Sekce: Podnikání

Co ještě nevíte o dolarových miliardářích. Kolik drží nejbohatší lidé světa v hotovosti?

Datum: 11. 02. 2015 08.00 / Autor: Karin Szczyrbová
Životy milionářů a miliardářů jsou nejenom inspirující, ale také velmi pozorně sledované. Knižní vydání životopisů mediálně známých bohatých osob se na pultech velmi dlouho neohřejí a bulvární zprávy o soukromí miliardářů patří k těm nejčtenějším. I přesto však existují detaily a zajímavosti, které jste zatím o nejbohatších lidech světa nevěděli.
Pixmac000078584041

Shromažďováním informací a zajímavostí o nejbohatších lidech světa se každoročně zabývá společnost Wealth-X a banka UBS. Podle jejich nejnovější zprávy žije na světě celkem 211.275 lidí, jejichž bohatství má hodnotu větší než 30 milionů amerických dolarů.

Dohromady tito lidé disponují čistým jměním ve výši 29,7 bilionů amerických dolarů, což při současném kurzu zhruba 24,5 CZK/USD představuje téměř 730 bilionů korun. Pro představu – pokud bychom vycházeli ze státního rozpočtu České republiky pro rok 2015 a vzali v úvahu pouze jeho plánované výdaje ve výši 1,2 bilionů korun, pak by majetek nejbohatších lidí vystačil pokrýt výdaje českého státního rozpočtu po dobu příštích více než 600 let!

Dolarových miliardářů je však podstatně méně než milionářů. Dolarovým miliardářem je totiž pouze jeden člověk ze tří milionů lidí. V loňském roce bylo na celém světě 2 325 dolarových miliardářů, což představuje nárůst o 155 osob oproti roku 2013.  Jde zároveň o rekordní počet, jaký byl doposud v historii zaznamenán. Majetek těchto miliardářů vzrostl loni na 7,3 bilionů dolarů (téměř 180 bilionů korun). Díky tomu kontrolují tito lidé zhruba 4 procenta celosvětového bohatství. Podle odhadů by mohl v roce 2020 počet dolarových miliardářů dosáhnout čísla 3.800. 

Podívejme se nyní na některé další zajímavosti:

- Z teritoriálního hlediska žije nejvíce dolarových miliardářů v Evropě (775 osob, jejich majetek má hodnotu 2,375 miliardy dolarů). Následuje severní Amerika (609 osob) a Asie (560 osob). Nejmenší koncentrace dolarových miliardářů je v Pacifiku (34 osob) a v Africe (40 osob).

- Z pohledu jednotlivých zemí je možné najít nejvíce dolarových miliardářů ve Spojených státech amerických (571 osob) a pokud jde o města, pak v New Yorku (103 osob).

- Traduje se, že miliardáři svůj majetek většinou dědí. Ve skutečnosti však dědí pouhých 19 procent miliardářů. Naopak za bohatstvím pětapadesáti procent dolarových miliardářů stojí jejich vlastní práce a píle a ke svému majetku se vypracovali sami.

- Pokud jde o vzdělání, pak se rovných 35 procent dolarových miliardářů nemůže pochlubit diplomem ani titulem z vysoké školy.

- S rostoucí hodnotou majetku výrazně klesá počet osob, které tímto majetkem disponují. Zatímco bohatství v hodnotě 1 – 2 miliardy dolarů vlastní celkem 1.316 osob, jměním v hodnotě 25 – 50 miliard dolarů se může pochlubit jen 16 lidí. A nejbohatší lidé na světě (hodnota jejich bohatství přesahuje 50 miliard dolarů) jsou jenom čtyři!

- Dolaroví miliardáři drží v průměru 600 milionů dolarů v hotovosti, což je více než například hrubý domácí produkt Dominiky - ostrovního státu ležícího v Karibiku.

- Na filantropii vydávají dolaroví miliardáři průměrně více než 100 milionů dolarů, což je více než hodnota jejich nemovitostí.

- Tito miliardáři si vytváří svou vlastní širokou „sociální síť“, kdy zpravidla 3 z jejich kontaktů se řadí taktéž k miliardářům.

- Stát se dolarovým miliardářem trvá v průměru 45 let. Většina z těchto osob (skoro tři čtvrtiny) je ve věku 45 – 74 let, nejvíce (26,8 procenta) je pak ve věku 55 – 64 let.

Další články
Podnikání

Američanům stačí pro pocit štěstí 80 tisíc dolarů ročně, obyvatelům Dubaje 276 tisíc. A kolik by stačilo Vám?

Článek
Podnikání

Nejbohatší rodinný klan na světě: Cargill – MacMillan a jejich zemědělské impérium

Článek
Podnikání

Nejbohatší lidé světa

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.