak, jak potřebujete vy. Podívejme se na skutečné kroky, které vám umožní stát se podnikatelskými rebely:

Vybodněte se na to

Ujistěte se, že je vaše načasování ideální. Už jste někdy pravidelně pracovali více, než 12 hodin denně? Já ano a možná, že znáte i víkendové seance strávené nad prací nebo bezesné noci u pracovního stolu. Kam tím mířím? Většina podnikatelů stanovuje šibeniční termíny. Jedná se o nejlepší možnost, jak rozvrhnout projekty, aby se dokázaly hýbat.

Pokud víte, že se blíží šibeniční termín, který je opravdu blízko a vám se nabídne možnost jít kamarádovi na svatbu, nebo si sjednat další důležitý obchod, co uděláte? Nepřemýšlejte nad tím, jestli to při současné pracovní době stíháte, přemýšlejte nad tím, jestli je možné to udělat tak, abyste to stihli a pokud ano, tak to udělejte. Stihli jste projekt v potřebném čase? Úkol splněn, okolnost vás zajímat nemusí. 

Pracujte zadarmo

Už jste někdy pracovali zadarmo? Ve svých raných letech jsem dělal zdarma mnoho činností, které by mnoho lidí dnes zadarmo nikdy nedělalo. Psal jsem blog, posílal jsem fotky do časopisů a když byla možnost, nebál jsem se ani lopaty. Žijeme v době, kdy se se slovem startup plýtvá natolik, že si mnoho lidí myslí, že je snadno dosažitelný každému. Stále častěji pozoruji namotivované lidi toužící po úspěchu, ale se zcela mizivou pracovní morálkou.

Spoléhají snad na to, že se pro každého najde ochotný sponzor nebo investor? Nikdy se nebojte pracovat zadarmo, ať už pracujete na svých projektech, nebo pomáháte s prací jiným. Většina lidí si spojuje práci jen s penězi a tak odmítá jakoukoliv jinou činnost, která by jim vzala čas a energii. Naučte se v práci hledat i jiné hodnoty, než jen peníze, teprve tehdy se stane v životě důležitějším přínosem, než je zdroj peněz.

Makejte na více projektech

Často můžete slyšet, že byste si měli založit projekt a věnovat mu 100% vaší energie a soustředění. Je to stejně nesmyslné, jako důvod, proč se tím řídit. Proč neudělat projektů více? Pokud vás to intuitivně táhne, vytvořte tolik projektů, kolik zvládnete a pracujte na nich průběžně. Jedná se o riskantní počínání a riskování je jedním z důležitých pilířů byznysu. Pravda je taková, že si dalšími projekty skvěle odpočinete a načerpáte inspiraci pro projekt, na kterém jste začali dělat jako první. Nutno podotknout, že se nemusí jednat o projekty stejného typu, můžete pracovat na svém primárním projektu na počítači, ve volném čase přednášet a do toho psát třeba knihu. Jaký bude výsledek? Možná, že vaše projekty budou kvalitnější, než těch, kteří se usilovně věnují jen jednomu.

Zeptejte se, jestli můžete mít více

Je to zajímavé, ale pouhým dotazem lze dosáhnout něčeho, za co byste museli za běžných okolností platit mnohem více. Dám vám příklad. Jednou jsem cestoval vlakem, který byl téměř prázdný a všiml jsem si, že je první třída zcela volná. Zeptal jsem se tedy průvodčího, jestli bych nemohl do první třídy. A co se nestalo? Byl jsem tam. Možná, že se vám podařilo někdy vyškemrat knedlík ke guláši navíc, ale teď kam tím mířím. Více nedostanete, pokud se nezeptáte. Když to převedete do byznysu, můžete snadno dostat mnohem větší výhody, než mají ostatní a jak? Tím, že se na to zeptáte.

Obejměte své hatery

Věřte tomu, nebo ne, ale čínský Jing a Jang skutečně platí. Na světě je rovnováha a pokud máte příznivce, máte i mnoho odpůrců. A pokud si myslíte, že ne, tak to jsou vaši přátelé, kteří se za příznivce pouze vydávají. Naučte se je skutečně milovat, internet je nekonečný prostor plný anonymity a pokud byste je nesnášeli, nijak byste si nepomohli. Možná, že vám pomluvy zajistí lepší vyhledávání na Googlu a třeba se jimi stanete populárnějšími. Vždy hatery raději obejměte, nemáte ani tušení, jak moc vám to pomůže.

Pracujte kdykoliv se vám zachce

Podnikání je příležitost, jak si zařídit život podle sebe, včetně toho pracovního života. Díky podnikání vzniklo mnoho nomádů, kteří při své práci cestují po celém světě a pracují, kdy potřebují. Pokud to váš obor a okolnosti dovolují, neomezujte se vlastními možnostmi a dopřejte si takový pracovní čas, který vám bude vyhovovat. Já pracuji přes den, ale noční šichtu si rovněž odpustit nedokážu. Pracovní možnosti si stanovujete jen vy, proč si tedy nutit zvyklosti ostatních.

Neberte se příliš vážně

Toto je velmi důležité. Pokud berete sami sebe velmi vážně, budujete si velké narušené ego a velmi slabý charakter. Zeptejte se sami sebe, dokážete si ze sebe udělat srandu? Pokud ano, tak jste zdraví jedinci s velkými předpoklady a pokud ne, tak si uvědomte, že nikdo na světě není dokonalý. Už jen tato skutečnost vám pomůže například navazovat lepší vztahy s okolím.

Další články
Lifestyle

Chcete si zkrátit cestu k úspěchu? Myslete jako inovátor

Jak na vrchol v krátkém čase
Článek
Podnikání

Chcete vyvinout skvělý produkt? Proč je důležité začít u sebe

Článek
Podnikání

3 podnikatelské priority, bez kterých se úspěch nikdy nedostaví

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.