Sekce: Podnikání

Jack Welch: Šest pravidel nejúspěšnějšího manažera

Datum: 17. 09. 2014 19.00 / Autor: Petra Zlámalová
Vystudovaný chemický inženýr je díky svému dlouholetému působení ve firmě General Electric považován za největšího manažera dvacátého století.

Dnes Jacka Welche všichni znají jako prototyp lídra – skutečného „pana ředitele“. Myslíte, že se jako ředitel narodil? Ani náhodou – do nejvyšší pozice se vypracoval pěkně od píky. Nicméně díky nespornému talentu byl jeho vzestup velmi rychlý.

Nespokojenost mladého technika

Vystudoval chemické inženýrství a jako absolvent nastoupil do firmy General Electric - nadnárodní firmy, kterou spoluzaložil Thomas A. Edison (nyní se pohybuje na nejrůznějších trzích – zabývá se výrobou a distribucí elektřiny, financemi, výrobou materiálů, plastu ale své postavení má také v médiích). Původně jako technik do divize plastů. Jeho plat nebyl nijak závratný – bylo to pár tisíc dolarů ročně.
 
Protože byl nespokojen s výdělkem, ale i s prostředím ve firmě, rozhodl se, že skončí. Jeho tehdejší přímý nadřízený si však všiml Jackových schopností, a proto ho přemluvil, aby ve firmě zůstal – což bylo pro další vývoj General Electric klíčové.

Cesta nahoru

První krok k úspěchu nastal, když Jack Welch úspěšně přispěl k vývoji nového typu plastu. Díky tomu byl později povýšen na generálního ředitele výroby. Na tomto postu už měl možnost osvědčit svůj manažerský talent a díky mimořádným výsledkům stoupal v managementu GE stále do vyšších pozic tak dlouho, až se dostal úplně na vrchol: Stal se výkonným ředitelem a předsedou správní rady GE.

"Ve firmě se mu říkalo výstižně: Atomový Jack"

Po nástupu do nejvyšší funkce se mohl naplno pustit do realizace svých vizí. A začal z gruntu – radikální přestavbou celé firmy. Po Welchově nástupu do funkce generálního ředitele například klesl počet zaměstnanců přibližně o sto tisíc - aby mohl firmu posunout kupředu, navýšit zisky a později nabrat schopných zaměstnanců ještě více.
 
Jack byl zastáncem zásady dělat nezbytné změny raději dříve nežli později. Nebál se jasně formulovat své vize a přesvědčovat o nich své kolegy. V čele společnosti byl dvacet let (1981-2001), za tu dobu stihl hodnotu firmy navýšit na více než dvacetinásobek. Na pozici generálního ředitele GE se Welch udržel tak dlouho, že to bylo vůbec nejdelší funkční období v historii firmy. Magazínem Fortune byl v roce 1999 vyhlášen manažerem století.

Recept na úspěch podle Jacka Welche

Jakých je šest zásad kterými by se podle Jacka Welche měl řídit úspěšný manažer?

1. Začněte řídit svůj osud, nebo to za vás udělá někdo jiný.
 
2. Vnímejte realitu takovou, jaká je – ne takovou, jaká byla nebo jakou byste ji rádi viděli.
 
3. Buďte ke všem upřímní.
 
4. Neřiďte, VEĎTE!
 
5. Ke změnám přistupujte dříve, než musíte.
 
6. Pokud nemáte konkurenční výhodu, nekonkurujte.

Další články
Podnikání

Miliardář Jack Ma a 5 rad, které vám v podnikání otevřou oči

Moudrá slova vizionáře
Článek
Podnikání

Skutečný příběh o nesmyslné, slepé honbě za kariérou a úspěchem za cenu života

Článek
Podnikání

25 výroků Thomase Edisona, které z vás dostanou to nejlepší

Citáty muže, který změnil svět
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.