Sekce: Podnikání

Máme už dost „nákupáků“? Jejich výstavba zpomaluje

Datum: 21. 10. 2014 09.33 / Autor: Pavel Ungr
Kvůli vysoké hustotě obchodních center a nákupních parků v Česku developeři silně omezili jejich výstavbu. To se výrazně projevilo na letošním očekávaném přírůstku nových obchodních ploch, který je nejnižší od konce devadesátých let. Informoval o tom dení
Quadrio Praha

Kvůli vysoké hustotě obchodních center a nákupních parků v Česku developeři silně omezili jejich výstavbu. To se výrazně projevilo na letošním očekávaném přírůstku nových obchodních ploch, který je nejnižší od konce devadesátých let. Informoval o tom deník E15.

 

Za celý rok vznikne v Česku více než 85 tisíc metrů čtverečních moderních obchodních ploch, což bude znamenat meziroční propad o 52 procent. Během třetího čtvrtletí v tuzemsku dokonce nevznikl žádný významný projekt. Vyplývá z analýzy společnosti DTZ, podle které letošní statistiky zachrání až nákupní centrum Frýda ve Frýdku-Místku a centrum Quadrio, jehož otevření je na spadnutí v Praze u Národní třídy.

 

„Zpomalení výstavby je odrazem vysoké saturace českého maloobchodního trhu,“ uvedla pro E15 Lenka Šindelářová, šéfka výzkumu trhu v DTZ. V některých místech se to už podle ní projevuje tlakem na snižování nájemného.

 

V příštím roce by však developeři měli být aktivnější, očekává se, že vybudují až 114 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch. Na tisíc obyvatel České republiky v současnosti připadá 318 metrů čtverečních maloobchodních ploch. Ve městech typu Olomouce či Liberce je ovšem na tisícovku místních téměř 1500 čtverečních metrů obchodních center a nákupních parků.

Další články
Podnikání

Vítek otevřel nový „nákupák“ Quadrio

Článek
Podnikání

Realitní obchod roku? Prodej Palladia je na spadnutí

Článek
Podnikání

Přemýšlíte o přesunu do daňového ráje? Máme pro vás pár rad

Recepty na stěhování do daňového ráje
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.