Sekce: Podnikání

Nepravdivé mýty, kterým věří dnešní mladí lidé

Datum: 24. 03. 2015 08.00 / Autor: Pavel Ungr
O mladých lidech se často s kapkou závisti říká, že mají celý život před sebou. Jenže start do něj není tak úplně bezvýznamný. Přichází zodpovědnost za vaše kroky, osamostatnění se a především rozhodnutí o tom, kým chcete v životě být a co budete skutečně dělat. Není to jednoduché období, i když ho možná mladí právě díky svému stáří berou tak trochu bezstarostně. Dovolte mi se s vámi podělit o mé zkušenosti a především rady, které jsem od úspěšných lidí dostal. V tomto případě totiž kopeme za stejný tým.
m-ross-suits

Právě jste rozjeli první byznys nebo dokončili školu a začíná váš život běžného (ale neobyčejného) dospělého. Postavili jste se na vlastní nohy a máte nové povinnosti. Máte-li vysoké ambice, je extrémně důležité, abyste se vyhnuli těm největším chybám, které dnešní dvacátníci dělají. Zde jsou ony mýty, které mezi vás a úspěch staví širokou betonovou zeď. Zbořte ji.

Neúspěch je to nejhorší, co nás může potkat

Je omyl myslet si, že nám celý svět leží u nohou. Neexistuje proto důvod zbytečné kropit slzami případnou první výpověď, kterou dostanete. Zpětně považuji svůj první nedobrovolně ukončený pracovní poměr dokonce za více než prospěšný. Hned příští ráno jsem si totiž uvědomil, že jeden neúspěch nic neznamená, ba naopak, můžu se z něj poučit. Můj bankovní účet měl sice jiný názor, ale dlouhodobě z toho i on profituje. Když totiž dostanete padáka a nejste úplný ignorant, vždycky si můžete férově říct, co jste dělali špatně a pro příště se toho vyvarovat. Já jsem se naučil rozpoznat, jaká spolupráce může být úspěšná a u které se naopak ani nemá cenu snažit.

Mladý člověk zdraví řešit nemusí

Zřejmě nežijete úplně spořádaný život podle jasných pravidel, ostatně každý je v mládí tak trochu bohém. Jenže právě v tomto období je nejlepší čas zažít si alespoň základní rutinu. Mám na mysli hlavně smysluplné stravovací návyky a pravidelný pohyb. Když tohle totiž zvládnete, pravděpodobně v tom budete pokračovat celý život, což je jenom žádoucí. Být mladý a mít organismus v nejlepších letech sice na první pohled dovoluje zátěž, jakou je kouření, nekvalitní jídlo neb hektolitry alkoholu, jenže jestli si myslíte, že bude v takovém případě jednoduché se po několika letech snadno vrátit do původní formy a být „zdravější“, tak se pletete.

Přejít i na nějaký normální inteligentní životní styl není vůbec jednoduché, a čím déle je člověk vůči svému zdraví lhostejný, tím déle mu pak trvá dostat se zpět i do pouhého normálu. Na slova jako „fit“ a „vypracovaný“ může na pár let zapomenout. Mladé tělo zde má drobnou výhodu, protože je pružnější a zpravidla disponuje i lepším metabolismem, což jakoukoliv snahu vypadat a cítit se lépe jenom usnadňuje. Nepracovat na své fyzičce a zdraví v tomto věku tak vlastně nedává vůbec žádný smysl.  

Jedničkáři to vždy dotáhnou nejdál

Doma mi říkali: „Buď hodný na jedničkáře, jednou pro jednoho možná budeš pracovat.“ Přesto jsem s klidným svědomím patřil mezi trojkaře a věděl jsem proč. Být úspěšný student totiž v žádném případě není zárukou úspěchu i v podnikatelské nebo profesní sféře. Zjistí to každý ve chvíli, kdy na prvním pracovním pohovoru vysype na stůl kýbl svých jedniček, diplomů a dalších školských lejster jen proto, aby zjistil, že nic z toho nikoho vůbec nezajímá.

Ve skutečnosti jsou to právě ti nejlepší studenti, kteří občas musejí polykat hořkost, když na třídním srazu po deseti letech vidí, kam to dotáhnul ten největší „flákač“ z celé třídy, který domácí úkoly opisoval vždy na podlaze před učebnou. Někteří mají dokonce pocit, že je to nespravedlivé, protože někdo, kdo ve škole nebyl premiant, přece logicky nemůže uspět. V realitě jsou to totiž mnohdy spíš přemýšliví podnikatele, kdo zaměstnává pilné jedničkáře.

S každým musíme být zadobře

Máte nepřátele? Prostě někoho, koho nemůžete cítit ani přes roušku? Je to normální, protože mezi všemi těmi osobami, které znáte, prostě musí být někdo, kdo vám nesedí a vlastně je to tak dobře. Představa, že si s každým rozumíte, je totiž mylná a sami si ji nalháváte. Raději čas věnovaný tomu, abyste byli se všemi zadobře, využijte více produktivně a třeba se učte cizí jazyk. Anebo si nějakého toho „soka“ najděte. Aspoň zjistíte, jak fungují podlé mezilidské konflikty, protože život ani byznys nejsou vždy jen zalité sluncem.

Doporučuji se s osobou, kterou nemusíte, ale stejně se ji nevyhnete, domluvit na určitých pravidlech, jak spolu budete moct pracovat a vůbec existovat vedle sebe, pokud je to z nějakého důvodu nevyhnutelné. Vždy jde o rozumnější a vyspělejší řešení, než jaký představují pomluvy, naschvály a zbytečně dusná atmosféra. Z vlastní zkušenosti vím, že metoda upřímnosti v tomto případě funguje docela dobře a kdo ví, třeba po určitém čase, až se obrousí hroty a zmizí vzájemná zášť, spolu najdete společnou řeč. I to se stává.   

Utíkat od problémů je řešení

Po škole jsem chtěl změnit život a utéct od toho, co mě trápí. Ostatně změna prostředí jednou za čas neuškodí, a když je k tomu vhodná příležitost, proč toho nevyužít. Pokud takový krok ale uděláte proto, že si myslíte, že pak budete šťastnější, pravděpodobně se pletete. Útěk samotný totiž není řešením. Problémy pouze necháte za sebou, ale nevyřešíte je. Stále tam budou. A navíc si vytvoříte nové, jelikož změna prostředí neznamená, že vám všechno nové sedne a vy se perfektně přizpůsobíte. Nebudete proto o nic šťastnější než před tím. Postavte se raději nejdříve případným problémům čelem a pak místo nějakého útěku vyrazte s čistým štítem i svědomím za novými zkušenostmi.  

Další články
Podnikání

10 věcí, které dělejte ve 20, abyste ve 30 byli milionáři

Na co se zaměřit pro dosažení úspěchu (1.díl)
Článek
Podnikání

10 věcí, které dělejte ve 20, abyste ve 30 byli milionáři (2. díl)

Na co se zaměřit pro dosažení úspěchu
Článek
Podnikání

Nebojte se chyb, i Google je dělá. Toto jsou tři největší přešlapy technologického giganta

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.