Sekce: Podnikání

7 fascinujících multimilionářů, kteří nikdy nedokončili vysokou školu

Aneb zanechání studia vysoké školy nemusí být vždycky prohrou
Datum: 07. 08. 2015 12.00
Když se zeptáte většiny úspěšných podnikatelů a majitelů velkých firem, jaký je jejich recept na úspěch, v drtivé většině vám odpoví - práce, práce a práce. Zkrátka se shodnou na tom, že realizace vašich snů a plánů je to jediné, co vám onen kýžený úspěch přinese. Ale skloubit práci a studium vysoké školy, to je mnohdy oříšek, protože se chcete svému podnikatelskému záměru věnovat co možná nejintenzivněji a nejlépe okamžitě. Někdy ale máte pocit, že vás škola brzdí a drží vás většinu dne nekomfortně v zajetí teorie, přitom už byste dávno mohli pracovat na zhmotnění svého snu. Proto se mnoho začínajících podnikatelů rozhodne v průběhu studia vysokou školu opustit a věnovat se naplno své firmě, protože teorie se přece musí ověřit hlavně v praxi! Pro vaši inspiraci jsem vybrala ty nejlepší z nejlepších, kteří se rozhodli studium vysoké školy ukončit a stali se milionáři.

Tímto vás od studia vysoké školy v žádném případě nechci odrazovat - každému vyhovuje něco jiného, každá vysoká škola má jiné standardy a každý z vás má jiné představy o svém vlastním podnikání. Ve škole například dobře poznáte spoustu důležitých spolužáků, se kterými můžete založit projekt a velmi dobře víte, v čem jsou výborní a v čem mají rezervy. Také se setkáte s řadou profesorů a lidí, jenž opravdu rozumí tomu, čím se zabývají a můžou pro vás být inspirací. Přes to všechno někteří z nejbohatších a nejúspěšnějších lidí ze školy odešli, protože vše, co potřebovali vědět, si jednoduše vyhledali. Dnes už jsou možnosti samostudia a sebevzdělávání tak velké, že si mnohdy vystačíme i sami, případně tušíme, na koho se s dotazy obrátit.

Také nechtěli čekat, až školu dokončí, protože samotný titul pro ně neznamenal tolik jako jejich byznys. Možná i proto se každým rokem počet žáků, kteří vysokou školu opouští ještě před jejím dokončením, zvyšuje a bývalí studenti pak většinu času opravdu tráví prací na svých projektech. Hlavním impulsem tohoto rozhodnutí bývá uvědomění, že se o sobě a svých možnostech dozví daleko více, když pilně podnikají a jsou „hozeni do vody“, než když si do hlavy „nalévají“ teorii, díky které by měli v budoucnu úspěšně pracovat.

Mezi takové podnikatele patří známá jména jako Mark Zuckeberg, Bill Gates nebo Larry Ellison. Všichni si jednoho dne uvědomili, že ačkoliv přikládají vzdělání velkou váhu, bude pro ně lepší vědomosti získávat v praxi. Jaké příběhy se skrývají za jejich jmény a za jmény dalších čtyř fascinujících multimilionářů?

7. Jack Dorsey, čisté jmění 2,5 miliardy USD

Jack Dorsey není ve světě programátorů žádným nováčkem. Devětatřicetiletý spoluzakladatel sociální sítě Twitter se už jako dítě velmi zajímal o vytváření webových stránek a kódování se brzy stalo jeho každodenní zálibou. Dokonce už věku čtrnácti let vymyslel software pro dispečery taxislužeb, který se dodnes používá. Jakmile dokončil střední školu, byl přijat na University of Science and Technology v Missouri, ale ve studiu vysoké školy pokračoval ještě i na New York University. Tu už ale nedokončil. Tehdy totiž přemýšlivého mladíka napadlo vytvořit jakousi sociální síť, díky které můžou lidé své myšlenky mnohem rychleji a efektivněji sdílet s celým světem a z níž se poté stal veleúspěšný Twitter. Nutno říct, že někteří lidé se na „tweetování“ stali doslova závislí a pro Jacka je to tak pouze potvrzení, že si vybral správnou cestu.

6. Steven Spielberg, čisté jmění 3,6 miliardy USD

Filmový režisér, scénárista, producent a podnikatel, který také rád vymýšlí videohry, se zajímal o filmy už od útlého věku. Když byl ještě teenager, s kamarády natáčel spoustu amatérských filmů a v šestnácti letech vyprodukoval svůj první samostatný film za peníze, které mu dal jeho otec. Tento film se pak promítal v místním kině, aby měl z čeho splatit otcovi dluh. V té době už měl mladý Steven jasno - chtěl být filmovým režisérem, a tak se po absolvování střední školy přihlásil na filmovou školu, kde ho ale bohužel (nebo bohudík) odmítli kvůli nízkému průměru známek. Druhou volbou byla California State University, ze které ale unikl hned, jak dostal nabídku uzavřít sedmiletý kontrakt s Universal Studios, na pozici profesionálního filmového režiséra. Že to byla skvělá volba, dokazuje nespočet vynikajících filmů jako je Schindlerův seznam, Jurský park nebo Chyť mě, když to dokážeš.

