Sekce: Podnikání

Česká armáda na nákupech

Datum: 21. 11. 2014 08.30 / Autor: Pavel Ungr
Armáda po několika letech plných škrtů více peněz na nákupy. Ráda by získala středně velký letoun, který by dokázal do vzdálených zemí dopravit nejen vojáky, ale také jejich těžkou techniku. Informovaly o tom Hospodářské noviny.
Martin Stropnický

Armáda má po několika letech plných škrtů opět více peněz na nákupy. Ráda by získala středně velký letoun, který by dokázal do vzdálených zemí dopravit nejen vojáky, ale také jejich těžkou techniku. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

 

"Chceme armádu mobilní, rychle nasaditelnou ve světě. Jsme si tam schopni přepravit alespoň nějaké kontejnery? Nejsme," řekl ministr obrany Martin Stropnický. Česká armáda se nyní proto rozmýšlí, zda koupí jeden či dva letouny typově odpovídající například Lockheedu C-130 Hercules. Jeden stroj by měl přijít na zhruba 1,5 miliardy korun. O dalších deset let, tedy do roku 2027, se také prodlouží pronájem čtrnácti švédských stíhaček JAS-39 Gripen. Česko za to zaplatí přes 21 miliard.

 

Příští rok na jaře se také vypíše soutěž na nákup dvanácti nových bitevních vrtulníků, které nahradí ruské Mi-24. Výroba nástupců zabere zhruba dva roky. Minimální cena za kus bude zhruba 350 milionů korun. Při výběru budou hrát roli nejen technické parametry, ale také ty strategické. Armáda má také zájem o dalších 30 obrněných vozů Pandur, v roce 2007 při pořízení 107 strojů se totiž nepamatovalo na transportéry pro velitele a spojovací auta.

 

Rozpočet na obranu byl letos 42 miliard korun, příští rok má být o tři miliardy vyšší a růst má i v dalších letech.  Do roku 2020 má dosahovat až na 1,4 procenta HDP Česka.  Podle zástupců armády bude na obměnu technického zázemí vojska v dalších deseti letech potřeba 100 miliard korun

Další články
Podnikání

Česká armáda chce obnovit letectvo. Kromě vrtulníků i letadla Embraer

Článek
Lifestyle

Šest pravidel boje s kolegou provokatérem: Bránit se, útočit, či ignorovat?

Článek
Podnikání

Křetínský opět na nákupech, nyní chce polské cargo CTL

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.