Sekce: Podnikání

NEJVĚTŠÍ ŠEK HISTORIE

Na jakou částku a v jakém kontextu byl vypsán?
Datum: 06. 06. 2015 12.00 / Autor: Tomáš Durčák
Vypisování šeků už dnes v době elektronického bankovnictví není příliš často používaným peněžním stykem, nicméně stále se najdou tací, kteří si na ně potrpí. Běžný člověk vypíše svůj největší šek v životě možná na pár tisíc dolarů. Veškeré větší platby totiž i za oceánem zpravidla probíhají elektronicky. Stejně to probíhá i v byznyse. Na druhou stranu lze ve finanční historii najít některé opravdu masivní šeky, kdy má kousek papíru hodnotu milionů nebo i stovek milionů dolarů. Kolik bylo ale vypsáno na tom úplně největším fyzickém šeku? Napovím vám, začíná to devítkou a končí devíti nulami.
Morgan_Stanley_Headquarters

Jak se to stane, že v době elektronických transakcí někdo vypíše šek na devět miliard dolarů, podepíše jej a odešle, načež druhá strana opravdu napochoduje do banky a takový balík si vybere? Neslavně proslulým autorem tohoto šeku byla japonská investiční banka Mitsubishi UFJ a jeho příjemcem kolabující americká banka Morgan Stanley.

Ke všemu došlo v roce 2008 na samotném vrcholu globální ekonomické krize. Celá ekonomika padala volným pádem neznámo kam a velká americká banka Morgan Stanley byla tímto proudem stahovány také. Lehman Brothers zrovna čerstvě zkolabovala a Bear Stearns byla skoupena za pár centů za akcii. Podle všeho tedy byla Morgan Stanley v tomto krvácení amerických bank další na řadě.

Představitelé banky, kteří věděli, že se blíží chvíle jejich demise, se proto v zoufalosti začali obracet na několik velkých zahraničních subjektů a žádat o kapitálovou injekci, která by pomohla postavit na nohy finance banky a investorům ukázat, že dokáže krizi přežít. Jednání chvíli probíhala se státem kontrolovanou čínskou bankou, ale nakonec byla společná řeč nalezena s japonskou bankou Mitsubishi UFJ.

Problémem však byl čas. Prudce klesající důvěra investorů zdecimovala akcie banky Morgan Stanley z 60 dolarů za akcii až na méně než 10 dolarů za akcii, což byl alarmující propad. Navíc to ani v nejmenším nevypadalo, že konec těchto panických výprodejů akcií je v dohledu. Banka proto neměla čas čekat, až se vyřeší veškerá byrokracie kolem případné finanční pomoci. Potřebovala peníze teď, nebo nikdy.

Speciálně sestavené týmy z obou společnosti se proto sešly na mimořádném jednání v říjnu 2008 o víkendu, kdy se v Americe slavil Columbus Day. Po 48 hodinách nepřerušovaného jednání byla na stole dohoda, která vyhovovala oběma stranám a také finální suma. Investiční banka Mitsubishi se rozhodla zainvestovat do Morgan Stanley 9 miliard dolarů (225 miliard korun) za 21 procent podílu v bance a každoroční dividendu ve výši 10 procent.

V této chvíli by za běžných okolností bylo oněch 9 miliard z Japonska elektronicky přesunuto do banky v Americe. Vyskytlo se ale několik problémů s převodem peněz. Zaprvé, byl sváteční prodloužený víkend a banky v obou zemích měly být zavřeny až do úterý. Za druhé, převod jakékoliv částky zpravidla zabere dva až tři dny. Avšak Morgan Stanley byla ve stavu, kdy nemusela přežít ani dalších 24 hodin.

Banka potřebovala bez ohledu na víkend aspoň co nejdříve vydat formální oznámení o tomto spojení, aby zastavila rapidní propad akcií a aspoň trochu uklidnila investory. Oba týmy tedy seděly u jednacího stolu a zoufale se snažily najít řešení tohoto devítimiliardového problému. Jeden z vyjednávačů Morgan Stanley během onoho brainstormingu v žertu prohlásil: „Škoda, že nám prostě nemůžete vypsat šek!“

Oba týmy údajně propukly v pobavený smích, ale po pár minutách jeden z manažérů americké banky navážno prohlásil, že šek by vlastně mohl být ideální volbou. Pokud Mitsubishi UFJ měla k dispozici oněch 9 miliard dolarů, neexistoval žádný důvod, proč by jej Morgan Stanley nemohla přijmout a uložit ještě před tím, než v úterý ráno otevřou trhy. Vlastnictví šeku by navíc dovolilo americké bance oficiálně ohlásit spojení obou společností a snad trochu zpomalit neustálé zhoršování situace svých akcií.

Japonský tým tedy rychle odběhl od stolu, aby kontaktoval svou domácí kancelář a zjistil, jaké jsou možnosti. O několik hodin později se bankéři Mitsubishi vrátili do hlavního sídla banky Morgan Stanley a v rukou nesli šek, který se s velkou pravděpodobností do historie zapíše jako největší šek, jaký kdy kdo vypsal:

Biggest Check Ever Written

Morgan Stanely okamžitě světu právě uzavřenou dohodu oznámila a během úterní obchodní seance akcie banky ihned vzrostly o 85% z 9,68 dolaru na 17,92 dolaru za akcii. Je zřejmé, že podání rukou i peníze přišly v poslední možné minutě a zachránily americkou banku od jisté smrti.

Další články
Podnikání

Kam investovat své peníze? Přinášíme 5 akciových tipů pro rok 2017

Článek
Podnikání

Křetínský v Praze upíše miliardy a dál hraje riskantní hru

Miliardář vyplatí přátele z "rodiny J&T"
Článek
Podnikání

Největší finanční chyby, jakých se můžete dopustit, když vám je třicet

Těmto doporučením finančních poradců se vyplatí věnovat pozornost!
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.