Sekce: Podnikání

Pět zavedených technologických společností, které letos slibují růst v řádech desítek procent

Datum: 02. 04. 2015 08.00 / Autor: Karin Szczyrbová
Úspěch a prosperitu firmy je možné vyjádřit mnoha způsoby, proto také existuje spousta žebříčků srovnávajících podniky podle různých kritérií, které pozorně sledují mimo jiné i investoři hledající si na trzích svého nového favorita. Jedním z těchto kritérií může být růst společnosti, respektive růst jejích tržeb. V oblasti moderních technologií by se mohlo zdát, že lídrem a nejvíce rostoucím podnikem je ikonický Apple. Odpovídá tomu i oblíbenost jeho akcií. Ve skutečnosti však tuto společnost předčí minimálně těchto pět následujících firem.
Rostoucí technologické společnosti

Technologie v současnosti hýbou světem a jednotlivé technologické společnosti se přímo předhání v tom, která z nich dosáhne vyšších tržeb, výnosů a také poroste větším a rychlejším tempem než konkurence. Pro srovnávání si často tyto již zavedené a známé firmy, jejichž akcie se dokonce staly součástí prestižního indexu S&P 500, vybírají společnost Apple, jejíž hodnota již dávno přesáhla rekordních 700 miliard dolarů.

Překonat hranici jednoho bilionu dolarů, tedy tisíc miliard, je podle názoru analytiků pro společnost Apple pouze otázkou času. Její růst se totiž zpomaluje – z 66 procent ve fiskálním roce 2011 na loňských 7 procent. Avšak již letos by mohl tento technologický kolos zaznamenat vzhledem ke své velikosti skutečně skvělý výsledek v podobě patnáctiprocentního nárůstu tržeb.

V technologické branži se ale pohybují i další společnosti, které pravděpodobně budou moci firmu Apple a její letošní výsledky s přehledem zastínit, jelikož dosáhnou nárůstu tržeb, který se pohybuje v řádech desítek procent. Můžeme se tedy shodnout na tom, že pro investora v technologickém segmentu je držení akcií Apple rozhodně velmi nadějnou spekulací. Co si ale do portfolia přidat vedle Applu?

Skyworks Solutions upevňuje svou pozici

Společnost Skyworks Solutions se, jak se zdá, pohybuje ve všech správných oblastech Internetu a mobilních plateb. Nejenže se zabývá internetovým připojením nebo „Internetem věcí“, ale zejména zmíněnému Applu dodává polovodičové součástky. I z tohoto důvodu může těžit z jeho úspěchů.

Cena akcií této společnosti se za poslední rok téměř ztrojnásobila, ze zhruba 35 dolarů na přibližně 100 dolarů. Tržby společnosti by měly podle odhadů v prvním kvartálu letošního roku narůst meziročně o celou polovinu. Za celý letošní rok by pak firma, respektive její tržby, měly podle střízlivých odhadů vzrůst minimálně o 29 procent.

Kamery GoPro jsou hitem

Chytré mobilní telefony, tablety a jejich kamery jsou sice na trhu již stálicí a je možné očekávat, že se budou dobře prodávat i v letošním roce, avšak nositelné kamery společnosti GoPro, kterou před 13 lety založil Nick Woodman, se staly v poslední době skutečným hitem. Dnes již tyto kamery s vysokým rozlišením a jiným přídavným zařízení nevyužívají jen milovníci extrémních sportů, ale také běžní spotřebitelé. Analytici proto předvídají, že společnost GoPro, jejíž hodnota dnes převyšuje 5 miliard dolarů, letos poroste o 24 procent.

Nick Woodman a kamery společnosti GoPro

Netflix zaznamenává úspěchy se svou televizí

Další technologickou společností, která by si letos mohla připsat téměř čtvrtinový růst, přesněji 23 procent, je Netflix. Tato firma, jejíž hodnota dosahuje téměř 25 miliard dolarů, provozuje internetovou televizní síť, která svým divákům nabízí ke zhlédnutí mimo jiné i celé řady oblíbených seriálů, jako je například House of Cards. Přestože výsledky společnosti, pokud jde o domovské Spojené státy americké, nevyznívají příliš pozitivně, je tato firma stále jedničkou na trhu streamovaných videí. A její mezinárodní expanze (nejpozději v roce 2017 by se měla objevit i v České republice) jí pak přináší nejenom nové předplatitele, ale také vidinu letošních vysokých tržeb a dalšího růstu v řádu desítek procent.       

Amazon má stále co nabídnout

Žádná společnost nemůže neustále růst závratným tempem, a proto se ani zavedenému internetovému obchodníkovi, jakým je Amazon, nevyhnul v posledních letech pokles jak růstu, tak i prodejů. Ještě před čtyřmi lety se mohla společnost pochlubit růstem tržeb ve výši 40,6 procenta. O dva roky později to bylo jen necelých 22 procent. Letos je možné od tohoto obchodníka se 100 miliardovým tržbami očekávat růst ve výši zhruba 18 procent.

Jeff Bezos, zakladatel společnosti Amazon

Google těží i ze svého Androidu

Společnost Google a její systém Android jsou pro jejího velkého rivala - firmu Apple v poslední době trnem v oku. Tento systém totiž obsadil část trhu s chytrými telefony a tablety. Google a jeho hodnota díky tomu může velmi rychle narůstat. Navzdory tomu, že tato společnost investuje do mnoha různých a dokonce i technologicky náročných projektů, analytici jí předpovídají letošní růst o minimálně 18 procent, přičemž hodnota společnosti je dnes zhruba 374 miliard dolarů a cena akcií se pohybuje kolem 550 dolarů.

Další články
Investování

Komentář odborníka: Konec intervencí ČNB? Okamžité posílení koruny v řádech desítek procent nečekám

Komentář Aleše Vávry, portfolio manažera Metatron Capital
Článek
Investování

Toto jsou podhodnocené akcie, na kterých vyděláte

Kupujte, dokud jsou na dně
Článek
Podnikání

Nejhodnotnější značky světa: Apple se vrací do čela žebříčku BrandZ, čínské značky rostou o tisíc procent

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.