5. Ralph Lauren, čisté jmění 7,1 miliardy USD

Není mnoho dětí, které by za vámi přišly a sdělily vám informaci, že chtějí být v dospělosti milionářem. Ovšem malý Ralph v tom měl očividně jasno. Už na střední škole si přivydělával tím, že prodával spolužákům kravaty a v rozvíjení svých obchodních schopností pokračoval na Baruch College, kde studoval právě obchod. Nicméně to po dvou letech vzdal, a protože chtěl zocelit tělo i mysl, další dva roky strávil v armádě. Je dost možné, že ho právě armáda naučila určité disciplíně, která je v byznysu tak důležitá. Netrvalo dlouho a po prvních pracovních nezdarech, kdy se jeho zaměstnavateli nelíbily jeho návrhy kravat, zaměstnání opustil a založil si svou vlastní firmu. Jeho značka je dnes zárukou kvality výrobků jako jsou boty, šperky, oblečení nebo parfémy a o jeho úspěšném podnikání svědčí i fakt, že má jako sběratel exotických vozů ve svém vozovém parku desítky skvostů - například Bugatti, Bentley, Alfa Romeo nebo Ferrari.

4. Sheldon Adelson, čisté jmění 28,7 miliard USD

Populární filantrop a obchodní magnát je známý díky šéfování Las Vegas Sands, což je hotová říše luxusních ubytovacích zařízení, kasin, klubů, barů, her a zábavy přímo v horké nevadské poušti. Magnát přitom vyrůstal v naprosté chudobě a už jako dítě chtěl vydělávat mnoho peněz. Jako dvanáctiletý chlapec započal svou byznys kariéru tím, že v Bostonu prodával noviny. Hned po střední škole se zapsal na City College of New York, ale podobně jako Ralph Lauren ze školy utekl do armády, kde také strávil dva roky, a protože si chtěl plnit své sny, začal záhy podnikat. Za celý život rozjel nejméně padesát různých podniků a projektů, které z něho udělaly miliardáře. A nutno podotknout, že právem.

3. Mark Zuckerberg, čisté jmění 34,8 miliard USD

Dnes zná Marka Zuckerberga snad každý – i naše babičky, protože i ty už mají profil na Facebooku. Dalo by se říct, že je nejuznávanějším průkopníkem sociálních sítí, a to před rokem překročil teprve třicítku! Jako spousta miliardářů realizaci svého snu započal už ve velmi útlém věku – zajímal se hlavně o vytváření software a počítačových her. Na střední škole pak vynikal snad ve všech předmětech a jeho excelentní výsledky mu dopomohly ke studiu na prestižním Harvardu. Během druhého roku studia vysoké školy se začal odvíjet příběh o sociální síti Facebook, která má nyní 1,44 miliardy aktivních uživatelů a zaměstnává 10 082 zaměstnanců po celém světě. Právě proto, aby tento projekt dokončil, opustil Mark Harvard a jsem si jistá, že svého rozhodnutí určitě nelituje.

2. Larry Ellison, čisté jmění 54,9 miliard USD

Jde o pozoruhodného programátora a internetového podnikatele, jehož jmění by se dalo označit za „pohádkové“. Jakožto mladý chlapec miloval matematiku a vědy a jeho cesta po střední škole směřovala - kam jinam - než na vysokou školu. Nejdřív absolvoval dva roky na University of Illinois, potom přešel na University of Chicago, ale strávil zde pouze jeden semestr. V té době už v jeho hlavě rostla myšlenka, že by jednoho dne mohl založit úspěšnou společnost, a když po deseti letech práce v různých společnostech vznikla v roce 1977 Oracle Corporation, myšlenka se stala skutečností. Firma specializující se na počítačový hardware a software podniků z něj udělala nyní pátého nejbohatšího muže na světě.

1. Bill Gates, čisté jmění 80,4 miliardy USD

Tak tady máte důkaz, že nemusíte nutně studovat, abyste se stali těmi nejlepšími. I programátor, průmyslník, vynálezce, filantrop a obchodník Bill Gates je vysokoškolský „odpadlík“. Od střední školy rád programoval, a když potkal Paula Allena, který měl úplně stejný zájem o počítače jako on, o zábavu bylo postaráno. Programovali a programovali, až se jejich cesty rozdělili tím, že Gates šel studovat na Harvard a Allen na Washington State University. Dlouho jim nadšení pro vysokou školu nevydrželo, protože se oba dva rozhodli ze školy odejít a založit si softwarovou společnost, nyní známou jako Microsoft. Co myslíte, vyplatilo se jim to?

Další články
Podnikání

Kdo v roce 2014 vydělal, nebo ztratil nejvíc peněz?

Článek
Podnikání

V kolika letech zbohatli slavní miliardáři?

Cesta 20 nejslavnějších podnikatelů k prvnímu milionu a první miliardě
Článek
Lifestyle

Netradiční koníčky slavných podnikatelů

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.