Sekce: Podnikání

Skutečný podvod dnešní doby: Lži, které z vás udělají buď hloupé, nemocné, nebo chudé

Datum: 01. 05. 2015 12.00 / Autor: Tomáš Durčák
Máte stále pocit, že jste se v dnešní době stali obětí podvodu nějaké banky, vlády, pojišťovacího agenta nebo třeba motivačního řečníka? Ale kdeže. Pokud máte chuť být naštvaní na někoho, kdo vás tahá za nos, pak byste všichni svůj vztek měli směřovat zcela jiným směrem. Ty největší podvody se totiž dějí hned pod povrchem společnosti a co víc – všem nám připadají zcela normální, takže nemáme problém je přehlížet, jako by se vůbec nic zvláštního nedělo.
279

Viděli jste někdy nějakou kouzelnickou show? Trik je v tom zaměřit vaši pozornost na jednu konkrétní věc, zatímco za zády nebo v rukávech, kam nevidíte, se nenápadně odehrávají machinace, které vás nakonec mají přesvědčit o tom, že daný kouzelník je génius.

Nyní si vezměte 90 procent všech reklam, na které každý den narážíte. Snaží se vám prodat něco, co vám opravdu pomůže? Právě naopak. Máte si pořídit věci, které jsou špatné pro vaše zdraví, ruinují vaši snahu získat bohatství a ve výsledku jsou tak špatné i pro vaše štěstí. Proč nikdo neřeší, jak negativní dopad mají na životy lidí tyhle věci?

Kdo jsou největší podvodníci a proč jejich podvody nikoho nezajímají?

Když se dnes snažíte lidem nějakým způsobem pomáhat s jejich životním úspěchem a říkáte jim, aby četli, vzdělávali se, studovali významné a vlivné osobnosti, čas od času narazíte na člověka, který vás má instantně za podvodníka. Podle něj se snažíte prodávat nějaký podvodný produkt na rychlé zbohatnutí, který ale vůbec nefunguje.

A víte co – představme si situaci, kdy jste opravdu dali peníze za nějaký software, knihu nebo seminář, který vám měl přinést bohatství, ale opak byl pravdou. Možná jste si půjčili na zbytečně velký úrok. Je něco takového opravdu tím, co byste měli neustále řešit a kvůli čemu byste měli konstantně propadat vzteku?

Co třeba podívat se z okna ven na všechny ty fast foody. Co kdyby se milion lidí dnes zvedlo a řeklo: „My už tohle dál nechceme, zabíjí to nás, zabíjí to naše děti a zabíjí to naše rodiny.“ Co kdyby se zvedla miliarda? Četli jste ten odhad, podle kterého bude do roku 2030 celá polovina dětí na světě bojovat kvůli současné stravě s diabetem, nebo k němu budou mít výrazně nakročeno?  A místo toho máme raději řešit, jestli je čtení knih, snaha stát se podnikatelem, investorem nebo lepším člověkem nějakým podvodem?

Sám jsem jednu dobu každý den e-mailem dostával investiční doporučení a rady, které by někdo mohl považovat za něco zcela zbytečného, co má za cíl jen tahat z lidí prachy. Ale když jsem se za 2 měsíce na celou tu věc podíval, řekl jsem si: „Za ty peníze to stálo, vím něco nového, někam jsem se posunul.“ I kdyby teoreticky šlo o totálně špatná doporučení, pořád bych se necítil podvedený. Minimálně bych zjistil, jaký pohled na trhy je totálně špatný, nebo mi ani trochu nevyhovuje, což jako doživotní zkušenost určitě beru za přínos.

Nemáme čas řešit věci, které nám opravdu škodí, protože řešíme hlouposti

Představte si svět, kde by měl každý člověk ambici vzdělávat se místo sezení před televizí a sledování reklam na McDonald’s, Coca-Colu, KFC, Pepsi a další. Díky téhle masáž dnes každý tak akorát ví, že nejlepší je zajít si na snídani do fast foodu a k jídlu si dát vždy Colu, protože „je nejlepší“. Tohle není žádný ultimátní podvod, který je bezostyšně páchán na celé populaci?

Víte, co z velké části způsobuje všechny významné zdravotní problémy dnešní civilizace? Cukr. Tvrdí to vědci, jsou o tom dokumenty na National Geographic a jaký je dopad? Kde je společenská vlna nevole? Žaluje už někdo všechny ty velké společnosti? Bojkotují lidi tyhle způsoby stravování? Vůbec ne.

