Sekce: Podnikání

Pobídka za půl miliardy zpečetěna: Hyundai Mobis míří do Ostravy

Datum: 29. 07. 2014 15.12 / Autor: Roman Peterka
Premiér Bohuslav Sobotka dnes podepsal smlouvu s jihokorejskou společností Hyundai Mobis. Za korejskou stranu podepisoval dokument prezident společnosti Myung Chul Chung. Obří investice za miliardy mohutně podpořená investičními pobídkami ze strany českéh

Premiér Bohuslav Sobotka dnes podepsal smlouvu s jihokorejskou společností Hyundai Mobis. Za korejskou stranu podepisoval dokument prezident společnosti Myung Chul Chung. Obří investice za miliardy mohutně podpořená investičními pobídkami ze strany českého státu je tak zpečetěna.

 

Hyundai Mobis je klíčovým dodavatelem firmy Hyundai Motors, s Hyundai Motors je navíc majetkově provázaná. Společnost byla založena roku 1977 pod názvem Hyundai Precision Industry, původně se prosadila jako výrobce kontejnerů, v průběhu devadesátých let se ale přeorientovala na automobilový průmysl. Vyráběla vozy Hyundai Galloper a Hyundai Santamo. Koncem 90. let ale jejich výrobu předala společnosti Hyundai Motor Company a stala se jejím dvorním dodavatelem – ke konci roku 1999 spustila výrobu modulů náprav a v listopadu 2000 proběhla formální transformace společnosti včetně změny názvu na Hyundai MOBIS.

 

V České republice už Mobis působí – zatím v rámci „nošovické“ investice Hyundai Motors v průmyslové zóně v Nošovicích. V rámci své nové investice chce Mobis v průmyslové zóně Ostrava-Mošnov vybudovat závod na výrobu světlometů. Firma očekává výrobu světel pro 750 tisíc automobilů ročně.

 

Mobis chce investovat do vybudování výrobního závodu čtyři miliardy korun. Slibuje také vytvořit dohromady až 935 přímých pracovních míst –v první fázi jich má být 600, dalších více než tři sta zaměstnanců má přibýt v letech 2021—2022. Další stovky pracovních míst pak mají vzniknout nepřímo u subdodavatelů.

 

Nebude to zadarmo. Česká republika se ve smlouvě zavazuje k investičním pobídkám ve výši 433 milionů korun. Až 302 milionů korun se firmě Hyundai Mobis vrátí v podobě slevy na dani z příjmu v průběhu následujících deseti let, stát přispěje také 131 miliony korun na pořízení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku. Přispěje i město Ostrava – od něj dostane Mobis dotaci 69 milionů korun v podobě slevy na pozemek v průmyslové zóně Mošnov, kde závod vznikne.

 

Podle ministerstva průmyslu a obchodu se ale tento obchod České republice vyplatí. „Tato významná investice korejské společnosti dokazuje, že je Česká republika stabilním partnerem pro zahraniční investory. Těší mě, že jsme obstáli v konkurenci ostatních zemí, především Slovenska, kde také společnost Mobis zvažovala výstavbu závodu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Další články
Podnikání

Smlouva schválena, Hyundai Mobis může stavět

Článek
Podnikání

Hyundai míří na Ostravsko

Článek
Podnikání

RWE odkoupí plynovody od Ostravy

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.