Sekce: Podnikání

Kdy bude mít svět prvního dolarového bilionáře?

Magická hranice stále na hony vzdálena
Datum: 15. 09. 2016 09.00 / Autor: Pavel Ungr
Umíte si představit, kolik je bilion dolarů? Nebo spíše, co vše byste si za něj mohli koupit? Tuto sumu s dvanácti nulami byste například utráceli 2 739 let při výdajích milion dolarů denně, nebo byste mohli dát 140 dolarů každému obyvateli naší planety. Proč o tom píšu? Podle odhadů švýcarských finančníků ze Suisse Group bude prý do 60 let na Zemi elitní skupinka takových superboháčů.
bilion-dolaru

Jen pro představu, nejbohatším člověkem světa je (pokud pomineme údajných 200 miliard Vladimíra Putina) Bill Gates, který má v současnosti zámý majetek v hodnotě zhruba 80 miliard dolarů. To je pouhých 8 procent z jednoho bilionu dolarů a do této sumy mu stále chybí 920 miliard dolarů.

Pohled do historie

Pokud připočteme inflaci, historie nám předloží několik postav bohatších, než je v současnosti zakladatel Microsoftu. Nejbohatší člověk žil ve třináctém století a byl jím africký král Mansa Musa. Právě on se nejvíce přiblížil oné bilionové hranici, když se po započtení obří inflace jeho majetek zpětně odhaduje na 400 miliard dolarů. Druhým nejbohatším člověkem historie byl John D. Rockefeller, který zemřel před zhruba osmdesáti lety a měl majetek v hodnotě dnešních 340 miliard dolarů. Stále na hony daleko od magického bilionu. Takže ani africký král, ani pravděpodobně nejúspěšnější podnikatel všech dob, kteří si užili období v podstatě neomezené a málo regulované moci, by nedali dohromady ten pomyslný bilion. Kdo by to tedy mohl zvládnout??

Pojďme na to matematicky. Abychom se dostali k bilionu dolarů, museli bychom zkombinovat majetky více než dvou desítek nejbohatších lidí planety. Pokud bychom k tomu přidali i jmění dalším 18 000 dolarových miliardářů na světě, dostali bychom se zhruba na 6 bilionů dolarů. Může se ale k šestině tohoto jmění propracovat v dnešním světě jeden jediný člověk?

gates

Jak již v článku zaznělo, údajně ano a stane se to dokonce relativně brzy. Podle reportu švýcarské investiční banky Credit Suisse bude mít nejpozději za 60 let lidstvo dokonce 11 dolarových bilionářů. Jak k tomuto relativně přesnému odhadu banka došla? Jednoduše počítá s tím, že rychlost vývoje rozdělování světového bohatství bude pokračovat tak jako nyní a z bohatších se tedy budou stávat stále bohatší.

Z milionářů miliardáři a z miliardářů, v ojedinělých případech, dolaroví bilionáři. Pětinu světové populace budou v té době údajně navíc tvořit dolaroví milionáři. Takovým poměrem se dnes může pochlubit jen Monako nebo Dubaj. Fakt, že bude po světě chodit více bohatších ale zákonitě znamená, že bude existovat i více chudých. Proto tento scénář může vzbuzovat obavy o tom, že se společnost rozdělí pouze na bohaté a chudé, přičemž střední třída úplně zmizí. Už nyní 85 nejbohatších lidí vlastní dohromady větší bohatství než zbytek planety.

Kdo by mohl být budoucím bilionářem?

Je zřejmé, že jim nebude nikdo, kdo vynalezne nový typ propisky nebo bude dělat nejlepší hamburgery na světě. Zafilozofujme si. Bill Gates  se výrazně zasloužil o to, že dnes už bez osobního počítače nedáme ani ránu. Rockefeller svého času dokázal celou planetu účinit závislou na fosilních palivech a jejich zdrojích. Africký král Mansa Musa zase kontroloval světové dodávky zlata a koření v době, kdy se začal mezikontinentální obchod s vzácnými komoditami poprvé rozjíždět ve velkém a v Evropě rostla chuť tyto vzácnosti ve velkém nakupovat.

Člověk, který se stane prvním bilionářem lidské historie,  tedy bude pravděpodobně muset vlastnit buď globálně žádané surovinové zdroje nevyčíslitelné hodnoty, nebo vyvinout technologii, která by naprosto změnila život na planetě Zemi.

Může to být někdo, kdo nás definitivně zbaví závislosti na fosilních palivech, které pomalu ale jistě docházejí, nebo naopak někdo, kdo nalezne nové zdroje například ve vesmíru. Další možností je objevení nového zdroje energie, který bude levnější a ekologicky čistější než ropa. Vhodný nástupce ropy by se rovněž mohl nacházet někde za hranicemi zemské atmosféry.

http://www.21stcentech.com/wp-content/uploads/2014/07/Asteroid-mining.jpg

Že cesta k magickému bilionu pravděpodobně povede přes dobývání vesmíru, si myslí i několik podnikatelů. Hned několik investorů a podnikatelů si dnes myslí, že příštím nejbohatším člověkem na planetě bude ten, komu se jako prvnímu podaří začít efektivně využívat surovinové zdroje na asteroidech a dopravovat cenné či již vytěžené suroviny na Zemi.

Představte si svět bez ropy, kterému však bude ropu dodávat nějaký vesmírný ropný magnát. To samé může platit pro zemní plyn, barevné kovy nebo jiné cenné suroviny. Přesně někdo takový by se podle odhadů mnohých mohl v příštích dekádách stát prvním, kdo okusí, jaké to je vlastnit bilion dolarů.

Směrem vzhůru už dnes své aktivity plánuje například majitel automobilky Tesla a miliardář Elon Musk se svou firmou SpaceX. Ta chce například pokrýt celou naši planetu „vesmírným internetem“, umožnit lidem komerčně cestovat na Měsíc a v dlouhodobém horizontu i pomoci dobýt planetu Mars.

Další články
Lifestyle

Netradiční koníčky slavných podnikatelů

Článek
Podnikání

Muskova SpaceX přepisuje historii. Raketa Falcon 9 přistála na plošině v moři

Další milník v levnějším letání do vesmíru pokořen.
Článek
Podnikání

John D. Rockefeller: 4 překážky, které z něj udělaly boháče

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.