Sekce: Podnikání

Máme už dost „nákupáků“? Jejich výstavba zpomaluje

Datum: 21.10.2014 09:33 / Autor: Pavel Ungr
Kvůli vysoké hustotě obchodních center a nákupních parků v Česku developeři silně omezili jejich výstavbu. To se výrazně projevilo na letošním očekávaném přírůstku nových obchodních ploch, který je nejnižší od konce devadesátých let. Informoval o tom dení
Quadrio Praha

Kvůli vysoké hustotě obchodních center a nákupních parků v Česku developeři silně omezili jejich výstavbu. To se výrazně projevilo na letošním očekávaném přírůstku nových obchodních ploch, který je nejnižší od konce devadesátých let. Informoval o tom deník E15.

 

Za celý rok vznikne v Česku více než 85 tisíc metrů čtverečních moderních obchodních ploch, což bude znamenat meziroční propad o 52 procent. Během třetího čtvrtletí v tuzemsku dokonce nevznikl žádný významný projekt. Vyplývá z analýzy společnosti DTZ, podle které letošní statistiky zachrání až nákupní centrum Frýda ve Frýdku-Místku a centrum Quadrio, jehož otevření je na spadnutí v Praze u Národní třídy.

 

„Zpomalení výstavby je odrazem vysoké saturace českého maloobchodního trhu,“ uvedla pro E15 Lenka Šindelářová, šéfka výzkumu trhu v DTZ. V některých místech se to už podle ní projevuje tlakem na snižování nájemného.

 

V příštím roce by však developeři měli být aktivnější, očekává se, že vybudují až 114 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch. Na tisíc obyvatel České republiky v současnosti připadá 318 metrů čtverečních maloobchodních ploch. Ve městech typu Olomouce či Liberce je ovšem na tisícovku místních téměř 1500 čtverečních metrů obchodních center a nákupních parků.

Další články

Vítek otevřel nový „nákupák“ Quadrio

Článek

Realitní obchod roku? Prodej Palladia je na spadnutí

Článek

Přemýšlíte o přesunu do daňového ráje? Máme pro vás pár rad

Recepty na stěhování do daňového ráje
Článek

Chcete každé ráno pořádnou dávku inspirace?

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se již k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.