Takové společnosti jsou totiž mistry v magii. Dají vám svůj produkt přímo před obličej, aby byl tím jediným, co vidíte a co vás zajímá. Výsledkem je to, že lidé se obávají kompletně špatných a nerelevantních věcí. Zajímá je, kdo, kde, proč, jaký politik, jak, malé bezvýznamné skandály, s kým randi Kim Kardashian, co si zítra objednají ve fast foodu, kde nechali ležet svou oblíbenou sodu a bla bla bla. Na tuhle nízkou mentalitu lidí dnes probíhá jednoznačně ten největší útok a největší podvod. A je úspěšný, protože nikoho řešení nezajímá, nebo má pocit, že žádné neexistuje.

Nikoho nenapadne elementární řešení – nekupovat tyhle věci, aby výrobci neměli peníze na jejich propagaci. Místo toho se řeší údajní finanční podvodníci, špatní makléři, motivační řečníci a spisovatelé knih o osobním rozvoji. Opravdu je tohle největším problémem dnešní doby? Fakt, že se lidé snaží propagovat a prodávat vzdělávací produkty? Že se snaží dát lidem naději?

Tonny Robbins; Foto: Facebook

Samozřejmě, ne každému tyhle věci opravdu reálně k nějakému posunu pomohou. A tak vznikají euforické diskuze, kde naštvaní lidé, ze kterých se nestali přes noc boháči, kritizují a nadávají, že je někdo obyčejným podvodníkem. Asi jim ještě nikdo neřekl: „Vítejte v reálném světě, kde existuje konkurence a milion dalších problémů, na které vás žádná teorie na světě nepřipraví.“

Někteří lidé na to prostě nemají, ale raději bych žil ve světě, kde jsou hlavním trendem věci, které mají aspoň pozitivní potenciál. Co dobrého vám kdy přinese hamburger, pořádný kelímek sladkého pití s bublinkami a přesolené hranolky? Vůbec nic. Takže co třeba fakt, že olympijské hry jsou sponzorovány společností McDonald’s. Nikdo spotřebitelům nelže ani je neokrádá? Samozřejmě, že jsou ve velkém okrádáni, jen ne o peníze, ale o zdraví, takže to nikoho příliš nezajímá.

Motto dnešní doby: Peníze jsou důležitější než zdraví

Ví to vědci, ví to doktoři, ví to hromada dalších odborníků, jenže proč dělat osvětu, když máte smlouvy s farmaceutickými společnostmi? Až k vám začnou za pár let chodit všechny ty sotva třicetileté nemocné trosky, můžete je nadopovat drahými prášky, ze kterých máte provizi. Vidíte podvod a byznys s lidským zdravím? Většina z nás očividně stále ne.

Dnešní doba už nám tak výrazně vsugerovala pocit, že bez peněz se nedá v žádném případě přežít, že raději donekonečna řešíme všechny ty drobné podvody, které nás možná stály pár korun navíc, ale už nás vůbec nezajímá, že mezitím si za zbytek svých peněz kupujeme věci, které nám prokazatelně kradou zdraví a prokazatelně zkracují náš život. A nejde jenom o jídlo. Houfně si kupujeme levnou a trapnou zábavu nebo muziku, která degeneruje náš mozek a z nás ve výsledku dělá hlupáky. Tohle všechno je ovšem v očích společnosti v pořádku.

Nepomáhají k tomu dokonce ani vědecké důkazy, které ukazují, že pro lidské tělo existuje například prokazatelně zdravé jídlo. Nulový zájem. Problém, který si nikdo neuvědomuje, je ten, že bez ohledu na to, jaké máte vzdělání, jak jste bohatí, zda jste šťastní, jaký žijete společenský život nebo jestli jste úspěšní, vše je podmíněno zdravím. Ani peníze, ani štěstí a ani láska nemohou v životě fungovat, pokud nebudete mít zdraví. Bez zdraví máte nic.

Na závěr dva citáty k zamyšlení:

„Lidé, kteří se pořád v něčem rýpou, nejsou nikdy úspěšní.“

„Pokud sedíte v místnosti, hrajete poker a po 30 minutách nevíte, kdo z protihráčů je hlupákem, sami jste hlupákem.“

Další články
Lifestyle

Nemoc dnešní doby: Syndrom odkládaného života

Nekonečné AŽ
Článek
Lifestyle

Jaký je skutečný význam cvičení?

Článek
Podnikání

3 důvody, proč právě žijeme v nejlepší době lidské historie

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.