Sekce: Podnikání

Podnikatelské lekce od těch nejmenších

Může se stát dětská mysl zdrojem úspěšného byznysu?
Datum: 12. 08. 2015 16.00 / Autor: Tomáš Bönisch
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak velké hranice a překážky jsme si za ta léta podnikání vypěstovali? Děti mají zcela jiné uvažování, než dospělí. Ačkoliv se jedná o nezkušené tvory, disponují něčím, co by jim mohl každý podnikatel závidět. Dám vám podnikatelské lekce od dětí, které vám možná otevřou oči a ukáží, jak byste měli přeorganizovat své současné metody a začít podnikat správně.

Možná si říkáte, jak by mohl dětský pohled na svět pomoci v byznysu? Čtěte dále a brzy pochopíte, proč jsem se zaměřil právě na podnikatelské lekce od dětí. Možná si sami vzpomenete na věk, kdy jste neznali hranice, nevěděli jste, co je málo, co je hodně, a nebáli jste se vyzkoušet vše neznámé.

S postupem času se kolem nás vytváří omezení, která nám říkají, co máme a nemáme dělat. Ve škole nás naučí, čím můžeme být, co můžeme dělat a čeho můžeme dosáhnout. S přibývajícími léty přibývají zákazy, přibývá zodpovědnost a pomyslná svoboda je menší a menší. Pokud se nad tím zamyslíte, tak jsme se narodili jako bytosti, kolem kterých se neustále staví překážky a omezení.

Všimli jste si, jací podnikatelé jsou nejúspěšnější? Ti, kteří kolem sebe žádná omezení nevidí. Jen ti dokáží mít vize, o kterých se druhým jen sní. Většina lidí si všechna svá vypěstovaná omezení nese dál i v dospělosti, ačkoliv si neuvědomují, že už se omezují jen oni sami. Právě tato omezení brání kreativitě a odhodlání učinit něco, co by bylo mimo naučené metody. Je třeba pochopit, že pro větší rozvoj je nepřijatelné vytvářet další omezení, ale naopak se vrátit trochu zpět a sice k té otevřené mysli, která tu byla dříve, než jí začali ostatní deformovat a omezovat. Inspirujte se proto následujícími lekcemi, možná že právě mezi nimi najdete i svá omezení, která si stále nosíte sebou a kvůli kterým se vám nedaří.

Buďte zcela nad věcí

Děti mají úžasnou schopnost přenést se přes jakékoliv problémy. Vzpomínám si, jaká byla moje neteř, když byla malá. Když nastala událost, kvůli které se rozplakala, šla do svého pokoje a do deseti minut z ní bylo opět veselé a šťastné dítě. Děti se dokáží skvěle adaptovat a rychle se dostat opět do stavu, ve kterém se cítí nejlépe. U dospělých je to jiné, mají schopnost vnímat problémy zcela jiným způsobem a namísto toho, aby se vrátili opět do klidného stavu, tak se v nich mnozí utápí. Problémy mají jednu vlastnost, dokáží nás stáhnout ke dnu a čím déle nás trápí, tím více neúspěchu nám do života přinesou. Naučte se být nad věcí. Nevyšel obchod? Opustil vás klient? Nabízí se dvě možnosti, přes problém se přenést nebo se s ním trápit po zbytek dne. Co si zvolíte vy?

Nepřestávejte chtít

Všimli jste si, jak dokáží být děti neústupné? Něco chtějí a nedají pokoj, dokud to nedostanou. Můžete jim nabídnout mnoho jiných věcí, ale ony budou stále umanutě žádat jen to, co požadovaly. Tato neústupnost je až záviděníhodná. Dokážete se stejně neústupně držet svého cíle? Pokud si jen řeknete „možná to vyjde příště,“ nebo, „zkusím raději něco jiného“, stali jste se obětí vlastních omezení, která vám říkají, že na to nemáte. Buďte trochu jako ty děti, stůjte si za svým a nevzdávejte se pokaždé, když se vám něco postaví do cesty.

Užívejte si to do posledního momentu

Pozorovali jste někdy hrající si děti? Když se věnují hře, okolní svět pro ně přestane existovat a stoprocentně se soustředí jen na zábavu. To dokáže už jen málokterý podnikatel. Při zábavě myslíme na povinnosti a při práci zase na další práci, kterou nestíháme. Je to tak správně? Dospělí lidé mají nesrovnatelně více povinností a také nesrovnatelně větší zodpovědnost, obzvláště podnikatelé. Mění to však něco na tom, že bychom si nemohli nic doopravdy užít? Zní to jednoduše, ale většina lidí to nedokáže. Investovat peníze a bát se špatné investice, půjčit si na dovolenou a celou rekreaci myslet na splácení, takhle to přeci nejde. Žijte okamžikem, nenechte se nahlodat myšlenkami, které by dokázaly narušit vaší pohodu a klid, ať už na práci, či na zábavu. A pokud vám to dělá potíže, podívejte se na chvíli na děti, jak si dokáží bezstarostně užívat, aniž by měli strach z toho, co bude následovat.

Nevíte proč?

„Proč?“ Dokonalý dětský dotaz, který je klíčem k životnímu poznání a později i k úspěšnému podnikání. Děti zajímá vše, protože toho nevědí mnoho a za své nedostatky se nestydí, vždyť to jsou děti. Jak je to u dospělých podnikatelů? Slovo „proč“ slýchávají často od klientů, ale jak často ho používají oni sami? Většina lidí velmi nerada dává najevo své nedostatky, raději se je snaží zakrýt nebo na ně neupozorňuje. Pokud se dostanete do situace, kdy budete řešit pro vás neznámou problematiku, neváhejte se stále ptát. Nebudete za hlupáky, za hlupáky byste byli tehdy, kdybyste se nezeptali. V podnikání hraje toto kouzelné slovíčko ještě důležitější roli. Proč jste nezaplatil fakturu? Proč nestihnete projekt v termínu? Proč už to neděláte v této barvě? Nebojte se ptát na vše, co vás zajímá. Čím více dotazů budete mít, tím méně jich vás bude trápit.

Nikdy se nevzdávejte

Jednou vedle mě na zastávce seděl malý chlapec a snažil se otevřít pitíčko. Vůbec mu to nešlo. Stále se s ním pral a když mu jeho táta nabídl pomoc, chlapec odmítl. Trvalo mu to dlouho, ale nakonec se do pitíčka dostal. Byl sice celý pobryndaný, ale dokázal to. Vsadím se, že další pitíčko už otevře jako nic.

Dokázali byste něco takového promítnout do svého byznysu? Mnoho lidí zjistí, že jim něco nejde a tak to vzdají. Někomu něco nejde a požádá o pomoc. Je to ta správná cesta? Pouze překonání překážky nás naučí se přes ně přecházet a čím méně se budeme překážek bát, tím snadnější pro nás ty další budou. Možná i vy jste ve stavu, kdy jste bezradní. Vzdáte to, vyhledáte pomoc, nebo se vzchopíte a budete se snažit i nadále?

Další články
Podnikání

3 byznysové lekce od kluků, kteří vybudovali Slevomat, Heuréku nebo Dámejídlo

Článek
Podnikání

To je inspirace! IKEA proměnila dětskou fantazii ve skutečnost

Když byznys inspirovaný dětmi pomáhá
Článek
Podnikání

Podnikatelské lekce z rukou Navy SEALs

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.