Sekce: Podnikání

Poznámka: Horká židle šéfa tuzemských silnic a dálnic

Datum: 30. 07. 2014 14.45 / Autor: František Prokop
Vypadá to tak, že statistici zabývající se pracovní životností šéfů státních úřadů budou muset předělávat svoje statistiky.

Vypadá to tak, že statistici zabývající se pracovní životností šéfů státních úřadů budou muset předělávat svoje statistiky.

 

Doposud byla za místo s největší fluktuací považována pozice ministra zdravotnictví, ale v poslední době jí zdatně šlape na paty post generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic. Skoro by se chtělo napsat, že nezbytnou pracovní pomůckou dotyčného šéfa by měla být izolační vrstva pod sedací části těla, tak je tato židle žhavá.

 

Včerejší dost nečekaná rezignace šéfa Ředitelství silnic a dálnic Jana Kubiše je už několikátou na tomto postu v průběhu posledního roku. A nejen jeho. Organizace vzniklá v roce 1997 již má ve svém čele třináctou osobu, ať už oficiální nebo pověřenou. A k další změně dojde za několik měsíců po skončení dalšího výběrového řízení.

 

Podívejme se jen na posledních několik málo let. Poslední jakousí „stálicí“ na této pozici byl David Čermák od května 2012 do října 2013. Pak to již šlo ráz na ráz. Pavel Kočica (říjen 2013 až únor 2014) se stihl nejvýrazněji zapsat do povědomí dvojnásobně předraženou rekonstrukcí mostu v Brně. Jiří Mayer (únor až březen 2014), opět pouze pověřená přechodová epizoda. A nyní Jan Kubiš vydržel pouhé čtyři měsíce. A aby nebylo všem hrůzám konec, každý z nových šéfů měnil spoustu dalších lidí ve vedení. Že to má katastrofální dopady na fungování instituce, skákání ode zdi ke zdi je vcelku nabíledni. A přitom jde zde kromě jiného o obrovské peníze z evropských fondů. Dá se pak divit, že s čerpáním těchto peněz jsou tak obrovské potíže? Než noví lidé vniknou do problematiky, už aby si balili kufry. Anebo rychle najdou cestičky k přesunům peněz do svých či spřátelených kapes. Naštěstí protikorupční policie už tuto adresu z minulosti dostatečně zná, takže sem trefí dobře.

 

Takže co asi bude nyní? Znovu pouze pověřená ředitelka, která bude nejspíše opět jen udržovat chod firmy, a čekání na nového šéfa. Kdo jím bude, je ve hvězdách. Pravděpodobně opět vymění spoustu lidí kolem sebe. Snad to bude alespoň odborník z oboru a dokáže se rychle zorientovat. Doufejme, že žádoucím směrem. Kdo by se ale měl nad stavem důkladně zamyslet, je nadřízený ministr dopravy Antonín Prachař. A vybírat opravdu důkladně. Různých přehmatů už tady bylo docela dost.

Další články
Podnikání

Jak vypadá nejprodávanější židle na světě?

Článek
Podnikání

Skončil šéfredaktor HN, nového šéfa má Vodafone

Článek
Podnikání

Ideál správného šéfa: Kamarád nebo vzteklý pes?

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.