Sekce: Podnikání

Skutečný příběh o nesmyslné, slepé honbě za kariérou a úspěchem za cenu života

Datum: 09. 07. 2015 07.00 / Autor: Tomáš Durčák
Existují dva druhy úspěchu. Ten první je velmi přirozený a jeho dosažení nijak nelimituje žádné důležité prvky vašeho života, jako partnerství, rodinu, nebo zdraví. Pak ale existuje úspěch, kterému obětujete absolutně vše až do té míry, že vás po jeho dosažení pomalu rovnou odvezou do nemocnice. A že se workoholismus a odkládání opravdového žití až na později nemusí vyplatit, to si dnes ukážeme na reálném příběhu, který se doopravdy stal.

Kariérní úspěch

Přirozeně nebudu zmiňovat žádná konkrétní jména ani místa, protože o těch to konec konců ani není. Řeč tedy bude o jedné nejmenované ženě, která byla dlouhou dobu úspěšnou ředitelkou jedné významné finanční instituce. Nastoupila sem hned po škole a hodně rychle se díky svým ambicím a pracovitosti dokázala vypracovat až na nejvyšší pozici, zkrátka pohádková kariéra.

Instituci takto vedla prakticky po celý svůj kariérní život a práci vždy absolutně upřednostňovala před vším ostatním. Byť byla vdaná, založení rodiny muselo kvůli pracovní vytíženosti úplně stranou, protože mateřskou si v žádném případě nemohla dovolit. Na dotazy svých známých a přátel často odpovídala, že rodinu, cestování, koníčky a užívání si života nechává až na později, protože zatím je na prvním místě kariéra a práce.

Na děti nakonec nikdy nedošlo, protože tato žena díky své oddanosti práci zcela zaspala svůj biologický budík. Proto si aspoň v pokročilejším věku začala plánovat, že v práci skončí a začne konečně žít. Měla úžasné místo, vydělávala víc než solidní peníze, ale ty ležely ladem na účtu, protože si za ně vlastně nikdy nic kromě nezbytného bydlení a automobilu nekoupila.

Jednoho léta se s manželem rozhodli, že práce, nervů a starostí už bylo dost a že oba do konce roku skončí v práci. Pak si chtěli konečně po letech nekonečné práce začít užívat, cestovat po celém světě a věnovat se svým zanedbaným koníčkům.

Promarněný život

Než k tomu došlo, měla paní jednoho dne ráno při cestě do práce menší autonehodu. Vlastně se nic zásadního nestalo, nikdo nebyl vážně zraněn, ale i přes to jí přivolaný lékař doporučil podstoupit aspoň základní vyšetření, aby měla jistotu, že náraz opravdu nic nezpůsobil.

Asi nikdo, kdo něco podobného nezažil, si nedokáže představit šok, který zažila, když jí v nemocnici oznámili, že se při nehodě sice opravdu vůbec nic nestalo, ale při testech na mozku objevili nádor. Nádor, který se po dalších testech ukázal jako zhoubný a o kterém by vlastně vůbec nevěděla, pokud by se ona nehoda nestala.

Z práce tedy podle plánu opravdu odešla, ale bohužel v žádném případě ne proto, aby měla konečně klid a mohla začít žít, právě naopak. Je to až absurdní celý život se takto za něčím hnát jen proto, abyste nakonec zjistili, že i přes peníze a kariéru jste jej vlastně ve skutečnosti promrhali, jelikož po vás vůbec nic nezůstane a jeho drtivou většinu jste prožili zavření v kanceláři.

Peníze ani úspěch si do hrobu nevezmete

Jaké si vzít ponaučení? Nikdy nestavte svou práci a kariéru před rodinu. Nedělají to ani nejbohatší lidé na světě (klidně se na všechny ty Buffetty, Gatese, Bransony, Jobse a další podívejte, rodina pro ně vždy byla na prvním místě a věděli proč), takže není důvod, proč byste to měli dělat vy. Mnoho těchto zapálených kariéristů si vůbec neuvědomuje, jak prospěšná může rodina a rodinné prostředí být pro motivaci, relaxování, psychickou podporu nebo pouhou radost ze života.

Jednoho dne si to většina z nich uvědomí, ale pak končí v psychologických poradnách, protože jim dojde, že peníze jsou v tomto případě úplně k ničemu a jsou vlastně úplně sami, nebo se s partnerem užírají, protože jsou bezdětní.

V neposlední řadě bych určitě zdůraznil zdravotní stránku věci. Strávit život v každodenním stresu bez pravidelného odreagování a chvilek pohody může způsobit, že už si žádné klidné stáří s vydělanými miliony užít nestihnete. Úspěšný není ten, kdo vydělá miliardu. Úspěšný je ten, kdo si umí plnit své sny a touhy a ještě si na ně přitom bez problémů a s úsměvem stíhá vydělat.

Další články
Podnikání

Skutečný příběh o výhře ve sportce, dluzích a pokoře. I vám otevře oči.

Článek
Podnikání

Přistupujte ke svým penězům stejně jako ke svému času. Přijít o ně je snazší, než se zdá!

Lekce time a money managementu mají spoustu společného
Článek
Lifestyle

Nemoc dnešní doby: Syndrom odkládaného života

Nekonečné AŽ
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.